Procesor

Svět se směje: Ruský nejmodernější procesor má výkon jako obyčejný chytrý telefon

 • Rusko žije v technologickém pravěku
 • Jeho moderní procesor má výkon jako dnešní mobil

Rusko už dříve oznámilo, že chce dosáhnout technologické nezávislosti. Pomoci mu k tomu mají domácí čipy Baikal a Elbrus. Jejich výkon je ale naprosto tragický, ukázal test.


Nepřehlédněte: Netflix každým dnem zpoplatní sdílení účtů. Jako první v Česku víme, jak to skutečně bude fungovat


Protože je Rusko sankcionováno velkou částí západního světa kvůli válce na Ukrajině a nemůže moderní čipy získávat od obvyklých dodavatelů, připravuje plány na oživení své churavějící výroby polovodičů. Ruská želízka v ohni se jmenují Baikal a Elbrus. Právě druhý jmenovaný typ procesoru prošel testováním a výsledky jsou, mírně řečeno, rozpačité. 

Elbrus-8SV, který vyvinulo moskevské centrum technologií SPARC, otestoval jeden uživatel sociální sítě YouTube. Aby vše bylo tzv. „Made in Russia“, nepoužil Windows, ale proprietární ruský operační systém.

Výkon ruského procesoru je tragický

YouTuber testoval sestavu, ve které kromě čipu Elbrus-8SV nechybělo ani 32 GB paměti (DDR4 ECC) a grafická karta Radeon RX 580. Počítač běžel na operačním systému Elbrus OS 7.1, založeném na Linuxu 5.4.

Muž netestoval nejmodernější tituly dnešní doby, procesor raději zkoušel v některých klasických hrách z dětství, jako jsou S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat nebo The Elder Scrolls III: Morrowind.

Zajímá vás výsledek? Hra The Dark Mod na počítače běžela docela dobře, při nejnižším nastavení dosahovala 30 až 60 snímků za sekundu. Čip neměl zásadní problémy ani s hrou The Elder Scrolls III: Morrowind. Opět však snímková frekvence oscilovala pouze mezi 30 a 200 snímky v závislosti na složitosti scén.

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat už dal Elbrusu-8SV pořádně zabrat. Při středním nastavení snímková frekvence sotva přesáhla 30 snímků za sekundu. Pohybovala se mezi 10 a 20 FPS, přičemž během testu docházelo k občasnému zamrzání. Čipu se podle očekávání příliš nedařilo ani ve hře S.T.A.L.K.E.R.: Clear Sky, kde dosahoval maximálně 10 snímků za sekundu. YouTuber procesor testoval ještě v několika dalších méně populárních titulech a i v nich se potvrdilo, že má tragický výkon.

Obstojněji čip dokázal rozběhat pouze hry, které jsou deset a více let staré. V podstatě se tak dá říct, že dnešní nejmodernější smartphony mají vyšší výkon než ruský špičkový procesor, který má dát zapomenout na západní technologie od Intelu a AMD.

Zdroj náhledové fotografie: Niek Doup / Unsplash, zdroj: Tom’s Hardware

Total
0
Shares
51 komentářů
 1. Kdyby pane redaktore Rusko žilo v technologickém pravěku, tak nemá atomové ponorky a ledoborce, neposílá kosmonauty a družice do vesmíru, nestaví atomové elektrárny, nemá vyspělou raketovou a vojenskou techniku které se velmi obáváme. Tvrdit to po zkušenosti z testování jednoho čipu je velmi naivní a u redaktora technicky zaměřeného to svědčí o velké hlouposti.

  1. Oni ale nepsali o strojařině, ale o mikroelektronice!

  2. Vše co zmiňujete, jsou 50-70 let staré technologie. Vyspělou vojenskou techniku Rusko nikdy nemělo, pouze techniku s technologiemi, které si muselo koupit na západě, protože samo zamrzlo někde v 70. letech 20. století. Proto dnes neudají nikomu Su-35, protože bez součástek ze západu má avioniku z dob krále klacka.
   Ostatně i tyto jejich pokusy o CPU jsou na úrovni Pentia 4 z dob přelomu století a dnes jsou pouze k smíchu. Rusko kromě vývozu surovin a levných podřadných zbraní vlastně nemá nic.

