Cestovatel v čase, budoucnost

Vědec tvrdí, že vyřešil, jak cestovat časem do minulosti. Ani ve snu by vás nenapadlo, jak jeho stroj času vypadá

  • Vědec přišel na to, jak cestovat časem
  • Potvrdí jeho slova další výzkum?

Emeritní profesor a teoretický fyzik Ronald Mallett si myslí, že se mu podařilo rozlousknout cestování časem. Tajemství podle něj spočívá v překroucení časoprostorové struktury pomocí prstence rotujících laserů a vytvoření časové smyčky, která nám umožní cestovat zpět.


Nepřehlédněte: Věděli jste, že vám WhatsApp zruší účet? Abyste tomu zbránili, z mobilu musíte smazat tyto dvě aplikace!


Cestování časem je v poslední době oblíbeným tématem jak pro milovníky konspiračních teorií, tak i pro tu konzervativnější část společnosti. Mnozí lidé věří, že stroj času lze vyrobit. Patří k nim i Ronald Mallett, emeritní profesor na Connecticutské univerzitě, který tvrdí, že cestování časem není nemožné. Při své studii se vědec inspiroval pracemi Alberta Einsteina a v průběhu let prý pochopil, že klíčem jsou černé díry.

Vědec tvrdí, že ví, jak sestrojit stroj času

Jeho tvrzení není tak směšné, jak by se na první mohlo zdát. Mnoho akademických pracovišť, například Centrum času na univerzitě v Sydney, se možností cestovat v čase seriózně zabývá. Samozřejmě také existuje mnoho fyziků, kteří se domnívají, že cestování v čase, nebo alespoň cestování do minulosti, je nemožné.

Svůj heuréka moment našel Mallett v černé díře. „Ukázalo se, že rotující černé díry mohou vytvářet gravitační pole, které by mohlo vést k vytváření časových smyček, jež by umožnily cestovat do minulosti,“ říká.

Na rozdíl od normální černé díry má rotující černá díra dva horizonty událostí (povrch uzavírající prostor, ze kterého nemůže uniknout elektromagnetické záření) – vnitřní a vnější. Mezi těmito dvěma horizonty událostí dochází k něčemu, čemu se říká frame dragging – roztahování časoprostoru.

„Řekněme, že máte právě teď před sebou šálek kávy. Začněte kávu míchat lžičkou. Kapalina se začala vířit, že ano? Přesně to dělá rotující černá díra. V Einsteinově teorii spolu prostor a čas souvisejí. Proto se mu říká prostoročas. Takže když se černá díra otáčí, způsobuje to, že se čas stáčí.“

Cestovatel v čase, budoucnost
Zdroj: Placidplace / Pixabay

Budeme jednou cestovat do minulosti?

Vědec se domnívá, že ke skutečným černý dírám našel alternativu v zařízení zvaném prstencový laser, které dokáže vytvořit intenzivní a nepřetržitě rotující paprsek světla. „Světlo může vytvářet gravitaci a pokud gravitace může ovlivňovat čas, pak i samotné světlo může ovlivňovat čas.“

Někteří Mallettovi kritici namítají, že jeho stroj času by musel být velký jako známý vesmír a tudíž je zcela nepraktický. Profesor ovšem tvrdí, že v první řadě je třeba dokázat, že prostor, ne čas, můžeme „překroutit“ světlem. Teprve potom, říká, bude vědět, co je potřeba udělat pro zbytek.

Mallett to přirovnává k tomu, jako kdyby se bratrů Wrightových bezprostředně po jejich prvním letu zeptal na jejich předpovědi, jak lidé dosáhnou Měsíce. Jediné, co vědec v tuto chvíli může říct, je, že jeho stroj času, ať už bude jakkoli velký, bude vypadat jako válec z rotujících světelných paprsků.

Finančně nákladný projekt

Otázkou je samozřejmě financování projektu. Takový počin nebude levný a je velmi nepravděpodobné, že by nějaká vláda investovala finance do hypotetického cestování v čase. Faktem také je, že i kdyby šikovní inženýři a miliardáři uvedli Mallettovu teorii do praxe, umožnilo by nám to cestovat zpět v čase jen do bodu, kdy byla vytvořena časová smyčka. 

Zdroj náhledové fotografie: TheDigitalArtist / Pixabay, zdroj: Guardian

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Ty fotky od UI pro uvodni obrazek jsou priserny. Nechteli byste s tím už něco udělat?

Comments are closed.