Zaklínač, druhá řada

Zaklínač aneb Slibný start Netflix vyšperkoval ad absurdum

  • První sezóna se Netflixu povedla
  • Zaklínač 2 jde na to letos jinak
  • V něčem je lepší i horší

Jak jsem nedávno avizoval, předloni se populární streamovací platforma dostala na poměrně hodně tenký led. Netflix spustil první sezónu veleúspěšné knižní a herní fantasy série Zaklínač. Zatímco na hlavního protagonistu a oblíbence Henryho Cavilla jsem si musel maličko zvykat (oproti předloze výrazně maskulinní), po čase jsem mu přišel docela na chuť.

První Zaklínač, dobrý zaklínač

Ani další obsazení nebylo úplně zlé, i když Yennefer v podání Anyi Chaltrory fakticky nezkousnu, a to samé platí i pro černé elfy v rámci aktuální a hojně akcentované rasové korektnosti. Čert vem, že tvůrci zakopali slovanské prvky a reálie do země ve snaze vytvořit popkulturní fenomén. Chápu: čí chleba jíš, toho píseň zpívej!

Jestliže však v rozhovorech a v promo videích sebevědomě avizovali, že příběh je vystavěn podle knih (nikoliv na motivy ,a i tady bych byl velmi opatrný), tak zatímco první řada byla svěží vítr do plachet, byť dosti vzdálený této pravdě, tak druhá řada už ji doslova ignoruje. Zaklínač je zaklínačem zejména díky názvu, Geraltovi a pár dalším postavám.


Nepřehlédněte: Xiaomi má problém. Další čeští uživatelé potvrzují výbuch telefonu


Zaklínač, druhá řada
Zdroj: Netflix, oficiální foto

Kdo maže, ten jede

Krkolomný děj si pak jde vlastní cestou, a i když mám Netlix obecně rád, streamovací gigant opět v plné nahotě ukazuje, kde jsou jeho současné preference, tj. akčnost, líbivý vizuál, rádoby strhující tempo stejně jako hranice.

Jenže, nic z toho ve druhé řadě úplně nefunguje! Ztvárnění zaklínačské rodiny je odbyté nejen pro zarytého fanouška, ale i běžného diváka. Vykreslit téměř mystický význam Kaer Morhen včetně zaklínačského cechu je zvládnuté šmahem, bez špetky hlubší interakce mezi postavami a soudnosti.

Kdo je kdo a proč?

Wow efekt díky proměně Geraltova kamaráda Eskela v bestiálního lešije, který ostatní zaklínače vraždí na počkání, se nedostavil. Tento moment překvapení prostě nevyšel (za mě jde o největší průšvih vůbec). A je také krásnou ukázkou toho, co jsem nastínil v textu výše.

Dobře, když si odmyslím tyto lapsy, stále je tu oproti minulosti slovy tvůrců vyšší rozpočet, lepší vizuál a na pohled srozumitelnější dějové linky. Bohužel, ani to není tak úplně pravda. Bez rozpaků vyzdvihnu Geralta, který nabízí propracovanější psychologický profil.

Zmítají ho pochyby, nejistota a tíže osudu (nejen kvůli Ciri). Na druhou stranu je fakt, že Cavill emočně tápe a střídat tři výrazové polohy ve stylu: a) teď se mračím, b) za chvíli se rozzlobím, c) jsem zadumaný, není dvakrát ideální.


Nenechte si ujít: To musíte vidět! BMW iX Flow mění barvy podle vaší nálady


Zaklínač, druhá řada
Zdroj: Netflix, oficiální foto

Vražedné tempo

Nemyslím si, že jde o limity herce, ale spíše režiséra. Další rozpaky budí nejen samotná hlavní hrdinka (Ciri), ale i její identifikování sebe sama v soukolí událostí, ve vztahu k ostatním apod. Naopak nemám problém s tím, že je starší než v knižní předloze. Freya Allan je uvěřitelná, místy až působivá, leč i ona doplácí na nekonzistentní a zmatečný scénář.

Těch komplikací je ve druhé řadě samozřejmě víc. Namátkou zmíním tempo, pohyb napříč kontinentem rychlostí blesku, přímo neuvěřitelná vnuknutí (viz mág Rience vs. Kaer Morhen), nemastná, neslaná monstra (i přes velký rozpočet?), hindy Svatyni Melitelé, větší důraz na akci a efekty, které ale nemají potřebný dějový základ nebo motiv, divnou psychologii postav atd.

Závěr

I přes veškerou kritiku se snaha tvůrcům upřít nedá. V některých dílčích aspektech dokonce odvádí velmi dobrou práci. Nicméně, jako celek na mě působí druhý Zaklínač hůře než ten první. Jestliže budou v takto překotném a chaotickém duchu pokračovat i příští sezóny, nevím, nevím, jestli se seriál vůbec dožije knižního konce.

