Asteroid, psyche 16

Vesmírem letí asteroid v hodnotě 100 000 kvintilionů dolarů. Proč jsme ho ještě nevytěžili?

  • NASA se vydala zkoumat asteroid plný zlata
  • Skrývá bohatství přesahující světovou ekonomiku

NASA vyslala k velkému asteroidu bohatému na cenné kovy, který je od nás vzdálen asi 5 let cesty, speciální sondu. Vědci odhadují, že materiály, ze kterých se planetka skládá, by lidstvu při současné poptávce vystačily na miliony let.


Nepřehlédněte: Webbův teleskop si opět posvítil na krásu vesmíru. Galaktický vír vypadá jako „temné oko“


Asteroid jménem (16) Psyche

Odhadovaná finanční hodnota asteroidu je závratná: 100 000 kvintilionů dolarů. To proto, že 16 Psyche je doslova zlatý důl plný vzácných prvků nezbytných pro výrobu elektromobilů a obecně elektroniky, jako je zlato, nikl, platina nebo palladium.

Aby lidstvo mohlo prozkoumat – a možná i osídlit – vesmír, bude potřebovat mimozemské zdroje. Bez toho se neobejde. Společnosti jako AstroForge a TransAstra se již zabývají výstavbou dolů na asteroidech. Jak blízko jsme těžbě?

Z technologického hlediska jsme docela blízko, myslí si planetární fyzik z University of Central Florida Philip Metzger. „Jediný rozdíl mezi těžbou na asteroidu a Zemi spočívá v potřebě zařízení, které vydrží podmínky nízké gravitace a vysokého záření. Stroj také musí být schopen fungovat autonomně – než rádiová vlna s instrukcemi dorazí na planetku, může to trvat 20 minut i déle, zejména pokud se nachází na odvrácené straně Slunce.“

Všechny tyto technologie již byly vyvinuty a otestovány v laboratorních podmínkách, ale podle Metzgera ještě nejsou připraveny k nasazení ve vesmíru. Na stupnici NASA Technology Readiness Levels, která se pohybuje od 1 do 9, se současné vybavení pro těžbu v kosmu nachází mezi stupni 3 až 5.

„Technologie musí být pokročilé (stupeň 6 až 7) než budeme moci připravovat letovou misi,“ uvedl Metzger pro server Live Science. „To, co chybí, je financování.“

Pokud by se se nyní podařilo sehnat všechny potřebné peníze, mohli bychom se těžby na asteroidech v omezeném měřítku dočkat již za pět let, myslí si vědec.

Cena převyšuje hodnotu světové ekonomiky

Podle Kevina Cannona, docenta geologie a geologického inženýrství na Colorado School of Mines Space, budou na asteroidech těžit zejména soukromé subjekty. Existuje však přinejmenším jedna překážka: Vysvětlit potenciálním investorům, proč by měli asteroidy vůbec těžit.

Je to férový dotaz. Dovážet materiály zpět na Zemi se ekonomicky nemusí vyplatit, říká Cannon. Dodal však, že asteroidy by mohly být důležitým zdrojem materiálu pro cesty do dalekého vesmíru.

„Takže kdybychom například získali vodu z asteroidu bohatého na vodu, mohli bychom ji rozdělit na vodík a kyslík a použít ji jako raketové palivo do kosmických lodí,“ myslí si.

To nicméně vyvolává další otázku: Proč netěžit na Měsíci? Všechny materiály, které bychom chtěli těžit na asteroidech, existují i tam, i když v nižších koncentracích.

Výhodou Měsíce je, že je od Země vzdálen jen několik dní. U blízkozemních asteroidů, o kterých se v souvislosti s těžbou hovoří nejčastěji, cesta jedním směrem trvá stovky dní. Dosažení 16 Psyche s odměnou 100 000 kvintilionů dolarů bude trvat několik let, přičemž k planetce se sonda dostane nejdříve v roce 2029.

Planeta velká jako Mars?

Asteroid 16 Psyche leží v asteroidovém pásu mezi oběžnými drahami Marsu a Jupiteru. Jde o velkou planetku, její průměr čítá zhruba 220 kilometrů. Objevil ji 17. března 1852 italský astronom Annibale de Gasparis v Neapoli. Název dostala po řecké nymfě Psýché.

Vědci se domnívají, že se kdysi mohlo jednat o planetu velkou jako Mars, jejíž vnější kůra byla před miliardami let doslova vypálena kolizemi s jinými asteroidy.

Jde o 11. nejmohutnější známou planetku v naší sluneční soustavě, jenže ty větší se většinou skládají z ledu a kamení. Tento asteroid však skrývá takové množství kovů, hlavně železa, niklu a zlata, že jejich cena převyšuje hodnotu světové ekonomiky.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science

Total
0
Shares
8 komentářů
  1. cha cha cha…ve vesmíru žádné ceny nejsou, je to jen “vymoženost”
    primitivních barbarů z planety Země jak zotročit a ovládat ostatní

  2. Uvědomuje si vůbec někdo, že celý článek je totální nesmysl. Zlato a další kovy údajně na planetce jsou na Zemi vzácné, proto jsou drahé. Přepočítávat současnou cenu vzácnosti pouhým násobením množství a jednotkové ceny v případě dostupnosti této komodity je nesmyslné. Upozorňuji, že kdysi byl extrémně vzácný hliník, i Mendělejev dostal pohár z hliníku, jakožto velecenného vzácného kovu. A poté se hliník stal obyčejným kovem a jeho cena rapidně poklesla.

    1. Naprostý souhlas – článek psal někdo toužící po ‘senzaci’ zs každou cenu a vůbec přitom nepoužil ani základní logiku a znalosti na úrovni základní školy…

  3. To je přece celé nesmysl. Žádné materiály není možné na Zemi přivážet ani je odvážet, i kdyby to bylo technicky možné. Tedy alespoň ne ve významném měřítku. Není totiž možné měnit hmotnostní bilanci planety bez fatálního dopadu na život na ní. Změní se rychlost rotace Země, náklon osy, celá trajektorie oběžné dráhy, což znamená následky, vůči nimž je globální oteplování jen drobná lapálie.

    1. A proc by se ty obrovske vesmirne lode nemohli stavet primo na orbite. Pokud vim, tak motory jsou skoro vyvinute, jen se ladi navigace.

Comments are closed.