NASA Curiosity

Rover Curiosity pátrá po životě na Marsu. Díky nové aktualizaci se bude moci pohybovat téměř nepřetržitě

  • Vědci NASA pracují na zásadní aktualizaci pro svůj marťanský rover 
  • Curiosity díky novému softwaru zrychlí až o padesát procent

Robotické vozítko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pátrá po životě na Marsu už 10 let. Neúnavně zkoumá povrch planety a hledá stopy po současném či minulém mikrobiálním životě. Po nové softwarové aktualizaci by mělo výrazně zrychlit a pohybovat se po rudé planetě „téměř nepřetržitě“.


Nepřehlédněte: Chyba v kalibraci! Galaxie pozorované teleskopem Jamese Webba mohou být blíže, než se zdá


Curiosity slouží lidstvu

Už je tomu více než deset let, co rover Curiosity dosedl na povrch Marsu. Přistál v tamním kráteru Gale poblíž rovníku rudé planety a od té doby zkoumá její povrch. Během své mise učinil několik důležitých objevů. Odborníci očekávali, že bude fungovat maximálně dva roky, ale lidstvu naštěstí slouží mnohem déle.

K desátému výročí dostane vozítko zásadní softwarovou aktualizaci, díky které urazí větší vzdálenost. Curiosity drtivou většinu času pracuje v režimu vizuální odometrie (VO). To znamená, že pořizuje fotografie terénu pokaždé, když se zastaví na předem určeném traťovém bodu (obvykle jsou umístěny metr od sebe) a použije ho k výpočtu, jakou vzdálenost skutečně urazil.

To je životně důležité, protože pokud by se rover spoléhal pouze na měření otáček kol, časem by se ve výpočtech trasy objevily velké chyby (například kvůli tomu, kdyby se kola vozítka protáčela v mělkém povrchu Marsu).

Rover na Marsu výrazně zrychlí

Curiosity v současné době urazí v režimu VO asi 45 metrů za hodinu, přestože samotný stroj je schopen rychlosti až 120 metrů za hodinu. Aktualizace softwaru umožní roveru pořizovat snímky svého okolí, když zastaví, ale poté během jízdy zkontrolovat předchozí klidovou polohu, a tak následně kompenzovat případné chyby v navigaci, pokud nějaké objeví. Testy NASA ukázaly, že díky novému firmwaru vozítko za hodinu urazí až 83,2 metru, protože už se nebude muset pohybovat metr za metrem.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares