Měsíc

Česko se vydá k Měsíci! Proč je cesta tanečníka Yemiho o naději, kterou nám nedají ani politici, ani armáda?

  • Český umělec Yemi A.D. se podívá k Měsíci
  • Vybral si jej japonský miliardář Maezawa
  • Proč je tato výprava stejně důležitá jako mise NASA?

Když japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil, že hodlá koupit jednu cestu kolem Měsíce – a vybral pro ni skupinu mladých kreativců a umělců, vypadalo to spíš jako oznámení nové sci-fi komedie. Mezi nimi je i Yemi A.D., český choreograf a producent, což mnohým přijde jako překvapivá volba. Kreativci nejsou obvykle ti, které posíláte do vesmíru, tohle se během projektu Apollo nechávalo prakticky výhradně špičkovým bojovým pilotům a prokládalo se to civilisty hlavně proto, že panovala obava, že USA chtějí Měsíc militarizovat.


Nepřehlédněte: Na Měsíci je dostatek kyslíku pro 8 miliard lidí na 100 tisíc let, zjistila NASA


Český tanečník astronautem!

Plány na militarizaci vesmíru tehdy pochopitelně existovaly – a právě demonstrace projektu jaderným pohonem poháněné bitevní kosmické lodě Orion byl důvodem, proč J. F. Kennedy tuhle věc shodil ze stolu. O Projektu Orion a jeho bitevní verzi určené k jadernému bombardování z vesmíru, existuje velmi pěkné video od Found and Explained na YouTube.

Bohužel tato dosti šílená verze, která vypadá jako dílo z mozku superpadouchů, zastínila tu druhou věc, kterou chtěl Project Orion přinést – totiž pulzní jaderný motor, který loď akceleruje sérií malých jaderných výbuchů za mohutným štítem, které ho pozvolna akcelerují na nízké zlomky rychlosti světla. Menší z projektů měl dosáhnout až 3,3% rychlosti světla a v podstatě i dnes je to jediný realistický plán, jak se dostat k sousedním hvězdám.

Američané závod o Měsíc vyhráli

Projekt Apollo Saturn byl do značné míry politický – šlo o soutěž se Sovětským svazem, který měl v té době před USA předstih v tom, že dostal do vesmíru jako první družici, pak psa, prvního člověka a také první ženu. Američané věděli, že pokud mají obnovit víru světa ve svoji superioritu, musí udělat něco velkého, něco opravdu těžkého – a tím byla cesta na Měsíc, opravdu velký krok, který se jen těžko dorovnává.

Určitou výhodu měli v tom, že v rámci Projectu Paperclip dostali do USA řadu nacistických vědců, včetně raketového konstruktéra Wernhera von Brauna, který delší dobu neúspěšně loboval za kosmický program. On a jeho tým inženýrů měli nejen dost zkušeností ze stavby raketových motorů, ale také vizi, jak postavit ty opravdu velké – a motory Rocketdyne F-1 byly opravdu velké. S tahem 7 MN a schopností jet téměř tři minuty byly dost výkonné na to, aby první stupeň americké kosmické rakety měl jen pět startovacích motorů. Sověti měli problém, jejich motory NK-15 nebyly dost výkonné a potřebovali jich v prvním stupni jejich lunární rakety N-1 rovnou třicet, což se jim nepodařilo dostatečně spolehlivě sladit.

Američané jako první obletěli Měsíc, přistáli na něm a pak se z toho stala rutina, nutno říci, že velmi drahá rutina. Projekty Apolla 18, 19 a 20 byly zrušeny – a prezident Nixon původně plánoval zrušit vše od patnáctky nahoru. Apollo 14 letět muselo, program nesměl být ukončen havárií Apolla 13 – ale další cesty na Měsíc mu přišly jako vyhazování peněz, protože hlavní cíl, který viděl on, totiž porážka Sovětského svazu, byl dosažen.


