Lidská kolonie na Marsu

Žádná noční můra! Umělá inteligence předpověděla, jak budou na Marsu vypadat lidská města

  • Vzhůru na Mars, pozemšťané!
  • Umělá inteligence se znovu předvedla
  • Nakreslila lidské kolonie na Marsu

Elon Musk, šéf společnosti SpaceX, je dobře znám svými aktivitami v dobývání vesmíru. Americký miliardář už skoro dvě desetiletí propaguje svůj cíl kolonizovat Mars. Má plán, ve kterém počítá s tím, že do roku 2050 na rudou planetu dopraví až milion lidí, jejichž úkolem bude založení samostatně fungujícího města.


Nepřehlédněte: Koupili byste si jednosměrnou letenku na Mars? Podělte se o svůj nazor


Bude mise na Mars největší dobrodružství, nebo nejhorší noční můra?

Fantasmagorie, nebo jen odvážný byznys plán úspěšného technologického vizionáře? Žádná vláda se k osidlování Marsu zatím přímo nechystá, dát lidstvu odvahu chce dát Elon Musk, majitel společností Tesla a SpaceX.

Už dříve vypočítal, že aby si budoucí marťanská kolonie zajistila soběstačnost, potřebuje milion lidí. Jeho obrovská kosmická loď Starship, která se už nějaký ten čas testuje, má kapacitu 100 cestujících. „Potřebujete deset tisíc letů s lidmi, ale ještě asi desetkrát tolik nákladních,“ uvedl.

Dostat lidi na Mars je jedna věc, ale vybudovat tam fungují marťanskou kolonii, to zní možná až nereálně. Jak by měla lidská města vypadat? Jako ze sci-fi filmů? Inspiraci lidstvu nyní poskytla umělá inteligence.

A nebyla to ledajaká umělá inteligence, ale neuronová síť Dall-E společnosti OpenAI, kterou vlastní právě miliardář Musk. Funguje tak, že na základě klíčových slov vygeneruje obrazy, které jsou mnohdy fascinující, ale zároveň také děsivé a hypnotizující.

Pokud jde o Mars, AI se skutečně vyznamenala. Na základě dat vykouzlila působivé mrakodrapy, ale na některých obrázcích vypadají představovaná marťanská města překvapivě opuštěně až zchátrale. Naznačuje nám tím snad něco?


Nepřehlédněte: Kolonisté na Marsu budou muset podstoupit úpravu DNA. Vědci stvoří skutečného Marťana


První kolonisté budou trpět

Musk již dříve připustil, že život na Marsu bude těžký a první lidé tam budou pravděpodobně trpět. „Zpočátku budeme žít ve skleněných kopulích. Nakonec bude (planeta) terraformovaná tak, aby podporovala život, jako je tomu na Zemi.“

Když mu na to jeden z příznivců odpověděl, že terraformace by se současnými technologiemi pravděpodobně nebyla možná, nabídl trochu jinou předpověď. „Terraformace bude možná příliš pomalá na to, aby byla za našeho života relevantní. Můžeme tam však za našeho života vybudovat lidskou základnu. Až nějaká vesmírná civilizace objeví naše pozůstatky, bude ohromena, jak se lidstvo dostalo daleko.“

Zdroj: KELLEPICS / Pixabay, zdroj: The Sun

Total
0
Shares