Muž, telefon

Tohle lidi zabolí: Poplatky za televizi a rozhlas se zvýší. Nově je budou platit i majitelé PC a telefonů

  • Chystá se navýšení koncesionářských poplatků
  • A nově budou platit i ti, kteří mají telefon a PC

Platíte koncesionářské poplatky? Pokud ano, určitě vás bude zajímat, že vláda částky zvýší. A aby toho nebylo málo, tak nově budou platit i lidé, kteří mají chytrý telefon, na němž lze televizi také sledovat.


Nepřehlédněte: Sonda NASA Cassini pořídila ohromující snímek Saturnu. Země a Měsíc vypadají jako malé tečky


Za televizi na telefonu se bude platit

O tom, že vláda uvažuje, že zvýší koncesionářské poplatky, jsme psali už v průběhu května. O několik měsíců později máme konečně jasno – ano, skutečně k tomu dojde. Poplatek České televizi se má zvýšit na 160 Kč a Českému rozhlasu na 55 korun, oznámil ministr kultury Martin Baxa z ODS.

Lidé nyní platí jeden poplatek za celou domácnost, podnikatelé a firmy za každý přijímač, u televize činí 135 a u rozhlasu 45 korun měsíčně. Kdy se poplatky zvýší? Pokud zákon projde, tak hlouběji do peněženek lidé sáhnou možná již od 1. ledna 2024.

I nadále se bude platit jeden poplatek za domácnost bez ohledu na to, kolik má připojených zařízení. Ale nově by se mělo platit i v případě, že člověk nemá televizi, ale vlastní třeba tablet, počítač nebo telefon, který může přijímat televizní signál.

Vlastní-li člověk takzvaný hloupý mobil bez připojení k internetu a koncesionářské poplatky nechce platit, musí podepsat čestné prohlášení, které již existuje na webových stránkách České televize.

telefon, mobil
Zdroj: Jonas Leupe / Unsplash

Změna už od ledna 2024?

„Koncesionářské poplatky se naposledy měnily v roce 2008. Pro Českou televizi a Český rozhlas tvoří tři čtvrtiny, respektive 90 procent jejich příjmů,“ uvádí server Novinky.cz.

Připomeňme, že v zákoně č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů, je stanoveno, že poplatky za televizi a rádio hradí domácnost, která vlastní přijímače. Není přitom nutné je využívat.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Novinky.cz, rozhlas.cz, poplatky.ceskatelevize.cz

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Tak tohle mohla vymyslet jen osoba rozumu mdlého. Rádio nemám, musím za něho platit ! Televizi ano, sleduji tam jen programy, které mě zajímají. ČT nesleduji, tak proč ji mám platit? Ať jí zakódují a platí jen uživatelé !
    Počítač , notebook, tablet nemám, jen chytrý telefon, ale neumím ho plně využívat . Je mě 77 roků, tak proč bych měla z důchodu platit něco, co nevyužívám. To je amorální!!!To je jak kdybych šla do obchodu, nic nekoupila a měla jsem za to ” nic ” zaplatit. Doufám, že se ještě dožiji konce této vlády, která cizím rozdává, sobě přidává a nás odírá.

Comments are closed.