Nepřehlédněte: Návrat člověka na Měsíc! Astronauti NASA trénují v poušti na historickou misi Artemis III


Civilní let je o vizi pozitivní budoucnosti

Celý kosmický program měl vždy nádech militarizace. Dnes se na Měsíc Američané vrací proto, že tam plánují letět i Číňané. Čínský kosmický program byl vždy spojen s jejich armádou, proto Čína nespolupracovala na ISS a staví si vlastní orbitální stanici. Náhlý zájem Ameriky o Měsíc tedy nesouvisí s tím, že by v tom Američané viděli něco romantického či výnosného, prostě nechtějí nechat Měsíc Číně.

Proto je velmi důležitý Starship a iniciativa miliardáře Maezawy. Přestože cesta kolem Měsíce vypadá jako nesmysl – a z hlediska Grety Thunberg je to přímo zločin proti přírodě, je to důležitý krok v tom, že se lidstvo pokouší stát se kosmickou civilizací. K tomu je důležité jak to, abychom překonali jak zelený fanatismus, tuto zatím nejposlednější inkarnaci antitechnických hnutí, ale také to hrozné cukání, že celá ta věc s vesmírem je jenom o získání politických bodů pro naše vůdce a nebo „zabrání nejvyššího kopce“, po kterém odjakživa touží generálové.

Přesně takhle vidím Maezawovu iniciativu: O tom, že do kosmického programu zase zapojíme snílky a umělce, protože jim Měsíc primárně vždy patřil. Od čínské měsíční bohyně Čchange, která tam se svým měsíčním králíkem připravuje elixír nesmrtelnosti, přes blázny a fantasty, tak krásně zobrazené v českém filmu Baron Prášil (1961) od Karla Zemana, až po Julese Verna. Ten v roce 1870 napsal na dnešní poměry poněkud naivní vyprávění Kolem Měsíce (Autour de la Lune), které můžeme považovat za první myšlenkový oblet kolem naší oběžnice.

NASA, Měsíc, Artemis
Zdroj: NASA

Při dobývání vesmíru potřebuje lidstvo nadšení

Verne je v tomto vyprávění až nezvykle technický, i když principy jeho cesty, totiž odpálení obytného projektilu z obřího děla, nejsou zrovna kompatibilní s lidskou biologií. Celé to vyprávění je o cestě tam a zase zpátky – a když to srovnáme s cestou Apolla 8 a nebo nouzovým obletem u Apolla 13, je si to hodně podobné. Verne byl vizionář, nikoliv technik: Ale vizionáři jsou tu od toho, aby inspirovali jiné vizionáře, jako byl například Georgese Meliés, tvůrce filmu Le Voyage dans la Lune (1902), který takovou cestu vizualizoval a prodal ji generaci lidí, která se najednou začala zajímat nejen o sci-fi, ale probudila zájem i u technických talentů, kteří nakonec cestu na Měsíc doopravdy otevřeli.

Verneova myšlenková cesta kolem Měsíce byla ta opravdu první, po ní přišlo Apollo a teď máme třetí iteraci, iteraci, ve které chce japonský miliardář pozvat další generaci snílků, aby jim ukázal nový svět. Právě proto tam pozval umělce, filmaře, youtubery, muzikanty a tanečníky z celého světa – proto, že přes ně chce ukázat nové generaci, že je nečeká jen „vyhubení a úzkost“, ale že tu je něco nového, něco většího, po čem se dá natáhnout a stát se větším.

Maezawa je vlastně taky snílek – není to technik, zbohatl na prodeji značkového oblečení. Je to vlastně marketér a sériový startupista, který si vydělal na svou vlastní cestu na ISS na konci roku 2021 – a teď se chystá dál, k Měsíci – a bere tam s sebou ty, kteří mu pomohou komunikovat jeho vizi pozitivní budoucnosti.

A tohle potřebujeme, tohle přesně potřebujeme: Vizi pozitivní budoucnosti, kterou nám nepřinesou ani politici, ani blouznivci a ani armáda. Potřebujeme vizionáře, potřebujeme další generaci vizionářů!

Další články autora:

Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: vlastní (viz autor článku)

Total
0
Shares