Černá díra

Vědci NASA vystopovali nejstarší černou díru ve vesmíru. Je mimo lidské chápaní času a prostoru

  • Objevili nejstarší černou díru
  • Monstrum vzniklo za úsvitu vesmíru

Astronomové odhalili ve vesmíru obrovský objekt, který považují za vůbec nejstarší černou díru. Pozorování provedl teleskop Jamese Webba a naměřené výsledky, které vědce překvapily, potvrdila později rentgenová observatoř Chandra, upozornil server ABC News. Objev nové supermasivní černé díry může zcela změnit naše představy o vzniku vesmíru.


Nepřehlédněte: Google ohlásil velké změny! Hrozí, že vám v prosinci smaže všechna data


Našli jsme nejstarší černou díru, hlásí NASA

Mezinárodní tým astronomů hlásí zásadní objev: objevil nejstarší známou černou díru. Nově objevený objekt je starý 13,2 miliardy let. Vznikl tedy ve chvíli, když měl vesmír pouhá tři procenta svého současného stáří.

Ještě více však vědce udivuje, jak je tato černá díra obrovská. Odhadují, že je desetkrát větší než černá díra Sagittarius A* v naší Mléčné dráze. Připomeňme, že ta leží 26 000 světelných let daleko od Země a podle výpočtů má hmotnost čtyř milionů Sluncí.

Vědce udivuje, že nově objevené černé díře stačilo „pouhých“ 470 milionů let od Velkého třesku na to, aby dosáhla svých mamutích rozměrů. S něčím takovým dosud nepočítali. Měli za to, že černé díry, které se zvětšují pohlcováním okolních hvězd a plynů, rostou nepoměrně pomaleji. To také potvrzovala dosavadní pozorování.

Černá díra, uhz1
Zdroj: NASA

Velikost objektu vědce překvapila

Předpokládá se, že hmotnost gigantické černé díry se pohybuje od 10 % do 100 % hmotnosti všech hvězd v její galaxii UHZ1. To výrazně přesahuje miniaturní podíl černých děr v naší Mléčné dráze a dalších blízkých galaxiích, uvádí překvapení vědci Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

„Na to, aby existoval ve vesmíru takový gigant, bylo prostě velmi brzo,“ říká překvapeně Priyamvada Natarajan z Yaleovy univerzity, který se podílel na studii publikované v časopise Nature Astronomy.

Astronomové se domnívají, že v tomto případě se možná spojily dvě černé díry (musely by ale mít prakticky stejnou hmotnost). Druhou možností je, že první hvězdy ve vesmíru byly mnohem větší, než se dosud předpokládalo. 

Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: ABCNews, Nature Astronomy, NASA

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Co také k velké černé díře poznamenat. Tedy kromě nechutných explicitních poznámek.

  2. To nikoho nenapadlo že možná z téhle megacernediry vylezl cely znamy vesmir? :///

  3. Mega-masivní černé díry jsou pozůstatky mnoha cyklů vesmírů, je třeba si uvědomit, že kolikrát je hmotnější než běžné slunce, tolikrát se musela sloučit, a jekmile se stane středem galaxie, slučují se celé galaxie a to není zas tak často.

Comments are closed.