   1. Zato my pane máme blbců, že je můžeme vyvážet po vagonech !

    1. Tak už aby Vás na ten vagon naložili a směr Moskva.

   2. Tak schválně! Úspěchy ve vesmíru za posledních 30 let? Za západ jsou to 4 rovery na Marsu, Hubbleův a webbův teleskop, soukromé společnosti létající do vesmíru, během několika málo let návrat člověka na měsíc, relativně dostupný a rychlý vesmírný internet. Rusák neumí vůbec nic, je to zaostalej národ. Nikdo na západě se neobává ruské vojenské techniky, i samotný Polák by jej v konvenční válce porazil a pokud je to s jádrem být jen trochu podobné, jako se zaostalou ruskou technikou, tak si okolo sil udělají mrtvou radioaktivní zónu.

    1. No, technicky vzato ještě do nedávna byla jediná možnost jak se NASA mohla podívat třeba jen na orbitu byla návštěva Bajkonuru a nechat se vynést na ruské raketě. Takže národ jako takový by měl i potenciál, ale s režimem jaký tam je, který místo toho aby měl snahu se někam posouvat, tak radši hnije ve své paranoie že jej chce celý okolní svět napadnout a zničit a tak se zaměřuje jen na armádu a vojenskou techniku a ty mozky pak vyhání právě na západ, čímž mu tam zbyde jen ten barbarský “odpad”.

   3. Jste solidne mimo. Na to aby takovy čip obstaral řizeni rakety je dobry az dost stejne jako spousty jinych strojnich zarizeni. O hry asi pujde, az na poslednim miste. Jinak jejich technika byla odjskziva na solidni urovni napr. vymysleli celou radu unikatnich nerezovych slitin o kterych na zapade nemeli ani paru stejne jako unikatnich valecnych stroju ktere zapad zkopiroval az po skonceni SSSR viz. jejich bojove vznasedlo apd. jejich radary patri k nejlepsim na svete a mnoho z nich predbehlo svou dobu v raketove technice maji naskok na USA dobre 30 let a to je vec ktera je vseobecne znama tak by to chtelo trochu pokory s podivem je ze to vubec dokazali s vybavenim a podminkami jake meli

    1. Víte proč měla SS-18 Mod 3 hlavici o síle výbuchu odpovídající 25 megatunám TNT a soudobý Minutemann III měl tři hlavicemi W62 Mk-12 o síle “pouze” 170 kilotun TNT?

     1. Protože 3 malé přesné výbuchy s malým zamořením jsou lepší, jak vypálit celé město i s okolím s 20x větším zamořením, ale je to mnohem náročnější na naváděcí systém a jeho výpočetní výkon?

    2. P4 na regulaci klapek, nebo řízení stabilizátoru jistě postačí, ale na orientaci v terénu a detekování cílů ani náhodou, to je práce pro speciální čipy s výkonem o několik řádů výš. Moderní raketová technika Ruska je ze 70. let, civilní vývoj už tam prakticky neexistuje a v mezinárodní spolupráci už prakticky dělá jen drožkaře pro ISS 400 km od Země a i tohle rito už končí. Největší slabinou ruských systémů PVO jsou právě jejich radary, které si neporadí hlavně s malými cíli, jako jsou drony a chytré střely z artilérií a raketometů.

  3. Pane,zajděte do elektra zkuste koupit rusku televizi, pračku nebo počítač. I tyhle procesory jsou vyrobené v Číně na linkách z USA nebo Nizozemí. Procesor bajkal, elbrus neuřídí ani neřízenou střelu.Je to naleštěná bída.

   1. A zkuste zajít do elektra a koupit americkou,němeclou nebo třena českou televizy,pračku nebo počítač.Všechny jsou vyrobené v Číně nebo tak maximálně v Turecku.A na linkách vyrobenýh a dnes i vyvinutých v Číně.Evropa a potažmo ani USA už dnes nejsou schopny konkurenčně schopny takovou věc vyrobit.A nejde dnes už jenom o náklady ale i o schopnosti.Maximálně jsou schopni na tyto výrobky ještě tak nalepit svoje logo.

    1. Omyl, skoro všechny jsou vyrobené v Korei, nebo na Taiwanu na amerických strojích, Asie by bez Amíků nedala dokupy ani jeden mobil.

  4. Proč píšete o věcech, kterým nerozumíte. Vše o čem píšete mělo Rusko už před 50 lety. A my se toho nebojíme. Obavy máme z takových kolaborantů jako jste vy, kteří až půjde do tuhého, tak nám vrazí nůž do zad.

