Google Gmail

Google ohlásil velké změny! Hrozí, že vám v prosinci smaže všechna data

  • Google smaže miliony účtů
  • Důvodem je bezpečnost

Uživatelé Gmailu, Disku nebo Fotek Google by měli zbystřit! Společnost Google totiž plánuje radikální změny. Nové zásady začnou platit již od prosince letošního roku a Googlu umožňují vymazat veškerý obsah z vašich účtů.


Nepřehlédněte: Češi, máte Xiaomi? Těchto 8 telefonů dostane jako první Android 14 s nadstavbou HyperOS


Google bude mazat

Pokud jste delší dobu nepoužívali svůj Gmail, právě teď je vhodná doba to změnit. Společnost Google totiž s předstihem informovala o tom, že smaže účty, u kterých zjistí, že nebyly používány po dobu nejméně 24 měsíců. Čistka se bude týkat služeb Gmail, Disk a Fotky – uživatelé tedy přijdou o konverzace, data, fotografie i videa.

V příspěvku Google uvedl, že ho k tomuto rozhodnutí vedou především bezpečnostní důvody, protože starší a nepoužívané účty jsou obvykle zranitelnější vůči hrozbám, jako je spam a phishingové podvody. Ruth Kricheliová z Googlu uvedla: „Tyto účty jsou často zranitelné a jakmile jsou kompromitovány, mohou být zneužity k čemukoli – od krádeže identity až po šíření nežádoucího nebo dokonce škodlivého obsahu, jako je spam.“ „Pokud účet Google nebyl používán po dobu nejméně dvou let, můžeme účet a jeho obsah – včetně obsahu v rámci pracovního prostoru (Gmail, Dokumenty, Disk, Kalendář) a Fotky Google – smazat.“

Nové zásady Google oznámil na začátku tohoto roku, přičemž společnost potvrdila, že s mazáním účtů začne v prosinci. Tedy již za několik týdnů. Nejjednodušší způsob, jak zůstat aktivní, je pravidelně navštěvovat Gmail, Google Disk i Fotky. Pokud máte více než jeden Google účet, je třeba pravidelně navštěvovat každý z nich.

Google Gmail
Zdroj: Solen Feyissa / Unsplash

Jak nepřijít o data?

Pokud si heslo ke svému účtu už nepamatujete, obnovte ho. Poté, jakmile se přihlásíte, zkuste jednu z následujících možností:

  • Přečtěte nebo odešlete e-mail
  • Použijte Disk
  • Uložte nějakou fotku na Fotky
  • Podívejte se na něco na YouTube
  • Stáhněte si aplikaci v Google Play
  • Použijte vyhledávání Google

Od ledna příštího roku navíc dojde k další zásadní změně, která se dotkne milionů uživatelů po celém světě – z Gmailu bude odstraněna podpora HTML zobrazení se zjednodušenou grafikou, což bude pro komunitu nevidomých a slabozrakých lidí velkou ranou.

Pro ty, kteří nevědí, verze „Basic HTML“ nabízí mnohem jednodušší uživatelské rozhraní se zjednodušenou grafikou a mnohem méně funkcemi. To možná nezní jako něco, co by lidé chtěli používat, ale má to své výhody, včetně rychlejšího načítání a menší datové náročnosti. 

Zatím není známo, kdy přesně bude podpora HTML verze ukončena, ale rozhodně nebude k dispozici po 31. lednu 2024.

Zdroj náhledové fotografie: Stephen Philips / Unsplash, zdroj: Mirror, Google

Total
0
Shares