Černá díra

Vědci objevili černou díru v těsné blízkosti Země. Na objevu se podílel i Čech

  • Vědci objevili rekordně blízko Země černou díru
  • Na našem zadním dvorku naštěstí spokojeně podřimuje

Černé díry je obvykle obtížné spatřit, protože pohlcují vše ve svém okolí, včetně světla. Český vědec však našel tu, která je nám nejblíže. Vzdálenost pouhých 1 000 světelných let od Země je z vesmírného hlediska pouhým okamžikem v čase, píše server Bussines Insider.


Nepřehlédněte: Už žádná nejistá chůze. Vylepšený humanoidní robot Atlas nutí k zamyšlení


Vědci blízko Země objevili černou díru

Černé díry jsou pravděpodobně tím nejpodivnějším, co se ve vesmíru nachází. Jde o oblasti časoprostoru ohraničené vnějším nefyzickým povrchem zvaným horizont událostí, za který nemůže uniknout žádné světlo. V podstatě nasávají vše, co se nachází v jejich blízkosti, a čas deformují způsobem, který vědci zatím plně nechápou.

Tato temná monstra se nacházejí v celém pozorovatelném vesmíru, ale jen málo z nich bylo spatřeno v blízkosti Země. Tým astronomů z Evropské jižní observatoře (ESO) však objevil černou díru ve vzdálenosti pouhých 1 000 světelných let od Země, jež je součástí hvězdného systému, který lze pozorovat pouhým okem.

Vzhledem k tomu, že černé díry působí tak silnou gravitační silou, že jim neunikne ani světlo, nelze je pozorovat přímo, ale vědci mohou sledovat to, jak narušují své okolí. Stejným způsobem narazili na černou díru v systému HR 6819. Všimli si, že jedna ze sledovaných hvězd obíhá každých 40 dní kolem neviditelného objektu.

Petr Hadrava, emeritní vědecký pracovník Akademie věd České republiky v Praze a spoluautor studie, uvedl: „Byli jsme naprosto překvapeni, když jsme si uvědomili, že se jedná o první hvězdný systém s černou dírou, který lze pozorovat pouhým okem.“

Černá díra
Zdroj: NASA

Objevit ji se rovná zázraku

Astronomové z Evropské jižní observatoře (ESO) černou díru objevili již v roce 2020 a od té doby ji soustavně pozorují, aby jí lépe porozuměli. HR 6819 se nachází v souhvězdí Dalekohledu, které tvoří součást „trojitého systému“ se dvěma doprovodnými hvězdami. Třetím objektem je právě „neviditelná“ černá díra, jedna z prvních známých černých děr s hvězdnou hmotností, která násilně neinteraguje se svým okolím.

Vědci se domnívají, že miliony – možná miliardy – hvězd v celé galaxii se zhroutily do černých děr, ale nevyzařují rentgenové záření. „Černých děr musí být stovky milionů, ale my víme jen o několika málo z nich. Když budeme vědět, co hledat, mělo by nám to umožnit lépe je najít,“ řekl Thomas Rivinius z Evropské jižní observatoře (ESO).

Vědci již zaměřili svou pozornost na další blízký hvězdný systém LB-1, vzdálený asi 7 000 světelných let, který by mohl skrývat další černou díru. „LB-1 je sice od Země trochu dál, ale z astronomického hlediska stále dost blízko, což znamená, že takových systémů pravděpodobně existuje mnohem více,“ uzavírá spoluautorka práce Marianne Heidová.

Zdroj náhledové fotografie: Placidplace / Pixabay, zdroj: Bussines Insider, DW

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..