E3, kometa

Vzácná zelená kometa se loučí s pozemšťany. Znovu ji uvidíme až v roce 2095

  • Kometa, které občas vyrostou rohy, byla naposledy vidět před 71 lety
  • Když svištěla kolem, horolezec Hillary zdolával nejvyšší horu světa Mount Everest

Během roku můžeme sledovat nespočet komet, většina z nich však jen tiše přiletí a odletí. A ne každá si zaslouží opěvování jako nedávno objevená 12P/Pons-Brooks (12P), což je kryovulkanická, neboli studená sopečná kometa.


Nepřehlédněte: USA přepsaly historii. Stíhačka pilotovaná AI svedla souboj s člověkem a vyhrála


Od začátku přitahuje pozornost vědců

12P/Pons-Brooks spatřili astronomové poprvé v červenci loňského roku a od té doby ji fotí a pozorují, protože na obloze vyniká výrazným zeleným koma i tím, že jí občas narostou rohy, což způsobují trhliny v jejím plášti.

Americké vesmírné družice Stereo kometu, která zítra zažije své nejbližší přiblížení ke Slunci – tzv. perihélium – pozorně sledují a v uplynulých hodinách zaznamenaly, jak čelila výronu koronální hmoty (CME).

Výrony koronální hmoty (CME) jsou velká, rychle se pohybující oblaka zmagnetizované plazmy a slunečního záření, která se občas dostanou do vesmíru spolu se slunečními erupcemi – silnými explozemi, které jsou vyvolány, když se smyčky plazmy nacházející se v blízkosti slunečních skvrn přetrhnou v půli jako napnutá gumička. Na videu NASA je zřetelně vidět setkání 12P/Pons-Brooks se slunečním výbojem, který odklonil její ohon.

12P/Pons-Brooks v posledních měsících získala velkou pozornost médií kvůli náhlým nárůstům jasnosti a měnícímu se vzhledu. Na rozdíl od většiny ostatních komet se plyn a led ve středu této komety jednou za čas nahromadí natolik, že nebeské těleso prudce exploduje a vystřelí proudy kryomagmy velkými trhlinami ve svém plášti, což způsobí, že vypadá, jako kdyby byla rohatá.

Pozoruhodná kometa byla naposledy vidět před 71 lety. Když tenkrát svištěla kolem, horolezec Edmund Hillary zdolával nejvyšší horu světa Mount Everest. Znovu ji uvidíme až v roce 2095.

Neandrtálská kometa

V loňském roce bylo možné pozorovat hned několik vzácných komet, včetně neandrtálské komety C/2022 E3 (ZTF), která se v únoru přiblížila k Zemi nejblíže za posledních 50 000 let, a komety Nishimura, která v září proletěla kolem naší planety poprvé po 430 letech.

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..