Černá díra

Vědci jsou zmatení. K Zemi se nečekaně obrátila supermasivní černá díra

 • Supermasivní černá díra znejistila vědce
 • Nečekaně se natočila směrem k Zemi

Vědci mají za to, že se k Zemi natočila supermasivní černá díra. Objekt nejdříve považovali za rádiovou galaxii, nyní však zjistili, že se v jejím středu nachází nebezpečná černá díra, píše server Live Science.


Nepřehlédněte: Historický úspěch USA. Největší letadlo na světě Roc úspěšně otestovalo tajný nadzvukový dron


Směrem k Zemi se dívá černá díra

Vědce oblast vzdálená 657 milionů světelných let od Země dlouhodobě zajímá. Na základě série pozorování nakonec zjistili, že se tento vesmírný úkaz otočil o 90 stupňů a masivní černá díra nyní směřuje svým středem k Zemi.

Nový výzkum publikovaný v odborném časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society velký vesmírný úkaz PBC J2333.9-2343 popisuje jako rádiovou galaxii s blazarem.

„Začali jsme studovat tuto galaxii, protože vykazovala zvláštní vlastnosti,“ konstatovala výzkumnice Lorena Hernández-Garcíaová. Vědci z Královské astronomické společnosti systém zkoumali pomocí rádiových, optických, infračervených, ultrafialových a dalších dalekohledů. Výsledky pak porovnali s vlastnostmi dalších velkých galaxií.

Černá díra
Zdroj: AdisResic / Pixabay

Větší než Mléčná dráha

Blazar je aktivní galaktické jádro skrývající obří černou díru. Je složen z ionizované hmoty pohybující se téměř rychlostí světla. Vystřeluje výtrysky vysokoenergetických částic směrem přímo k Zemi a díky tomu se nyní jeví jako jasná skvrna, i když je od nás vzdálený miliony světelných let.

Co natočení galaxie PBC J2333.9-2343, která se rozprostírá na ploše téměř čtyř milionů světelných let (je tedy 40krát větší než naše Mléčná dráha), vyvolalo, nikdo neví. 

Několik vědců se však domnívá, že změnu směru vyvolal střet s jinou galaxií, jiní zase spekulují o tom, že mohlo jít o výbuch aktivity v galaktickém jádru po jeho „spícím“ (dormant) období. K rozluštění této záhady je zapotřebí dalších pozorování.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Total
0
Shares
46 komentářů
 1. A pro Zemi to znamená co? Vcůcne nás to ? Já jen,že bych na jaře už nezasel a prodal kravku 😀

  1. Tady je zmatená celá redakce, ne vědci..
   V klidu zadej a kravku postoj, ať nerve..

  2. 🙂 hihi letí rychlostí světla , je dva miliony let daleko , je to relativně přibližně tak daleko , jako věk do důchodu 🙂

 2. 657 mil světelných let a vědci zjistili že se teď natočila směrem k nám..
  Článek hodný seznamu a jeho “reportérům”…

  1. Nespletl jste si servery? Co má tento článek společného se Seznamem?

 3. To je stará zpráva. Vždyť se to stalo před 657 miliony světelných let.

  1. A jak se něco kulatého mohlo natočit k zemi středem?

  2. Až na to, že světelná léta jsou jednotka rychlosti… 🙂 Ne času… Takže se to stalo (možná) před 657 miliony let a je otázkou kolik to letící světlo potkalo jiných částic a bylo zpomaleno či po cestě nebylo zakřiveno…

   1. Světelný rok je jednotka vzdálenosti, ne rychlosti 😀 Máte v tom trochu zmatek.

   2. Až na to že světelný rok je jednotka vzdálenosti 😂😂😂

   3. Až na to, že světelný rok je jednotka vzdálenosti, ne rychlosti, ne času 😆

   4. Hele..,a nejsou náhodou světelný roky jednotka vzdálenosti??? 😄 Když už tady lidi opravuješ… 😛

   5. Světelné roky jsou jednotkou vzdálenosti. 1 Světelný rok je vzdálenost zhruba 10 bilionu kilometrů. Je to vedlejší jednotka soustavy SI.

  3. Světelné roky jsou vzdálenost ne délka trvání 👍

 4. Všechno zdražili na Zemi v Česku a zabývaj se kravinama, které stejně nemohou nija a ničím ovlivnit. Tyto kosmické záležitosti jen stojí svět obrovské peníze – a neubrání se. Vždyť neumí vyřešit problémy na panetě Země a hrabou se zbytečně s celým vesmírem – což za ty prachy by mohli raději udělat pořádek na této planetě s názvem – ZEMĚ (Earth).

