NASA, Perseverance, Mars

Další záhada na Marsu? Rover NASA Perseverance vyfotil něco, co vypadá jako zamotaný rybářský vlasec

  • Další záhada na rudé planetě?
  • Zobrazuje fotka vlasec nebo něco jiného?

Během probíhajícího průzkumu hornin na Marsu narazil americký robotický průzkumník Perseverance na překvapení: na změť provázků, která připomíná zašmodrchaný vlasec, který po sobě na místě zanechal frustrovaný rybář. Mnozí si tak začali klást otázku: Kde se rybaří, tam přece musí být voda nebo ne?


Nepřehlédněte: Rusové přišli o tajemství vojenských dronů. Hackeři z Anonymous je nahráli na internet


Rybáři na Marsu?

Ve skutečnosti je tento malý kousek odpadu pravděpodobně něco, co zbylo z padáku Perseverance nebo sestupového stupně nebo dokonce zadního pláště ve tvaru kužele. Všechny tyto přístroje fungovaly v precizní součinnosti, aby v únoru roku 2021 bezpečně přivedly rover na povrch Marsu.

Za senzací z velké části opět stojí perspektiva. Pokud se totiž na zamotaný vlasec podíváte s odstupem, zjistíte, že jeho proporce jsou prakticky zanedbatelné. Krásně vidět to je na fotografii pořízené hlavní kamerou.

Když kosmický odpad porovnáte s kolem robotického vozítka Perseverance či jeho robotickou paží, která na rudé planetě odebírá vzorky minerálů ve snaze zjistit, zda byl na Marsu někdy život, dojde vám, že fragment je velký jen několik málo centimetrů.

NASA, Perseverance, Mars
Zdroj: NASA

Ufologové mají (zase) smůlu

Nález je podobný dalším drobným útvarům, které dané vozítko zaznamenalo v minulosti. Již dříve také jiný americký rover Opportunity odhalil třeba marsovské „borůvky“, malé minerální kuličky svědčící o kdysi vodnaté půdě na rudé planetě.

Malý vrtulník Ungenuity zase lidstvu nabídl unikátní snímky trosek přistávacího zařízení, které dopravilo Perseverance na povrch rudé planety. Z ptačího pohledu jsme si tak mohli prohlédnout tepelný štít, který musel při sestupu zvládnout rozpálení až na 1 300 stupňů Celsia i veliký padák, jenž Perseverance bezpečně snesl na povrch.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: NASA, ScienceAlert

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Takže nyní když se najde cokoliv na Marsu co vybočuje vždy se to svede na naši techniku. Kdyby to byl mimozemšťan co vykouknul z písku aby ho vyfitili 😆 měl by smůlu.

Comments are closed.