Elektromobil

Elektromobily čeká velké zemětřesení! Hrozí v Evropě „americký scénář“?

  • Americká vláda chystá velkou změnu
  • Týká se zpřísnění režimu dotací
  • Čeká trh s elektromobily zemětřesení?

Americký prezident Joe Biden je prý jen krůček od podepsání důležitého zákona, jenž do značné míry zpřísní režim dotací na elektromobily, informuje The Verge.

V zásadě jde o to, že daňové kredity budou s ohledem na nové podmínky po drtivou většinu potenciálních zákazníků na tamějším trhu doslova sci-fi.

Elektromobily jako zelená budoucnost?

Jde o poměrně striktní kritéria, která např. vyžadují, že takřka polovina surovin, ze kterých je vyroben akumulátor, musí pocházet buď přímo ze Spojených států, nebo jejich obchodních partnerů.

Podle Alliance for Automotive Innovation je v současné době ve Spojených státech k dispozici na 72 modelů elektrických vozů, z nichž plných 70 % by za daných okolností nemělo nárok na dotaci, protože na jejich výrobě participují země (hlavně Čína), jež jsou Bílým domem vnímány jako „nežádoucí entita“.


Nepřehlédněte: Letadlo nad Slovenskem je hitem internetu! Poznáte, co je na fotce zvláštní?


Elon Musk, Tesla
Tesla (Zdroj: Tech Nick, Unsplash)

V obecné rovině tento krok de facto sumarizuje aktuální znepokojivou situaci, která mezi USA a Čínou panuje. Jen pro úplnost: taková Tesla je víceméně z obliga a změny se jí téměř nedotknou, jestli vůbec.

Zpřísnění kvůli geopolitickým zájmům

Další hráči jako je Ford nebo General Motors už staví ve Státech nové továrny, protože zákon by měl vstoupit v platnost už za dva roky, a tím to nekončí. Pro rok 2029 je požadováno, že plných 100 % materiálu bude pocházet z Ameriky.

Velkou míru znepokojení vyjádřili i evropské automobilky. Například německý Volkswagen vybízí zákazníky, aby co nejdříve uzavřeli nové kupní smlouvy, protože nemůže garantovat, že za dva roky novým podmínkám vyhoví.

Naštěstí v tento okamžik neexistují žádné indicie, že by k podobnému „embargu“ přistoupila i Evropská unie. Experti totiž mají za to, že by to v opačném případě celý trh s elektrickými vozy naprosto zásadně ochromilo.

Zdroj náhledové fotografie: Vlad Tchompalov / Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Jakože špatné je, že se omezí dotace na elektromobily? Že méně majetní lidé přestanou ze svých daní podporovat ty bohatší, aby si ti majetnější mohli dopřát elektromobil? Horší pokřivení trhu, než je nyní, snad ještě nebylo….

    1. Máte naprostou pravdu, všechny emisní daně a dotace zásadně pokřivují trh a svobodu lidí rozhodovat se podle vlastního rozumu. Jednotná politika EU a její jednotné totalitní názory žene EU do ekonomické sebevraždy. Žádné dlouhodobé plánování ekonomiky jako celku. EU se zadlužuje navzdory zavádění stále nových daní. Je to opravdu elita co vede EU ??? EU uvalila sankce na Rusko, ale doplatí na to obyčejní lidé v EU. Na drahé elektřině, plynu, surovin vydělá pár jedinců a stát , vyšší ceny = vyšší daně, ale státy hospodaří tak špatně, že ani to nestačí.

  2. No to bude veselý! Elektromobilita bez Činy? Tak na to se těším. To zas bude různých podvodných akci ala diselgate . Různé relabelovani atd. Progresivisti si vymýšlejí sami na sebe v podstatě nesplnitelné úkoly. Nebudou-li baterie a komponenty z CLR, budou ta auta v podstatě bez dotaci neprodejna. Nehledě ze ty komponenty třeba ani nikdo jiný neumí vyrobit. To už není střílení se do nohy, to je kulometna dávka do vlastní hlavy😀! Tímhle spusobem ten lepší svět nevybudujeme soudruzi!😂

Comments are closed.