E3, kometa

Češi, jinou šanci mít nebudete: Na obloze se po 50 000 letech objevila neandrtálská kometa. Vidět je pouhým okem

  • Výjimečná kometa je nad Českem
  • Pro pozorování je dobré využít dalekohled
  • Vidět je ale i pouhým okem

Kometa s názvem C/2022 E3, či ZTF, se v těchto hodinách dostává nejblíže k Zemi. Nad Českem je na hranici viditelnosti pouhým okem, pro pozorování si proto raději vezměte dalekohled.


Nepřehlédněte: Svět se směje: Ruský nejmodernější procesor má výkon jako obyčejný chytrý telefon


Na obloze nad Českem je kometa

Během roku můžeme sledovat nespočet komet, většina z nich však jen tiše přijde a odejde. Ne každá si zaslouží opěvování jako nedávno objevená zelená kometa, která byla naposledy vidět v období svrchního paleolitu, kdy první lidé začali osidlovat Asii a Evropu.

C/2022 E3 (ZTF) byla poprvé objevena v březnu loňského roku, kdy ji spatřili astronomové pomocí širokoúhlé kamery na observatoři Zwicky Transient Facility v astronomické observatoři Palomar v americké Kalifornii. Vědci se domnívají, že k Zemi míří z Oortova oblaku, souboru ledových objektů ve vnější sluneční soustavě.

V polovině ledna se kometa dostala blízko Slunce (do bodu svého perihélia) a nyní ukazuje jasnější nazelenalou komu, krátký široký bílý prachový ohon a dlouhý slabý užší iontový ohon nazelenalé barvy.

Možná už se nikdy nevrátí

Pro večerní pozorování komety, která byla naposledy vidět před 50 000 lety, kdy ji spatřili neandrtálci, využijte dalekohled. Pouhým okem je viditelná jako drobná mlhavá hvězdička. Ve oblastech zasažených světelným smogem vám tak může snadno uniknout, proto zajeďte někam za město a vezměte si dalekohled, ať máte jistotu.

C/2022 E3 (ZTF) je od poloviny ledna viditelná celou noc, v těchto dnech zelený poutník prolétá blízko Polárky. Aktuální polohu komety, která se pravděpodobně už nikdy nevrátí, můžete sledovat prostřednictvím serveru Sky Live.

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: vlastní, LiveScience

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.