  5. Ano,ale to vše se zakládá na západních technologiích.Oni sami vymysleli hovno.

  6. Chapu vas, ale ja OSOBNE jsem mel co docineni s ruskou vojenskou technikou – specialne jejich letecke proudove motory do letounuy MIG a SU … reknu vam to takhle. Vse je poctiva kovarska prace a pekne predimenzovana protoze oni setrit nemuseli (uz musi) ale elektronika ktera tam byla , byla skutecne silena. Takze ano maji ponorky a letadla, ale co se tyka elektroniky tak tam maji proste smulu bez zapadnich soucastek. Ty jejich jsou 1.spatne vykonove a za 2. Je neumi vyrabet hromadne. To je mimochodem velky problem vseho ruskeho. Oni nemaji spatne vedce a inzenyrym, ale pak uz tak nejak to neumi hromadne vyrabet. To je taky nase stesti.

  7. Ty jsou ošem vybaveny technologiemi ze Západu, dovezených před uvalením sankcí.

  8. Nejmodernější atomové ponorky jsou z osmdesátých let. Ledoborce jsou že šedesátek.
   A nejmodernější atomová elektrárna je 30 let stará…

 2. Je to tak,jak píšete.Proto skoro žádná vojenská technika Ruska nefunguje,jak je prezentována primitivním ruským režimem.

 3. izolace od vyspělého světa vede právě k výkonům které posunu zemi dál, to samé zažívala Čína jen je otázka jestli je to pro ostatní svět dobré

  1. Čínu posunula izolace od vyspělého světa? Aha, tak to pak jo.

  2. Jo. My jsme přece taky zažili izolaci od vyspělého světa. A prokazatelně jsme se posunuli. Nebo spíše kamsi zasunuli…

  3. Izolace Číny vedla jen k hladomoru (stejně, jako v Severní Korei a SSSR), teprve otevření světu a povolení šroubů vedlo ke zlepšení hospodářství, ale i to má své limity, na které už začíná narážet a Číně začíná šlapat na záda Indie, která bude mít za 100 let 2x víc zaměstnanců a 2x silnější ekonomiku, než Čína.

 4. Nevíte sá o čem píšete. Vám by se v té Moskvě zřejmě moc líbilo…

 5. Ať zůstanou u pálení vodky . To jim jako jedna z mála věcí jde ! 🤣

 6. No já bych se moc nesmál pokud je pravda že to vyvinuli a vyrobili sami,tak ok. Výkon mizerného ale mají technologií na výrobu čipů a můžou to zlepšovat a zlepšovat.. zatímco my jsme závoslí na Tchajwanu a stačí málo a nebudeme mít ani takovýhle čipy

  1. Jde o tu rychlost, s jakou to vyvíjí, tohle je 5 let stará vylepšená verze původního Elbrus-8S z roku 2014 s dvojnásobným výkonem. Podle Moorova zákona, kdy se výkon čipu každé 2 roky zdvojnásobí by ho ale měli mít už v roce 2016 a dnes měli testovat o další tři generace novější čip a to jen aby udrželi krok se západem, takže ve výsledku dnes mají o 6 let větší ztrátu, než měli před devíti lety, když začali s okupací Ukrajiny.

 7. My zde v EU máme nějaké svoje čipy na světové úrovni ?

  1. 64 bit Quad Core ARM v8 Cortex-A72, dokonce kompletní Single-Board mother boardy vyráběné ve Welsu. Každý idiot zná Raspberry Pi, pokud se v elektrotechnice, robotice nebo celkově v IT nějak alespoň trochu vyzná.

 8. Nerad vám to kazím, ale musím připomenout, že to bylo Rusko, které vyslalo do vesmíru první družici a také prvního kosmonauta. Vzhledem k tomu, že byli první, tak váš blábol, že nic sami nevymysleli a vše okopírovali od západu neobstojí. A dále, na nejmodernější vojenskou techniku není v žádném případě potřeba nejvyšší výkon, je potřeba spolehlivost při práci v drsných podmínkách, třeba i kvůli těmto požadavkům se do aut dávají čipy vyrobené 20 let starou technologií. Pokud mají v Rusku procesory výkonnostně srovnatelné s tím co se u nás prodávalo před 10 lety, tak jsou technologicky mnohem dál, než jsem si myslel a neexistuje žádná běžná vojenská technika, která by potřebovala vyšší výkon.

