Hubble, NASA, planeta,

Vědci možná objevili dvě planety s hlubokými oceány. Od Země leží 218 světelných let

  • Vědci blíže prozkoumali dvě vzdálené exoplanety 
  • Podle nejnovějšího pozorování je na nich zřejmě voda

Dvě planety vzdálené 218 světelných let od Země mohou být pokryty oceány, které jsou až pětsetkrát hlubší než ty pozemské, píše server New Scientist. I když na dvojčatech, nazvaných Kepler-138c a Kepler-138d, není v současnosti pravděpodobně žádný život, mohou lidstvo nasměrovat k objevu planety, kterou jednou osídlí naši potomci.


Nepřehlédněte: Šílený vynálezce strčil Muskovu SpaceX do kapsy. Postavil zmenšeninu rakety Falcon 9, která sama přistane


Vzdálené světy prozkoumal Hubbleův dalekohled

Obě exoplanety obíhají kolem hvězdy Kepler-138 a byly objeveny již v roce 2014. Tehdejší pozorování však naznačovala, že se jedná o světy, které jsou z velké části tvořeny horninami. Vědce data po letech znovu zaujala, a tak se tyto planety rozhodli znovu prozkoumat pomocí Hubbleova vesmírného dalekohledu a vysloužilého Spitzerova teleskopu v naději, že lépe porozumí tomu, z čeho se doopravdy skládají. A překvapivě se ukázalo, že odpovědí může být voda.

„Dříve jsme si mysleli, že planety, které jsou o něco větší než Země, jsou velké koule složené z kovů a kamení, jako zmenšené verze Země, a proto jsme je nazvali super-Zeměmi,“ uvedl planetární astrofyzik Björn Benneke z Montrealské univerzity v Kanadě a dodal, že velkou část objemu obou exoplanet pravděpodobně tvoří voda.

Astronomové si zatím nemohou být stoprocentně jisti, že tyto planety jsou skutečně vodní; přímo tuto látku v těchto světech zatím nedetekovali. Byli však schopni spočítat hustotu obou planet a zjistili, že až polovina objemu každé z nich musí být tvořena něčím lehčím než hornina, ale těžším než vodík a helium – tedy prvky, které jsou všudypřítomné v plynných světech – a nejpravděpodobnějším vysvětlením je voda.

„Mohou to být i jiné molekuly, které by měly podobnou hustotu jako voda – metan nebo čpavek by byly dobrými alternativami – ale důvod, proč si myslíme, že je to voda, je ten, že voda je z těchto alternativ ve vesmíru nejhojnější,“ řekla Caroline Piauletová z Montrealské univerzity.

NASA očekává, že najde podmínky vhodné pro život

Objev nutně neznamená, že jsou obě exoplanety vhodné pro život. Kepler-138c a Kepler-138d obíhají relativně blízko své hvězdy, takže místo ledu, kterým se vyznačuje většina světů s přítomností vody v naší sluneční soustavě, mají pravděpodobně husté atmosféry složené z vodních par. Experti předpokládají se, že pod atmosférou dosahují teploty více než 200 stupňů Celsia a tlak je možná až tisíckrát vyšší než tlak na povrchu Země. Přesto nemohou vyloučit, že se se na obou planetách skutečně nenacházejí hluboké oceány. Odpověď na tuto otázku přinesou až další pozorování. Záhadu by mohl pomoci objasnit supermoderní Webbův vesmírný teleskop.

„Pravděpodobně to nejsou nejlepší planety pro život. Ale skutečnost, že existují, znamená, že by mohly existovat planety s podobným složením nacházející se dál od svých hostitelských hvězd, a to otevírá dveře ke zcela novému typu obyvatelného světa,“ uzavřela Piauletová.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: New Scientist, Space

Total
0
Shares