  1. Nejlépe za ty prachy přidat důchodcům a maminkám samoživitelkám co? 😀 😀

 5. Ji, vcucne Vás. Už nic nedělejte, kravku neprodávejte, vcucne vás i s penězi. Jen rozdejte všechen svůj majek a chystejte se na vcucnutí. A s tím rozdáváním si nedělejte starosti. Stačí mne pověřit, o všechno se postarám sám. 🙂
  A když Vás černá díra náhodou zase vyplivne zpět, všechno budete mít u mě jako v úschovně. 🙂

 6. Myslím, že za 657 milionů let až odtud doletí nějaké světlo, se dozvíme další podrobnosti 🙂

 7. To, co se děje na Zemi už zajímá i černou díru.

 8. Samozřejmě je vidět více vesmír, jsou vysílány výkonnější dalekohledy. Naši mléčnou dráhu jsme měli v historii astronomie za velkou ale teď je vidět že jsou dalece větší seskupení.

 9. Spočítal jsem si, že ta černá díra je od nás vzdálená cca 6200 trilionů kilometrů. Na takovou dálku nás určitě nepohltí!

  1. Každopádně je k nám otočená už minimálně těch 657 miliónů let a pořád se tady na Zemi nic neděje.

  2. To znamená, že i to vyokoenergetické záření z ním vycházející je slabé.

 10. Že by už i vesmíru došla trpělivost s EU,USA, Ukrajinou, Ruskem a Izraelem? A nebo se tam dozvěděli o naší republice??? Konečně. Teď se k nám budou jezdit učit a z ČR se stane nejbohatší stát v galaxii. Pak jim teprve ukážeme, zač je v Pardubicích perník.

 11. To není černá díra, to je bilance státního rozpočtu od roku 1989…

 12. Je pěkné vidět že recyklovaná zpráva z loňska na tomto webu stále poutá pozornost 😀

 13. Nevím proč nad tím hloubá tolik vědcú. Odpověd je nebývale jednoduchá. Černá díra zachytila ” jasné signály ” Fialovy vlády.

 14. Já si myslel, že tento svět spěje do záhuby “PR….LE” a hle do černé díry. Koukám, že i vesmír má smysl pro humor…

 15. Už se na ten bordel nemůže dívat, tak zrychlila pohyb.

 16. Tak to můžeme klidně spát . Ještě že nám to pan redaktor řekl.

 17. Ono je to o vesmíru.Po přečtení titulku jsem myslel , že budou psát o Agátě nebo o staré Žíle.

 18. Nám tu píšou hlouposti proč se díra natočila k nám. Ale nás zajímají spíše ty vysokoenergetické částice, které způsobují stárnutí. To je vážný problém, protože nyní budeme rychleji stárnout a dříve přicházet o mládí. Podle dívějšího výzkumu byly za poisledních 50.000 let období, kdy bylo kosmické záření 100 krát silnější i 100 krát slabší. Já jsem přišel na to, že vědátoři vypočítali chybně škodlivost galaktického kosmického záření podle smrtelné dávky. Ve skutečnosti je 10 krát škodlivější a tím pádem je to nejvýznamnější škodlivina působící stárnutí. a

 19. Tak ona se černá díra, ta mrcha, otočila o devadesát stupňů a směřuje středem k nám! To jsou mi ale věci! Konečně jsem pochopil, co jsem onehdy viděl na fotbale. Nějaký dřevák tam kopl penaltu tak, že balón skončil na hlavní tribuně a já konečně vám proč. Na tom penaltovém puntíku měl totiž na tu tribunu natočený střed míče. Kdyby otočil balón o devadesát stupňů, jeho střed by směřoval na bránu a ten pitomec mohl dát gól….

 20. Simpsonovi…už to víme,vysaje to blbce a jedeme dál😀

 21. Zrovna nedávno se moje stará předklonila když jsem byl za ní a v tu chvíli jsem viděl JEŠTĚ VĚTŠÍ ČERNOU DÍRU. 😀 😀

 22. To chce klid, zout si bačkory dát nohy na stůl a zapálit cigo.
  Z čeho máte strach na oběžné dráze máme flotilu Ashtara Sherana, ta nás zachrání.

 23. Možná jde o kvantovou transformaci. Že prostě může být natočena určitými směry, mezi kterými to bez ztráty energie přeskakuje. Prostě kvantový jev v makrosvětě.

Comments are closed.