Vrtulník Ingenuity

Záběry jako ze sci-fi filmu! Vrtulník Ingenuity na Marsu vyfotil následky „sedmi minut hrůzy“

  • Vozítko Perseverance na Marsu zkoumá jeho povrch 
  • Dron Ingenuity nyní vyfotil trosky krytu a padáku

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA, který poletuje na Marsu, překonal všechna očekávání vědců. Zatím stroj uskutečnil 26 letů a ten poslední byl výjimečný: přinesl totiž snímky trosek přistávacího zařízení, které dopravilo rover Perseverance na povrch rudé planety. Z ptačího pohledu si tak můžeme prohlédnout tepelný štít, který musel při sestupu zvládnout rozpálení až na 1 300 stupňů Celsia a zřetelně vidět je i veliký padák, jenž Perseverance bezpečně snesl na povrch.


Nepřehlédněte: Mladík napojil mikrovlnnou troubu na umělou inteligenci, ale tuhle reakci vůbec nečekal! Pokusila se ho uvařit k smrti


Ingenuity se na Marsu překonává

Rover Perseverance v roce 2021 úspěšně přistál na rudé planetě s posláním najít známky života. Vozítko neslo na palubě také sofistikovanou helikoptéru Ingenuity – experimentální projekt, který pomáhá vozítku hledat zajímavá místa k prozkoumání a testuje technologie nutné k letu na Marsu.

K přistání na rudé planetě došlo 18. března loňského roku. Během sedmi minut hrůzy, jak vědci manévru neoficiálně přezdívají, se dělo zhruba následující: když Perseverance vstoupil do atmosféry, tepelný štít pomohl rover chránit před žhavým žárem (v nejhorší chvíli odolával 1 300 stupňům Celsia) a dramaticky jej zpomalil.

Poté se mohl ze zadní strany (kuželovitá část sestupového modulu) otevřít padák, aby rover klesal ještě pomaleji. Ve výšce několika metrů se pak tepelný štít s padákem oddělili od Perseverance a sestupná sekce spustila rover pomocí lan na povrch planety a poté odletěla do bezpečné vzdálenosti.

Užitečná data pro NASA

Helikoptéra o velikosti malého dronu, která 19. dubna pořídila snímky trosek přistávacího zařízení, má na Marsu samostatný program. Podstatou stroje, který zatím překonal všechna očekávání vědců, je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné drony.

Připomeňme, že Ingenuity měl původně provést jen pět plánovaných letů během několika měsíců. Vzhledem k jejich úspěšnému splnění se však vědecký tým Laboratoře tryskového pohonu při NASA (JPL) rozhodl pokračovat. Postupně se zvyšuje rychlost i vzdálenost, kterou dron urazí, a od pátého letu pak letoun přistává vždy na jiném místě.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Pěknej bordel! Nezapomeňte to po sobě taky uklidit na Marsu. ☺

Comments are closed.