Windows 11

Windows 11: na starších počítačích jako danajský dar

  • Winows 11 představují nejnovější iteraci “Oken”
  • Systém bude zadarmo, ale nebude pro každého
  • Splnění hardwarových nároků nemusí být výhra

Windows 11 je nejnovější iterací populárních “Oken”. Od premiéry přechozích Windows 10 v roce 2015 totiž uběhlo bezmála šest dlouhých let, a i když se americký gigant dušoval, že žádný nástupce nebude, tyto plané sliby v červnu vzaly záhy za své. Microsoft přesedlal na “jedenáctku”, který s sebou přináší spoustu vylepšení stejně jako problémů.

Windows 11 – Minimální požadavky

Procesor gigahertzový (Ghz) nebo rychlejší procesor se 2 nebo více jádry kompatibilní se 64bitovou architekturou nebo zařízení System on a Chip (SoC)
Paměť 4 GB RAM
Úložiště 64 GB nebo větší úložné zařízení
Firmware systému Rozhraní UEFI, možnost zabezpečeného spouštění
TPM Specifikace Trusted Platform Module (TPM) verze 2.0
Grafická karta Kompatibilní grafické karty DirectX 12 / WDDM 2.x
Obrazovka 9″ s rozlišením HD (720p)
Internetové připojení Účet Microsoft a připojení k internetu jsou vyžadovány pro nastavení pro Windows 11 Home

Windows 11 – Krok vpřed

Nová verze bude s největší pravděpodobností oficiálně vydaná ještě letos na podzim. Přinese inovovaný design, širokou paletu barev, faceliftu se dočkají ikony, okna, panely nabídek nebo tlačítko Start, které se není přesouvá doprostřed hlavní lišty. Potěší i widgety a intuitivní živé náhledy s důležitými informacemi: suma sumárum, v kostce to nevypadá vůbec zle.

Jen taková drobnost: proč je nyní Start uprostřed? Proslýchá se, že za tímto krokem jsou čím dál častěji používané dotykové displeje, kde vycentrování ikonické vlaječky dává mnohem větší smysl. Windows 11 má však v rukávu ještě jedno pomyslné eso. Nově totiž podporuje Android aplikace!

Díky kooperaci s Amazonem, který supluje Obchod Google Play, je nyní valná většina populárních appek dostupná ke stažení i v Microsoft Storu. Komfort na oko? Možná, ale i toto je vylepšená, které dává z hlediska provázanosti smysl.


Nepřehlédněte:  Windows 11 – cena, hardwarové nároky a dostupnost


Windows 11

Windows 11 – Krok vzad

Nová “Okna” budou navíc zdarma. Jenže to má háček, potřebujete totiž „ten správný“ počítač. Test kompatibility si můžete udělat klidně nyní. Co je k tomu třeba? Stačí si stáhnout aplikaci Kontrola stavu osobního počítače. Ihned po jejím spuštění se před vámi objeví banner, který umožnuje okamžitou kontrolu. Stačí jeden klik a okamžitě se vám zobrazí hláška „Na tomhle počítači jde spustit Windows 11“, což znamená, že máte vyhráno.

V opačném případě máte nejspíš smůlu. Nejhorší na tom je, že si zbrusu nový Windows nenainstalujete i na pár let starých supervýkonných počítačích nebo noteboocích. Proč se tak Microsoft rozhodl, čert ví, ale proslýchá se, že je za tím zvýšený požadavek na zabezpečení díky TPM (Trusted Platform Module – pozn. redakce), který vyžaduje verzi 2. Tento verdikt ale nově není na pořadu dne.

Úspěšná instalace není výhrou

  • manuální instalace ovladačů
  • návrat v čase o 10 let nazpět

Takže toliko teorie a teď mám pár praktických postřehů, které nezní příliš optimisticky. Zaprvé, Microsoft obrací a původní překážky smetl ze stolu, tj. i starší zařízení Windows 11 v pohodě rozjedou. To je fajn, protože je dobré vědět, že se podnik nevykašle na miliony uživatelů, kteří momentálně nemají po ruce nejnovější, byť stále výkonný počítač.

Windows 11
Podoba nových Windows 11 | foto: CNET

A stačí k tomu vlastně velmi málo: jakmile bude OS oficiálně dostupný, ručně si stáhnete soubor ISO a nainstalujete. To je ta dobrá zpráva. A teď přijde ta špatná! Proslýchá se, že v takovém případě nebudete mít nárok na další systémové a bezpečnostní aktualizace. Systém je zablokuje. Tady doufám, že ještě dojde k dalšímu vyjádření a objasnění.


Čtěte také:  Dokument naznačuje termín vydání Windows 11


Dr. Jekyll a pan Hyde?

Protože přechod na novou generaci Windows je poměrně zásadním krokem, bylo by opravdu dobré jasně a bez postranních “kejklů” sdělit, jak se věci mají. Z mého pohledu by bylo mnohem rozumnější zajistit co nejširší podporu s tím, že majitelé postarších PC sice nevytěží z Windows 11 maximum, ale i tak jej můžou používat. A s tím jdou ruku v ruce bezpečnostní záplaty, které jsou naprostou nutností.

Současný postoj Microsoftu totiž opravdu působí hodně schizofrenně ve stylu: našich zákazníků si vážíme, s naší podporou počítejte, ale jenom “odsud posud”.

Total
0
Shares