Černá díra

Spolkne Zemi černá díra? Astronomové hlásí, že jednu teď objevili rekordně blízko

  • Černá díra má hmotnost několika desítek Sluncí
  • Leží překvapivě blízko naší planety

Vědci z Evropské kosmické agentury objevili kousek od Země novou černou díru. Gaia BH3, jak zní její oficiální název, je třiatřicetkrát hmotnější než Slunce. Jedná se o největší černou díru, která kdy vznikla z explodující hvězdy v naší Mléčné dráze, píše server Live Science.


Nepřehlédněte: WhatsApp zavádí dlouho očekávanou funkci. Dostupná je u všech účtů


Temný společník blízko Země

Pro astronomy není objevování černých děr ničím neobvyklým. Dá se říct, že to je jejich denní chleba. V listopadu například NASA našla černou díru starou 13,2 miliardy let. Gaia BH3 je však výjimečná tím, že se nachází na našem zadním dvorku – číhá v souhvězdí Orla jen 2 000 světelných let od Země.

I když je relativně blízko Země, nemusíme se obávat, že by naši planetu zničila. Nově objevenou černou díru vědci přímo neviděli, ale její existenci odvodili z pohybů něčeho, co vypadalo jako kymácející se osamělá hvězda, o níž se domnívají, že je jejím společníkem.

„Nikdo neočekával, že by se v blízkosti mohla skrývat dosud nezjištěná černá díra o takové hmotnosti,“ uvedl v prohlášení člen projektu Gaia Pasquale Panuzzo, astronom z Pařížské observatoře, která je součástí francouzského Národního centra pro vědecký výzkum (CNRS). „To je ten typ objevu, který učiníte jednou za život.“

Černá díra
Zdroj: Placidplace / Pixabay

Černá díra na našem zadním dvorku

Černé díry vznikají při kolapsu obřích hvězd a rostou tím, že hltají plyn, prach, hvězdy a jiné černé díry. V současné době se známé černé díry dělí do dvou kategorií: černé díry s hvězdnou hmotností, jejichž hmotnost se pohybuje do několika desítek hmotností Slunce, a supermasivní černé díry, vesmírná monstra, s hmotností i několik miliard Sluncí.

K objevení dalších černých dort v naší sluneční soustavě by mohla pomoci sonda Gaia Evropské kosmické agentury (ESO), která mapuje polohu a pohyb zhruba dvou miliard hvězd Mléčné dráhy.

Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: Live Science, Eurek Alert

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..