Mars

Koupili byste si jednosměrnou letenku na Mars? Podělte se o svůj nazor

 • Chtěli byste se stát kolonistou na rudé planetě a získat nehynoucí slávu?
 • Pokud ano, měli byste vědět, že technologie na cestu zpět se zatím nevyvíjí

V posledních letech nás vesmírné agentury zásobují snímky Marsu v neuvěřitelné kvalitě a estetická krajina rudé planety nepřestává udivovat. Její charakter vypadá na první pohled velmi impozantně a svým způsobem připomíná některá nehostinná místa na Zemi.


Nepřehlédněte: Rover Curiosity pátrá po životě na Marsu. Díky nové aktualizaci se bude moci pohybovat téměř nepřetržitě


Na Marsu přistaneme možná už za 10 let

Robotické vozítko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pátrá po životě na Marsu už 10 let. Neúnavně zkoumá povrch planety a hledá stopy po současném či minulém mikrobiálním životě. V loňském roce se k němu připojil rover Perseverance.

Oba robotické stroje neúnavně pročesávají povrch planety v očekávání zásadního objevu. V zákulisí vědecké obce už se nicméně mluví o tom, že lidstvo jednoho dne vyšle k Marsu pilotovanou misi, přičemž optimisté včetně amerického miliardáře Elona Muska naznačují, že by k tomu mohlo dojít už během příštích deseti let.

Mars
Mars | foto: NASA

Bez šance na návrat

Problém však spočívá v tom, lidstvo nebude mít zdroje na cestu zpět, takže každý, kdo bude vyslán na Mars, tam s největší pravděpodobností zůstane napořád. Pro většinu z nás nezní představa opustit své blízké a vydat se na tak nebezpečnou cestu, ze které není návratu, příliš lákavě, ale určitě se mezi námi najdou i tací, kteří by pro pokrok lidské civilizace ochotně obětovali život.

Dobrovolnictví na takové misi by jistě bylo jedním ze způsobů, jak dosáhnout statusu hrdiny na modré planetě, ale je nepravděpodobné, že marťanský kolonista by se o tom někdy dozvěděl. Namísto slávy by byl nucen strávit zbytek života v izolaci na cizím místě, kde by se pokoušel přežít.

Mars může být navíc také plný nebezpečí, o kterých v současnosti nic nevíme. Kdyby na planetě skutečně žili mimozemšťané, nemuseli by být moc rádi, že vidí lidi. Největší riziko ale pochopitelně představuje vysoká radioaktivita, která by mohla zničit lidem imunitu a vyvolat rakovinu.

Rádi bychom slyšeli vaše názory na možnou kolonizaci Marsu, a především na cestu vesmírem bez možnosti návratu. Obětovali byste se pro lidstvo a nehynoucí slávu? Co myslíte, dají se extrémní podmínky na rudé planetě zvládnout?

Zdroj náhledové fotografie: Baggeb / Pixabay, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares
11 komentářů
 1. Asi se to zvládne, je jen otázka jestli za 10 let. Elon M tam plánuje letět osobně… I nějaký ten komfort by tam měl být v omezené míře.

 2. Zdravím vás , je jedno jak je to nebezpečné, ale jak to těm dotyčný bere jestli pro lidstvo tak do toho jde..( já osobně bych do toho šel a věřím že je to mým posláním .) Někteří možná tomu nevěří, ale jde o to že by lidstvo mělo další místo na živobytí, ale v jiném prostředí ..

 3. Zdravím vás , je jedno jak je to nebezpečné, ale jak to těm dotyčný bere jestli pro lidstvo tak do toho jde..( já osobně bych do toho šel a věřím že je to mým posláním .) Někteří možná tomu nevěří, ale jde o to že by lidstvo mělo další místo na živobytí, ale v jiném prostředí Jinak bych do toho šel jak se říká malý krůček pro člověka, ale velký pro lidstvo.

 4. Je to sebevražda, první lidé na Marsu nepřežijí 5let, (někteří ani rok). Ale vybudují zázemí pro další osadníky, aby měli šanci žít na Marsu o něco déle. Budou mít osteoporózu, cévní problémy, nemoci z ozáření (Mars není chráněn magnetickým polem). Protože má Mars řídkou atmosféru, tak na povrch Marsu dopadají ve velkém malé meteoritky, které mohou poškodit skafandry a “příbytky”. Každé poškození = smrt. Udržování těchto “příbytků” a skleníků pro pěstování potravy a shromažďování vody, nebude také bez rizika, každé selhání povede ke smrti. Musí mít kryty proti občasným velkým výronům koronální hmoty. S tím souvisí i stále sledování aktivity Slunce, aby zachytili včas velký výron a stihli se schovat. A to nevíme, s jakými dalšími problémy se mohou setkat na Marsu. První kolonisté na Marsu mají velké množství možností, jak zemřít. Prostě nebudou žít dlouho.

 5. Mnoho lidí se chtělo zapsat do historie jako průkopníci lidstva. Kdyby se o nich neučilo ve školách, dávno by už upadli v zapomnění. Rozhodně nikdo nezíská nehynoucí slávu tím, že poletí na Mars a zůstane tam. Člověka dělá člověkem společenství s jeho nejbližšími – spolupracovníky, přáteli, ale hlavně rodinou. Když někdo odletí na Mars bez šance na návrat, je to stejné jako by pro své bližní zemřel. Kolonizovat Mars nebude možné pouze tím, že tam budou létat lidé bez šance na náávrat. Kolonizace znamená, že tam lidé zapustí kořeny a vytvoří nové vazby, zejména ty rodinné. A tady bude první problém – podmínky na Marsu jsou a dlouho budou odlišné od těch pozemských. To znamená, že lidé na Marsu narození budou zřejmě mít odlišné fyziologické vlastnosti od lidí narozených na Zemi. I kosmonauté déledobě žijící na orbitu Země ve stavu beztíže se po přistání museli znovu naučit chodit – natolik měli ochablé svalstvo. Totéž bude markantní i při kolonizaci Měsíce, kde je přitažlivost několikrát menší než pozemská. Něco jiného bylo kolonizovat Ameriku, kde panovaly stejné podmínky jako v Evropě, něco jiného bude kolonizovat vesmírná tělesa. A to nemluvím o psychických problémech; někomu může z toho věčného odloučení “hrábnout” a pozabíjí všechny včetně sebe. A bude po kolonizaci…

 6. celé je to naprostý nesmysl, lidé kteří přežijí cestu tam zemřou během prvního měsíce
  není šance že by vydrželi déle

 7. Využil bych toho,kdyby to bylo možné, ale.. Určitě bych při přistání,ikdyž to asi zřejmě ještě ne.. Ale po nějaké době bych svého rozhodnutí časem dřív nebo později litoval.. Takže o tomhle můžu akorát si nechat zdát a přenechat to někomu jinému.. Jo, kdyby nebylo na výběr a musel bych jít kolonizovat to by asi byla jiná, takto jsem rád za to, tam kde jsem 🙂

 8. Kdyby Jste byli z hvězd,Vaši příbuzní by Vás nechali na Zemi, nejdříve by Jste se tomu bránili,pak souhlas,potom by přišlo plno myšlenek,asi to tu zvládnu, první zvláštní pocity a hodně nových nevysvětlitených věcí,na zemi je hmota které se říká hlína,má hodně různých vůní, potom lesy,louky,pole, všechno zvláštní,Nejdřív musíte poznat lidi z kterými musíte vzůstat a Jste s Nima seznámení.Ten kdo píše, že letem k Marsu by bylo hodně trápení, pořád vzpomínky a špatně,ten Má pravdu.

Comments are closed.