  1. Jo německá technologie V2. Družice USA byli mnohem pokrokovější a menší… s Apollem ruSSákům došel dech. Teď jsou družice USA někde jinde

   1. Projekt Apollo i Sojuz stály cca stejné prostředky v řádu desítek miliard, Amíci některé technologie uvolnili komerční sféře a ve výsledku to přineslo vládě čistý zisk ve stovkách miliard dolarů. Rusáci to zavřeli do šuplíku a zůstala jim jen ta díra v kase. Dnes už NASA vesmír kolem Země prakticky nezajímá, přenechala ho komerční sféře a sama se věnuje dobývání blízkých planet, měsíců a asteroidů. Roskosmos zatím hledá, kde všude nechal v jejich lodích tesař díru.

  2. Tohle se tu prodávalo před cca dvaceti lety, to, co se tu prodává dnes tam budou vyrábět za 30-40 let, protože jejich vývoj je pomalejší, než vývoj tady a jejich ztráta bude tak dál narůstat a navíc kradení technologií už nebude tak snadné, jak před pár lety.

 9. A ještě pan autor zapomněl dodat, že ten procesor je v russákově jen navržen, ale neumí ho vyrobit 🙂 , protože výroba měla být zakázkově na 16nm procesu TSMC s FinFET, takže se není vůbec o čem bavit, russáci mohou maximálně masturbovat nad ověřovací sérií, tou to i skončilo…

 10. Řešit grafický výkon procesoru v linuxu na emulované hře z windows a s grafickou kartou z roku 2017 to je test tak trošku k bobíku.

  1. Teda, že se nestydíte, vůbec jste nepochopil pointu. Plivete na úplně špatnou stranu než jste měl 😀

  2. Přesně, je s podivem, že se tu nikdo další nepozastavil nad tím, že hodnotí výkon procesoru v aplikacích vyžadujících především grafický výkon a ještě s tak starou GK. Nechci se toho “ruského” kousku křemíku zastávat, ale objektivně je to test k ničemu…

   1. Grafika je v cajku, celá sestava – CPU, GPU, RAM i samotná testovací hra odpovídá roku 2006, kdy se podobný výkon dal pořídit ve vyspělém světě se západními, volně dostupnými komponenty.

 11. hmmmm, a jakej procesor mame treba tady u nas,ja jen aby jsme nepodlehli mylne prestave ze mame neco spolecneho treba a intelem nebo amd 🙂

  1. U nás čipy vyrábí v Rožnově pod Radhoštěm, ale není to Česká firma. Rusko nepodceňujte. Mají tam spoustu lidí, kteří i v beznadějné systému dokážou vytvořit překvapivě dobré věci. Přemýšlejme, jak s dobrými Rusy spolupracovat a ne jimi opovrhovat. Važte si slušných lidí. Nebýt jednoho rozumného Rusa, tak si dnes nepíšem.

  2. “Nouze naučila Dalibora housti.” Jim také nic jiného nezbývá. Jen aby díky té nouzi na tom časem nebyli lépe než země závislé výhradně na dovozech.

 12. Vzdy to bola banda kokotov a vzdy to bude banda kokotov.

 13. Jen tak pro zajímavost, český procesor má výkon jaký? To, že jsou o 10let pozadu neznamená, že je to nepoužitelné. Mám doma 10let staré počítače a na práci na kterou je potřebuji stačí. Něčím se začít musí. Ano, za 10let budou teprve na stejné úrovni jako západní technologie dnes. Ale je to opravdu takový problém? Opravdu je primitivnější technika nepoužitelná?

  1. Za 10 let budou tam, kde dnes, jen tam bude větší tma. Tohle je 5 let starý procesor a už tehdy byl 15 let zastaralý, takže dnes už je zpátky o 20 let a o vývoji další generace nikde ani čárka.

 14. a české cpu? Ono na hraní to as inebude ale mít vlastní cpu bez backdooru do NSA se může hodit.

 15. Jak výkonný procesor se vyrábí v ČR? Tak raději zalezte zpět do nory :-))))

 16. Jojo. A někde jsem četl, že jejich vojáci jezdí na koních s dřevěnejma šavlema a lítají v plátěných dvouplošnících. Lidi, neblbněte….

Comments are closed.