NASA, Mars, Perseverance

Tohle jste ještě neviděli! Robot NASA nakreslil na Marsu tvář mimozemšťana z dětského seriálu

  • Rover Perseverance brázdí povrch Marsu
  • Ukázalo se, že náhodou vytvořil umělecké dílo

Na první pohled by se mohlo zdát, že NASA na povrchu Marsu objevila podpis nějaké vyspělé mimozemské civilizace. Skutečnost je však mnohem méně fascinující. Vyplývá to ze zprávy serveru CNET.


Nepřehlédněte: Vědci možná objevili dvě planety s hlubokými oceány. Od Země leží 218 světelných let


Během probíhajícího průzkumu hornin na Marsu byl americký robotický průzkumník Perseverance svědkem už mnoha podivností. Jednou třeba objevil změť provázků, která připomínala zašmodrchaný vlasec, jenž po sobě na místě zanechal nějaký frustrovaný rybář. V jiném případě zase rover amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) poslal vědcům na Zemi snímek, který, při troše představivosti, zobrazoval jakousi marťanskou sochu s obličejem. 

NASA našla na Marsu záhadný křičící obličej

Tentokrát naštěstí s jistotou víme, že za záhadnou tvář na Marsu je zodpovědné pouze vozítko Perseverance. Náhodné umělecké dílo je kombinací odběru vzorků a protáhlé stopy (nebo brzdné dráhy, jak se to vezme) po kole roveru. Dva otvory jsou místa, kde sonda odebrala vzorky písčitého regolitu – rozdrcených hornin a prachu, které budou odeslány vědcům zpět na Zemi k budoucímu studiu.

Jen pro připomenutí: Celý proces odběru vzorků na Marsu probíhá automaticky. Dvoumetrové mechanické rameno si z roveru vezme trubičku s vrtákem a zavrtá ji do povrchu rudé planety. Po vyjmutí následně trubičku převezme menší a obratnější rameno, které ji uloží do bezpečí.

Vypadá jako mimozemšťan z dětského seriálu

Charakteristická stopa od kola pak vznikla během jedné z dřívějších misí. Tým roveru přikázal, aby kolem v povrchu vytvořil hlubší brázdu, aby si mohli vědci lépe prohlédnout regolit. To, co viděli, se jim líbilo, a tak se na místo později vrátili, aby odebrali vzorky. „Pokud budeme mít na Marsu stálou přítomnost, potřebujeme vědět, jak bude prach a regolit působit na naše kosmické lodě a stanoviště,“ uvedla tento týden v prohlášení NASA členka týmu Perseverance Erin Gibbonsová. 

Gibbonsová není jediná, kdo si náhodného umělecké díla Perseverance všimla a reagovala na něj na Twitteru. Operátor roveru Daniel Zayas tvář na internetu přirovnal k tvorům Yip Yips z dětské televizní show Sesame Street. Pokud si potřebujete osvěžit informace, Yip Yips jsou mimozemští návštěvníci z Marsu s pozoruhodnými fyzickými rysy, jako jsou chapadla podobná chobotnici, velké oči a tykadla. Když se tak na nový obrázek z Marsu díváme, došli jsme k závěru, že přirovnání Zayase vlastně ani nemohlo být trefnější.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: CNET

Total
0
Shares