Zdroj hlavního náhledu: oficiální fotogalerie Netflix

Total
0
Shares
11 komentářů
  1. První díl byl naprosto super, po něm bohužel jsme se vydali cestou naprosté zkázy. 8. Série GoT dostala úctyhodného protivníka (ne zase až tak špatný to nebylo, ale víte kam tím mířim). Odklod od knížek se dá u každého filmu/seriálu čekat, na druhou stranu úplné ignorováni předlohy, když značná část fanoušků jsou právě čtenáři knih, je cesta do pekel. Od dodržvání forcenuté woke ideologie (aneb bilý už nemůže být bílý, zrzavý je nový výraz pro černý apod., být od přírody zrzavý, začal bych už pomalu protestovat), přes naprosto stupidně vykonstruovaný příběh s čarodějnicí, až po vybití zaklínačů, jak nějakých sedláků od chlumce. Přiběh má obrovský hype a potenciál, ústřední čtveřice mi docela sedla, hlavně Geralt a Jaskier a je škoda, že je show kažena hlavně scenáristmi a předevšim show-runnerkou Hirsh. Z těch různých interview co jsem shlédnul, je navíc patrné, že většina věcí,které jsou na show dobré, jsou většinou “vynuceny” právě, a hlavně, Cavillem a Batteym, kteří jsou oba opravdový fanoušci Zaklínače. Můžeme jen doufat, že do budoucna se poučí z toho, jak je přijímána 2. série, ale silně o tom pochybuji.

    1. Velmi komplexní komentář, díky za něj 👍

  2. Naprostý souhlas… mě se upřímně moc nelíbila ani moc první série, přišla mi místy hodně nudná až zmatená. Trochu jsem doufal že se v druhé sérii zlepší a seriál dostane to co se od něj očekává, ale to se nestalo spíš naopak… kvalita šla ještě níž než byla… Černý elf je prostě moc… nevadí mi “afroameričan” nic proti nim nemám, ale udělat fantasy a dát tam černého elfa… to je prostě moc. Někde jsem četl že se plánuje dokonce 8 řad tohoto seriálu… spíš bych bral styl něco jak byla klasická hvězdná brána… co díl to nějaký úkol… zaklínač vstoupí do vesnice kde mají nějaký problém, on musí zjistit co je trápí, nebo kdo, zjistit jak ho porazit a nakonec ho porazit… každý díl by byl v tomto duchu a do toho zakomponovat hlavní dějovou linku… těšil jsem se že v druhé řadě bude víc monster… mnoo hodina dílu, kde se 59 minut mluvilo, pak se z čista jasna objevila příšera, 3x se máchlo mečem a konec mě moc nedojala…

    1. Souhlasím. Paradoxně jedna z úvodních bojových sekvencí první série (Řezník z Blavikenu, pokud se nepletu) byla perfektní a žádnou další (a lepší) si nevybavuju. Monstra ok, ale jak rychle přišla, stejně rychle odešla. Linka s Eskelem průšvih atd. Mám to podobně, první série měla mouchy. Ale u té druhé už to nejsou mouchy, ale… 😀 Jinak jak psal Peete nade mnou, že se seriálová adaptace volně drží předlohy mi obecně nevadí. Jen se nemůžu zbavit dojmu, že v tomto případě kniha funguje jenom jako kulisa. Když totiž vyměním Geralta a pár ústředních postav, co mi vlastně zbyde?

  3. Budu asi jediný, ale já mám raději původní polský seriál.

    1. V žádném případě, taky se hlásím! 👍Navíc Michal Žebrowski jako Geralt – pecka. S polskou verzí mám jiný problém, ale o tom až jindy.

  4. Čert vem “multikulti” svět Netflixu, ač jsem jim v první sérii nemohla odpustit hlavně afroameričany ve středověké Evropě, a je mi šumafuk, že je to fantasy, byla bych ochotna to skousnout, pokud by se drželi knih, alespoň co do děje. Ale tenhle paskvil? Takhle, i bez prominutí, zkurv…. prakticky všechny důležité postavy? Tak tohle jen tak někdo netrumfne. Párty s dívkami lehčích mravů na přeplněném Kaer Morhen? Jakože to koho probůh napadlo? Tohle že by Vesemir dovolil? A Eskel? Vždy gentlemanský a mírný Eskel? Ten nevychovaný smrad, co mu po bradě teklo mlíko? Ve kterém vesmíru, tohleto?? Vesemir, který chce nechat Ciri projít Zkouškou? Triss, která chystá mutageny? Yennefer, která ukradne Geraltovi jeho dítě překvapení? A vůbec, ti dva nasedlani koně na Zaříčí? To co mělo být? A kde je putování Geralta, Ciri a Triss do chrámu Melitele? Kde je karavana trpaslíků? Shaerawedd? Aelirenne? Kde je historie veverek? Hlavně že tam strčí nesmyslnou bojůvku před Cintrou a Francescu, co vrhla potomka, přestože už má svoje plodné období dáávno za sebou, a ještě s tlustým Fillavanderellem, co je snad ještě starší. Pokud chtějí dále produkovat tento odpad, ať nazývají věci pravými jmény. Tohle není Zaklínač, tohle je random story, kde se hlavní postavy jmenují podle knížek. A Sapkowski, ať se chytí za rypák a vytáhne hlavu z pr….

