SpaceX, Falcon 9

Šílený vynálezce strčil Muskovu SpaceX do kapsy. Postavil zmenšeninu rakety Falcon 9, která sama přistane

  • Technický šikula vyrobil funkční model rakety Falcon 9
  • Umí s ní přistát bez poškození stejně jako SpaceX

Když máte sen a jdete si za ním, nic vás nezastaví. Dokazuje to Američan Joe Barnard, který dokončil svůj životní projekt. Velkému fanouškovi společnosti SpaceX Elona Muska se podařilo vytvořit zmenšenou a hlavně funkční verzi rakety Falcon 9, která sama přistane. Výsledek jeho snahy je bez přehánění působivý.


Nepřehlédněte: Zadržte dech: Hubbleův teleskop vyfotil tisíce hvězd, které uvěznila rudá stěna plná kouře


Postavil raketu, která sama přistane

Společnost SpaceX amerického vizionáře Elona Muska je průkopníkem v oblasti znovu použitelných raket. Důkazem je například to, že k vybudování projektu Starlink již několikrát použila první raketový stupeň Falcon 9. Toto řešení nabízí obrovskou finanční úsporu v rámci budování komplexních vesmírných projektů.

Sám Musk vidí v technologii znovu použitelných raket budoucnost, protože podle něj může být nosič použit tolikrát, že se náklady dají snížit takřka na minimum. Vize šéfa SpaceX je taková, že v budoucnu by měl raketový nosič přistát a ihned by mohl být připravován na další let.

Joe Barnard se řadí mezi miliony příznivců SpaceX. Společností je posedlý natolik, až ho napadlo, že si postaví vlastní raketu podobnou té, kterou používá slavná Muskova firma. Když s projektem začínal, věděl, že raketu nevyrobí přes noc. Že mu tento úkol zabere dlouhých sedm let, tak na to ale nepomyslel.

Napodobil Falcon 9

Nadšenec přesto ničeho nelituje a naopak říká, že se za tu dobu hodně naučil a investice do vývoje rakety, kterou učinil v rámci svého startupu Barnard Propulsion Systems (BPS), považuje za nejlépe vynaložené peníze.

O dokončeném projektu informuje na YouTube, kde svým fanouškům vypráví, jakým problémům v posledních letech čelil. Hovoří o přípravách, množství nezdarů i prvním úspěšném přistání rakety. A soudě dle komentářů jsou lidé jeho úspěchem ohromeni. Jeden z nich např. napsal: „Tohle je doslova raketová věda chlapi. Je to úžasné! Ukazuje se, že můžete dosáhnout čehokoliv, pokud do toho dáte své srdce a duši.“

Chcete perličku na závěr? Barnardovi s úspěšným projektem nepřímo pomáhali Češi! Technologický šikula totiž těla replik raket a jejich dodatečné komponenty tiskl na 3D tiskárnách od české společnosti Prusa Research.

Zdroj náhledové fotografie: SpaceX / Unsplash, zdroj: Daily Star, BPS

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Rád bych se zeptal autora tohoto článku, co pro něj znamená věta ,strčil do kapsy,,. Pokud někdo vyrobí něco mnohem menšího, technologický o dost lehčího a o dost déle než byl samotný originál (Falcon) tak to pro tebe znamená, že strčil do kapsy Muska který to udělal v mnohém větším měřítku? A ještě k tomu o dost dřív? Pokud zaběhneš stovku hůř než Usian Bolt, znamená to pro tebe, že si ho strčil do kapsy ? ….

    1. Ale musím s potěšením konstatovat, že je to daleko lepší než kutilské …oviny z receptáře. 🙂

Comments are closed.