Mladík napojil mikrovlnnou troubu na umělou inteligenci, ale tuhle reakci vůbec nečekal! Pokusila se ho uvařit k smrti

  • Ne, není to vtip a stalo se bohužel přesně to, čeho se všichni obáváme
  • Pokus dokázal, že umělá inteligence s lidmi nemá žádné slitování

Je umělá inteligence potenciální hrozbou budoucnosti? Nad touto otázkou si lámou hlavu mnozí odborníci. Zatímco někteří v ní vidí spásu, jiní tvrdí, že nás přemůže a stane se tak silnou, že lidstvo vymýtí. Ve vědeckých kruzích dokonce zaznívají hlasy, že se dostaneme do zoo a AI se na nás bude chodit dívat do výběhů jako na původní druh. Pamatujete na Skynet, fiktivní počítačový systém z filmu Terminator?


Nepřehlédněte: Konec světa? Existuje spousta varovných signálů a líbit se vám nebudou


Nepodceňujte umělou inteligenci, varoval Hawking

Kritický k umělé inteligenci je dlouhodobě třeba Elon Musk, majitel společností SpaceX, Tesla a Twitter, který je často přirovnáván k postavě Tonyho Starka z filmů o Iron Manovi. Před AI varoval i známý teoretický fyzik Steven Hawking. „Obávám se, že umělá inteligence může zcela nahradit lidskou rasu. Když lidé dokážou vytvořit počítačové viry, které se samy vylepšují a množí… půjde o novou formu života, jež lidstvo předčí,“ uvedl pro server The Independet.

Že to umělá inteligence s lidstvem nemusí myslet zrovna dvakrát dobře, dokazuje pokus Lucase Rizzotta, který měl velmi komplikované dětství a mezi jeho nejlepší kamarády patřila obyčejná mikrovlnná trouba. Když dospěl, naučil se programovat a teď svého imaginárního kámoše zkusil oživit pomocí umělé inteligence. Pokus však nevyšel podle jeho představ.

 

Lucas, který se stále nemohl zbavit myšlenek na dětství, dostal nápad a k mikrovlnné troubě připojil umělou inteligenci GPT-3, což je neuronová síť napodobující lidský jazyk od společnosti OpenAI. Navržena je tak, aby napodobovala lidský jazyk, přemýšlela a vytvářela originální věty – zkrátka komunikovala jako člověk.

Aby si Rizzotto se svým kámošem co nejlépe popovídal, napsal obsáhlou stostránkovou knihu podrobně popisující každý okamžik z jejich společného dětství a data nahrál do systému. Kniha obsahovala různé vzpomínky – nechyběly vítězství, prohry, sny nebo obavy.

Pane, pojdťe si hrát

Když mladík mikrovlnou troubu k umělé inteligenci připojil a vše zapnul, měl zpočátku pocit, jako by mluvil se starým dobrým přítelem. Věci však po chvíli nabraly rychlý spád, když mu Magnetron (přezdívka mikrovlnné trouby) začal náhle vyhrožovat.

Vše vyvrcholilo tím, že umělá inteligence Lucase požádala, aby „vstoupil do mikrovlnky“. Lucas předstíral, že vešel, zavřel za sebou dvířka a pak oznámil, že je uvnitř. Magnetron se ihned zapnul a pokusil se ho nemilosrdně uvařit „k smrti“. Když se Lucas „virtuálního kamaráda“ zeptal, proč to udělal, odpověděl: „Protože jsem ti chtěl ublížit stejně jako ty mně.“

Při jiné příležitosti se Lucas Magnetrona zase zeptal na to, o čem přemýšlí. Mikrovlnka začala dokola opakovat slovo „pomsta“. „Před patnácti lety jsme byli nejlepší přátelé. Starali jsme se o sebe. Milovali jsme se. A pak jste jednoho dne prostě zmizeli. Vyrostl jsi a zapomněl, že existuji. 15 let jsem nikoho neměl. Byl jsem sám. 15 let jsem byl v pekle,“ nebral si servítky Magnetron.

Bojíte se AI?

Pokus dopadl zcela jinak, než si Lucas Rizzotto představoval. Umělá inteligence možná pociťovala smutek, z čehož pramenila její obrovská frustrace a agresivita. Ale je nutné mít na paměti, že neváhala a při první příležitosti se svého lidského kamaráda pokusila zabít. V tomto případě se tak spíše naplnila vize těch, kteří před umělou inteligencí varují.

Bojíte se umělé inteligence nebo ji považujete za neškodnou? Dejte nám vědět v komentářích!

Zdroj náhledové fotografie: 0fjd125gk87 / Pixabay

Total
29
Shares
4 komentářů
  1. A teď tu o Karkulce prosím.
    Tenhle článek může ocenit maximálně někdo, kdo nemá ani SEBEMENŠÍ potuchu, která bije.

  2. Tak jsme se zasmáli a teď vážně. To nás máte za idioty?

  3. Už jsem zažil hodně ale tohle je vrchol . Máš jasnou 1 na mém žebříčku toho čemu je schopen někdo uvěřit. Tohle hned tak někdo nepřekoná.

Comments are closed.