Windows 11

Windows 11 – cena, hardwarové nároky a dostupnost

  • Dokument prozradil možný termín vydání Windows 11
  • Systém bude zadarmo. Ale ne pro každého
  • Splňuje váš počítač hardwarové nároky? Zjistětě to!

Společnost Microsoft datum vydání nového operačního systému Windows 11 zatím úzkostlivě tají. Hovoří jen o druhé polovině či konci tohoto roku, ale konkrétní nijak není. Existuje však řada nepřímých důkazů, které příchod jedenáctek ve finální podobě dopředu prozrazují.


Nenechte si ujít:  Aplikace Tečka: stáhněte si do svého mobilu Covid pas EU


Windows 11: nové funkce

Už letos na podzim bude vydána nová verze operačního systému od Microsoftu. Windows 11 přinesou zejména inovovaný design ve světlemodré paletě barev. Dále také nové ikony, zakulacené rohy oken a nabídek, živá okna s důležitými informacemi (Windows Widgets), nebo vycentrovanou nabídku Start, která se nyní nachází uprostřed hlavní lišty, zatímco ve starších verzích Windows, včetně současných Windows 10, se nachází úplně nalevo. Do Windows 11 navíc půjdou nainstalovat aplikace původně určené pro mobilní platformu Android.

Windows 11
Podoba nových Windows 11 | foto: CNET

Šotek v dokumentu?

Na blížící se termín vydání nového operačního systému upozorňuje přímo Intel, který v poznámce k ovladačům pro chystaný systém apeluje na své partnery, aby dodrželi termín dodání příslušných kompatibilních driverů pro Windows 11 (verze 21H2) do 24. září. Nejčastěji se pak skloňuje třetí říjnový týden, kdy by k vydání jedenáctek oficiálně mohlo dojít. Uvedení se samozřejmě může posunout až na listopad, pakliže by došlo ke komplikacím s vývojem systému. Microsoft ale jistě dělá vše pro to, aby vše šlo jako po drátkách.

Windows 11
Nástroj WindowsPCHealthCheckSetup | foto: vlastní

Aktualizace na Windows 11 má být k dispozici pro všechny počítače, které budou splňovat systémové požadavky. Problémem u starších strojů však může být absence modulu Trusted Platform Module (TPM), který je pro chod systému  zapotřebí. Pro potenciální zájemce o nástupce Windows 10 představuje požadavek na přítomnost TMP asi největší problém pro případné získání aktualizace. Nadále pak zůstává v platnosti, že ačkoli bude Windows 11 uvolněn ještě letos, na většinu počítačů se systém dostane až v roce 2022.


Nenechte si ujít: Windows 11 se podařilo rozjet na OnePlus 6T


Windows 11 bude bezplatný upgrade

Microsoft bude Windows 11 nabízet bezplatně, ale je třeba splnit dvě podmínky:

  • Zapotřebí bude mít aktuální verzi systému Windows 10
  • Samozřejmostí je odpovídající hardware, aby počítač jedenáctky rozběhal

Kolik budou stát plné licence Windows 11, tak to Microsoft prozatím nevysvětlil. Ceny budou oznámeny později. Stejné to bylo v případě vydání Windows 10, kdy se americký gigant o cenové politice licencí dopředu také nijak nezmiňoval.

Minimální požadavky Windows 11

Procesor gigahertzový (Ghz) nebo rychlejší procesor se 2 nebo více jádry kompatibilní se 64bitovou architekturou nebo zařízení System on a Chip (SoC)
Paměť 4 GB RAM
Úložiště 64 GB nebo větší úložné zařízení
Firmware systému Rozhraní UEFI, možnost zabezpečeného spouštění
TPM Specifikace Trusted Platform Module (TPM) verze 2.0
Grafická karta Kompatibilní grafické karty DirectX 12 / WDDM 2.x
Obrazovka 9″ s rozlišením HD (720p)
Internetové připojení Účet Microsoft a připojení k internetu jsou vyžadovány pro nastavení pro Windows 11 Home
Total
9
Shares