Teleskop Jamese Webba

Chyba v kalibraci! Galaxie pozorované teleskopem Jamese Webba mohou být blíže, než se zdá

  • První měření teleskopem JWST jsou nejspíše chybná
  • Mohou za to chyby, které zkreslily červený posuv

Je tomu teprve pár týdnů, co vesmírný teleskop Jamese Webba, nástupce Hubbleova dalekohledu, začal naplno operovat a už se objevily první pochybnosti. Poté, co pořídil barevné fotografie vzdálených objektů, které nadchly celý svět, přicházejí vědci s podezřením, že některé zachycené galaxie možná nejsou tak staré, jak se myslelo.


Nepřehlédněte: Elektromobily čeká velké zemětřesení! Hrozí v Evropě „americký scénář“?


Teleskop Jamese Webba nepřestává udivovat

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) funguje lépe, než se očekávalo, a to může být problém. Pochopení toho, jak jeden z jeho klíčových přístrojů skutečně pracuje, může znamenat, že galaxie, které teleskop zachytil v raných pozorováních, jsou možná mnohem blíže Země. Upozornil na to tým vedený Nathanem Adamsem, výzkumným pracovníkem v Jodrell Bank Centre for Astrophysics. Vědci z jeho skupiny se domnívají, že data z teleskopu nejsou přesná, což mají na svědomí chyby spojené s procesem kalibrace, které zkreslily měření známé jako červený posuv.

„Když se objevily první snímky, astronomové měli předčasné Vánoce. Co ale některým uniklo, byla část zprávy, která zmiňuje, že NIRCam (jedna z hlavních kamer dalekohledu) překonala svůj potenciál v nejčervenějších vlnových délkách,“ řekl Adams. To je zcela zásadní zjištění, neboť astronomové používají barvu světla objektu k měření jeho vzdálenosti od Země.

Teleskop Jamese Webba
Zdroj: NASA

Čím rychleji se galaxie od nás vzdaluje, tím je její světlo červenější. Kvůli rozpínání vesmíru se vzdálenější galaxie od nás vzdalují rychleji, takže vypadají červenější. Adams a jeho kolegové po aktualizaci softwaru NIRCam znovu analyzovali data z teleskopu a zjistili, že některé galaxie jsou ve skutečnosti méně červené – a odpovídajícím způsobem tak méně vzdálené od Země, než se původně zdálo. Výsledky Adamsova týmu jsou v rozporu s některými nedávnými studiemi vzdálených galaxií právě z toho důvodu, že JWST je ve srovnání s očekáváními lepší ve zkoumání vzdáleného vesmíru s vysokým červeným posuvem asi o 20 procent.

Webbův teleskop
Zdroj: NASA

„To by mohl být docela velký problém pro vědu o vysokém červeném posuvu, která v prvním měsíci sběru dat z JWST získala velkou pozornost,“ napsal Adams v e-mailu pro Motherboard. „Je pravděpodobné, že toto dvacetiprocentní nadhodnocení toho, jak jasné byly tyto objekty v červenějších vlnových délkách, ovlivnilo červené posuvy (vzdálenosti), které jsme u těchto galaxií odhadli. Stále se snažíme pochopit, jak zpracovávat data a co přesně znamenají,“ zakončil Adams.

V nadcházejících měsících čekají přístroje teleskopu další kalibrace, ale očekává se, že už budou všechny méně důležité než ta, která vzbudila pochybnosti o vzdálenosti galaxií od Země.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Vice, New Scientist

Total
0
Shares