Roc Stratolaunch

Historický úspěch USA. Největší letadlo na světě Roc úspěšně otestovalo tajný nadzvukový dron

  • Obrovské letadlo Roc znovu úspěšně vzlétlo
  • Ve vzduchu vypustilo hypersonický dron

Před několika dny se uskutečnil další test největšího letadla na světě. Úspěšný zkušební let v Mohavské poušti trval několik hodin. Výrobce Stratolaunch rovněž oznámil úspěšné otestování hypersonického dronu Talon-A.


Nepřehlédněte: Země 2.0. NASA objevila ve vesmíru planetu, která může hostit život


Roc je největší letadlo světa

Nejširší letadlo, jaké kdy vzlétlo, uskutečnilo minulý týden další zkušební let a na několik hodin se vzneslo do vzduchu nad Mohavskou pouští ve Spojených státech amerických. Informovala o tom společnost Stratolaunch na svých oficiálních internetových stránkách.

Dle tiskové zprávy poslední zkouška představuje významný krok vpřed. Během testu totiž došlo k vypuštění hypersonického dronu Talon TA-1, zážehu jeho motorů, akceleraci, trvalému stoupání do výšky a řízenému přistání.

„Dnešek byl pro tým Stratolaunch velkým dnem. Úspěšný výsledek testu je přímým výsledkem technické zdatnosti a profesionality týmu,“ napsal výkonný ředitel společnosti Stratolaunch Dr. Zachary Krevor.

Dron TA-1 dosáhl během testu rychlosti Mach 5, což je zhruba pětinásobek rychlosti zvuku, a poté podle plánu přistál v oceánu. Při dřívějším testu v květnu loňského roku dokázal dron provádět pouze klouzavé manévry a odesílat telemetrické údaje.

Stratolaunch, Talon
Zdroj: Stratolaunch

Náklaďák pro rakety a drony

Roc se dvěma trupy ve stylu katamaránu s rozpětím křídel 117 metrů a šesti motory zvládne vynášet náklad o hmotnosti až 250 tun. Na délku měří 73 metrů a na výšku 15 metrů. Vybaven je podvozky s 28 koly a jeho maximální vzletová hmotnost je 590 tun. K přistání a vzletu nosič raket potřebuje dráhu o délce přes 3,6 kilometru.

Za projektem létajícího giganta stojí spoluzakladatel Microsoftu a miliardář Paul Allen. Po jeho úmrtí v roce 2018 se však firma Vulcan dostala do finančních problémů a projekt prodala společnosti Stratolaunch.

Nadzvukový Talon-A1 zvládne létat rychlostí až Mach 6 a v americké armádě bude působit jako extra rychlý průzkumný letoun. Chcete jeho technické specifikace? Má délku 8,5 metru, rozpětí křídel 22,5 metru a váží 2 722 kilogramů.

Startovat může z ranveje, nebo právě oddělením od mateřského letadla. Roc může nést až tři Talony najednou a vypouštět je v různých výškách a na různých místech.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Stratolaunch, zdroj: Sttratolaunch, IE

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.