  5. Nevycházím z údivu. Asi jsem jediný, který doopravdy přečetl vše co o Geraltovi Sapkáč napsal, jinak tomu nerozumím. Pokud vím, tak Sapkáč nikdy a nikde ani čárkou nezmínil cokoli o barevnosti kůže – vyjma zelené u driád, což ale mohlo být i líčení – nebo čehokoli jiného. Z tohohle pohledu by mě neurazil ani černý trpaslík. Protože proč ne?
    Stejně tak jsem asi jediný který v každém díle – druhou serii ještě nemám úplně celou dokoukanou – vidí paralely s povídkami a celou celou zaklínačskou ságou, nebo jsem snad četl něco jiného? Ano, seriálové zpracování se nedrží přesně knižní předlohy – kdo by to čekal – ale oproti té polské paverzi se jí drží skoro striktně. Bohužel jsem udělal tu chybu, že jsem i to shlédl. O tom, jak daleko jsou knižní předloze hry, se asi nemá cenu bavit. I když i ty jsou jí blíže než to stvořili Poláci.
    Takže za mě, jako člověka, který zná všechny povídky o zaklínači Geraltovi z Rivie (a ne jen o něm) a který zná opravdu celou zaklínačskou ságu (ještě jsem nezapomněl, jak jsem nedočkavě čekal na každý noví díl a na conech prosil Sapkáče, ať už jej dopíše), tak vnímám rozdíly od knižní předlohy, ale nejsem janek, abych si myslel, že je potřeba to natočit přesně podle nich. Ještě stále mám v živé paměti debaty v panelech na conech, jak se z Geralta stává s každým dalším řádkem filozofující individuum které s původním vraždícím mutantem nemá nic společného – hle jaká paralela, nic se nezměnilo – a podobné, dotazy které Sapkáče neuvěřitelně prudili a kdy rychle stáčel téma k českým “knedlíkům” které miloval a nejspíš stále miluje a na které do Čech jezdil – pro neznalé “knedlík” = pivo 😉 – a kráse okolo se pohybujících dívek a žen. Jak jej prudilo, že se kdejaký “fan” snaží mu diktovat jakým směrem se mají jeho hrdinové ubírat a co mají dělat a jak se vůbec mají chovat. A ejhle opět paralely, opět se nic nezměnilo.
    Takže, co kdybyste si zkusili jen užívat toho co pro vás někdo natočil, co je o tisíce levelů lepší než se zatím komu v zaklínačském eposu povedlo a nesnažili se hledat jakoukoli záminku pro svou “nasranost”, že není po vašem?
    Jsem ne jen zaklínačský fanda, jsem jeden z lidí kteří si s Geraltem prošli celý epos od jeho vzniku, od první povídky v Ikárii a následným radostným zjištěním, že vyšla první knížka povídek, pak další, a další a že začala vycházet celá sága a další a další povídky a u nějž v knihovně najdete vše, co na toto téma v Čechách vyšlo. A nejen že to má v knihovně, ale každou z těch stránek četl několikrát. A to co Netflix natočil – i když mě v první chvíli zarazil výběr herce pro postavu Geralta – mě ani v nejmenším neuráží a dokonce mě to baví. Ještě nevím, jestli seriál shlédnu několikrát – asi určitě ne tolikrát jako jsem přečetl každou stránku knih – nebo po posledním dílu zapadne, ale určitě už teď vím, že mi po něm nezůstane trauma jako po tom polském paskvilu. Děkuji Netflixu, že to celé nezmršil tak jak se evidentně – a na polském příkladu dokazatelně – zmršit dalo.

  6. Mě se líbila druhá série víc. Četla sem kousek ze ságy a viděla ten starej polského seriál. Takže jsem nadšená. Nádherná magie a boje, efekty,kulisy i okolí. No a ta herečka yennefer je super a krásně hraje smutnou a beznaděj.. navíc jsem v seriálu našla hodně myšlenek a podnětů k zamyšlení do zivota. To je ale hodně indi vindi (až moc subjektivní) A taky myslím si že jenom pan autor to píše schválně aby dělal frajera kterej je naprostej odborník na filmy, aby měl lepší sledovanost. Neodsuzuji, taky vlastně jíte ten chleba 😉

    1. Zdravím Vás. Díky za komentář, ale mýlíte se 🙂

Comments are closed.