Hubbleův teleskop

Zadržte dech: Hubbleův teleskop vyfotil tisíce hvězd, které uvěznila rudá stěna plná kouře

  • Hubbleův teleskop nepřestává fascinovat
  • Nová fotka zachycuje úžasnou hvězdokupu

Zdá se, že Hubbleův teleskop pokračuje ve stírání hranic toho, co je v pozorování vesmíru možné a co ne. Teď znovu zazářil a udělal radost jak vědcům, tak i obyčejným lidem. Jeho nejnovější snímek ukazuje pohled na úchvatnou hvězdokupu, která obsahuje tisíce hvězd a je součástí větší mlhoviny Laguna.


Nepřehlédněte: Ztratí lidstvo Měsíc? Od Země se každý rok vzdaluje o necelé 4 centimetry, zjistila NASA


Světoznámý Hubble se znovu předvedl

Hubbleův teleskop, slavný astronomický dalekohled, nepřestává fascinovat svět svými záběry vesmíru. V minulých dnech znovu pohlédl hluboko do vesmíru a vytvořil snímek hvězdokupy NGC 6530, která se nachází přibližně 4 350 světelných let od Země v souhvězdí Střelce. Tato otevřená hvězdokupa, známá také jako C 1801-243, obsahuje téměř čtyři tisíce hvězd.

Vědci uvádí, že NGC 6530 má průměr asi 14 světelných let a stáří 4 až 6 milionů let. Nachází se uvnitř mlhoviny Laguna, obřího mezihvězdného oblaku plynu a prachu. Tu objevil italský astronom Giovanni Battista Hodierna před rokem 1654. V roce 1747 pak francouzský astronom Guillaume Le Gentil určil, že se zároveň jedná o mlhovinu i hvězdokupu.

Hubble, NGC 6530
Zdroj: NASA

Dechberoucí pohled

„NGC 6530 se na novém snímku jeví jako vroucí stěna kouře posetá hvězdami,“ uvádí vědci. „Právě mlhovina Laguna dává tomuto snímku výrazně kouřový vzhled; oblaka mezihvězdného plynu a prachu se táhnou od jedné strany k druhé.“ Ze zprávy vyplývá, že astronomové prohledávali tuto oblast v naději, že najdou nové příklady proplydů, zvláštní třídy osvětlených protoplanetárních disků obklopujících nově vzniklé hvězdy.

Nový snímek NGC 6530 je kombinací samostatných expozic pořízených ve viditelné oblasti spektra pomocí pokročilé kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) Hubbleova teleskopu. Pro co nejvíce detailů zahrnuje fotografie také data ze sestavy dalekohledů VLT (Very Large Telescope) umístěných v poušti Atacama na severu Chile.

Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: sci-news

Total
0
Shares