Windows 11

Windows 11 má de facto dvě Start Menu, ale proč proboha?!

  • Windows 11 je poslední iterace OS
  • Láká na nový vzhled i nové uspořádání
  • Jenže, zatímco papír snese všechno…

Od masovějšího rozšíření Windows 11 uběhlo už několik měsíců, jimž předcházelo oficiální představení operačního systému vloni 4. října v podvečer středoevropského času. Letošní iterace láká na spoustu novinek, mezigeneračních vylepšení stejně jako lapsů.

Windows 11 lepší, i horší

My jsme pro vás záhy poté připravili takové menší ohlédnutí, kde jsme se zaměřili na to podstatné a co si budeme… Počáteční nadšení vystřídalo vystřízlivění. Nicméně, na nápravu nikdy není pozdě. Je však otázkou, jestli na nářky nebo četné výtky uživatelů v Redmondu vůbec slyší.

Každopádně, jak se mi s Windows 11 pracuje na denní bázi (relativně) dobře (fakticky je tak intuitivní, jak se avizovalo?), tak nějak postrádám smysl dvou Start Menu. Že kecám? Ne tak docela. K dispozici máte totiž klasickou nabídku a pak tu s těmi widgety, pakliže si ji na hlavním panelu aktivujete.


Nepřehlédněte: Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Lite RECENZE: praktický robotický vysavač


Windows 11 hlavní panel
i tahle to jde (Zdroj: FONETECH.CZ)

A co mi vadí? Zaprvé, zbytečné plýtvání místem. Tak si ji vypni, ne? OK, to však není pointa. Já mám tyhle „udělátka“ rád, ale ne takto. Raději bych to měl formou plovoucí ikony, nebo – a to by mi přišlo ještě lepší – že bych najel kurzorem do levého rohu na liště. Anebo – a to by bylo úplně nejlepší, kdyby byly mini náhledy přímo ve Start Menu.

Start Menu na druhou

Když už o tom mluvíme, i zde bych udělal menší kamikadze úklid. Připnuté bych zredukoval na dva řádky, přidal bych tam nejčastěji (poslední) používané. Jestli tím Microsoft myslel „Doporučené“, tak to se velmi omlouvám, ale asi to pak máme každý jinak, navíc se mi tam ukazují položky povětšinou staršího data, hm…

Zkrátka a dobře, styl z přechozí verze mi chybí a jestliže jsem dinosaurus, tak ať. Ano, vím, že existují kosmetické zlepšováky; ať už úpravou registrů (do toho se mi moc nechce) nebo programy třetích stran (Start 11, StartAllBlack apod.), jenže to taky jako pomyslnou náhražku nechci. Raději bych, kdyby u Windows 11 vývojáři Microsoftu skutečně přemýšleli…

À propos, jaký je na to váš názor? A vůbec, přešli jste na nejnovější „Wokna“ nebo stále váháte? A pokud ano, jak hodnotíte tento OS jako celek. Piště, pište, rádi se v redakci necháme poučit a můžeme to s vámi probrat.

Zdroj náhledové fotografie: Windows, Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares