Na Marsu přistaneme možná už za 5 let

Na Marsu přistaneme možná už za 5 let. Letenka bude stát bilion dolarů, oznámil Musk

  • Na Mars se lidstvo dostane za pět až deset let, prohlásil Elon Musk
  • Letenka do vesmíru bude velmi drahá, odhaduje, že přijde na bilion dolarů

Lidstvo až dosud dostalo na Mars řadu robotů, ale průkopník soukromých letů do vesmíru Elon Musk má sen a jeho společnost SpaceX chce k rudé planetě vyslat lidi. Kdyby se letělo už dnes, vstupenka na palubu by stála bilion dolarů. Excentrický miliardář to uvedl v podcastu Lexe Fridmana na YouTube.


Nepřehlédněte: Tesla má silného konkurenta. Ten do elektromobility napumpuje miliardy


Lidská kolonie na Marsu

V bezmála tři hodiny trvajícím rozhovoru Musk odpovídal na otázky týkající se vesmíru, kryptoměn, Tesly, umělé inteligence (AI) nebo historie. Asi nejzajímavější v podcastu je pasáž, kde hovoří o přistání člověka na Marsu. Musk je přesvědčen, že lidstvo na rudé planetě přistane nejdříve za pět, nejpozději však do deseti let.

Už dříve bylo jasné, že splnit sen hned několika generací nebude ani jednoduché, ani levné. Šéf slavné společnosti SpaceX cestu jednoho pasažéra, až se začne létat komerčně, vyčíslil předběžně na bilion dolarů. O dopravním systému Starship-Super Heavy, který bude sloužit k přepravě až sta lidí při výpravách do hlubokého vesmíru, pak hovoří v superlativech a označuje ho za „nejkomplexnější a nejpokročilejší raketoplán historie.

Musk chce dát lidem čip do hlavy

Na rudé planetě Musk plánuje založit soběstačná města. A to bude stát majlant. Už teď má ale konkrétní plán – chce vybudovat kolonie využívající solární hydroponické farmy pod zemí k pěstování potravin. Pokud vše půjde podle plánu, jeho společnost SpaceX v následujících desetiletích postaví tisíc raketoplánů Starship-Super Heavy, které na Mars přepraví až milion lidí.

Dalším z ambiciózních plánů amerického boháče je výroba mozkových implantátů, aby lidé mohli ovládat elektroniku pouhými myšlenkami. Řídit počítač myslí se snažili vědci v minulosti již mnohokrát, jeho start-up Neuralink je ale údajně na dobré cestě, aby projekt dotáhl do zdárného konce.


Nepřehlédněte: Máte mobil s Androidem? Tato aplikace krade hesla k bankovnictví. Okamžitě ji odinstalujte


Americký miliardář Elon Musk
Americký miliardář Elon Musk. Zdroj: Pixabay

Buďte užiteční, vzkázal mladým lidem

Zajímavá v rozhovoru je i část, ve které se Muska Fridman ptá na to, co by poradil mladým lidem. Na to všestranný vizionář odpověděl: „snažte se být užiteční“. Zároveň dodal, že to není vůbec jednoduché. „Je velmi těžké být užitečný, ale kdo chce být světu opravdu prospěšný, měl by „více přispívat, než spotřebovávat“.

Šéf automobilky Tesla chce změnit svět a tudíž nepřekvapí, že několik let už také buduje satelitní síť Starlink, která má umožnit přístup na internet odkudkoli na Zemi. A když se náhodou tento technologický podnikatel zrovna nudí, píše na Twitter příspěvky, které ovlivňují svět kryptoměn.

Zdroj náhledové fotografie: SpaceX / Unsplash

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Není chyba v překladu? Nemá to to být MILIARDA dolarů? Bilion dolarů nikdo nevlastní.

Comments are closed.