Atlas, robot

Už žádná nejistá chůze. Vylepšený humanoidní robot Atlas nutí k zamyšlení

  • Nově zpracovaný robot Atlas působí děsivě i úžasně zároveň
  • Boston Dynamics se novinkou pochlubili na krátkém videu

Americká společnost Boston Dynamics představila novou generaci svého humanoidního robota. Zatímco původní model využíval k pohybu hydrauliku, nejnovější výtvor je ji plně elektrický. Tvůrci uvádí, že Atlas je nyní mnohem silnější a pohyblivější než předchozí verze a má také mnohem větší rozsah pohybu.


Nepřehlédněte: Podívejte se na zatmění Slunce na Marsu. Natočil ho robot NASA Perseverance


Nový robot Atlas

Atlas je robot zpracovaný v humanoidní formě, jde tedy o postavu s trupem, hlavou, dvěma nohama a rukama. V krátkém videu, které Boston Dynamics zveřejnili na svém YouTube kanále, je vidět nástupce, jak se zvedá ze země a pohybuje se mnohem plynuleji a intuitivněji než starší generace.

Hlavní výhodou je plně elektrifikovaný skelet. Robot tedy nemusí být tak velký a robustní, součástí jeho konstrukce totiž už nejsou hydraulické písty a měchy.

Výrobce uvádí, že vytvoření schopného robota je pouze jedním z dílků skládačky při budování úspěšné komerční platformy. Kompletní koncepce zahrnuje podpůrnou IT infrastrukturu, vhodné bezpečnostní standardy, zapojení zaměstnanců, konektivitu a aktualizované provozní procesy.

Investice do robotiky

Vývojáři Boston Dynamics rovněž oznámili velkou věc pro budoucí rozvoj. Do projektu Atlas se zapojili další investoři, největším z nich je asi jihokorejská automobilka Hyundai. Ta patří k majoritním vlastníkům Boston Dynamics, na konci roku 2020 získala 80% podíl za 880 milionů dolarů (20,8 miliardy korun).

Americká společnost Boston Dynamics má na svém kontě řadu robotů s nejrůznějšími schopnostmi. Kromě Atlase má v portfoliu např. mulu pro americkou armádu s názvem WildCat nebo rychlého gepardího robota.

Stroj nazvaný Cheetah dokázal v laboratoři běžet rychlostí téměř 30 kilometrů v hodině a stal se tak nejrychlejším robotem na světě. Velkou pozornost veřejnosti vzbudil i model Spot, což je asi vůbec ten nejpopulárnější robot Boston Dynamics. Jedná se o „pejska“, který dokáže skákat přes švihadlo i manipulovat s předměty.

Zdroj náhledové fotografie: Boston Dynamics, zdroj: Techspot

Total
0
Shares