Allen Telescope Array

Teleskopy, které hledají mimozemšťany, zachytily signál z okraje Sluneční soustavy. Neuhádnete, kdo ho vysílá

  • Teleskopy ATA neustále naslouchají a hledají ve vesmíru život
  • Teď konečně zachytily signál z okraje Sluneční soustavy

Antény systému Allen Telescope Array (ATA), které sledují oblohu a pátrají po případných mimozemských civilizacích, detekovaly signál ze sondy Voyager 1, která se v současné době řítí směrem k vnějším okrajům sluneční soustavy daleko za oběžnou dráhu Pluta.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous ovládli kamery v Kremlu. Už zase! Slyšíme a vidíme vás, jsme vaše noční můra, vzkázali


Výkonné teleskopy naslouchají vesmíru

Podle vědců rádiová observatoř Allen Telescope Array (ATA), která se věnuje hledání mimozemského života, navázala kontakt se sondou Voyager 1 9. července pomocí 20 z jejích 42 parabolických antén. Data z vesmíru proudila po dobu 15 minut dat a podařilo se je všechna uložit na disk, píše server The Space.

„Detekce Voyageru 1, nejvzdálenějšího vesmírného tělesa vytvořeného člověkem, pomocí renovovaného Allen Telescope Array je vynikající ukázkou schopností a silných stránek systému a tvrdé práce,“ uvedl tým v prohlášení.

Voyager 1 se v současné době nachází asi 23,3 miliardy kilometrů od Země, což je 156krát větší vzdálenost, než je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem. Sonda je neustále sledována sítí NASA Deep Space Network.

Rozlousknou vědci záhadu?

Před nedávnem družice vědce pořádně zmátla, když začala na Zemi posílat data, kterým nikdo nerozumí. NASA uvedla, že i když funguje správně, zdá se, že údaje z telemetrického a řídícího systému (zkráceně AACS) neodpovídají její skutečné orientaci, což naznačuje, že je zmatená ohledně své polohy ve vesmíru.

A protože se zatím nepodařilo přijít záhadě na kloub, začaly se množit různé konspirační teorie. Například izraelský záhadolog Uri Geller si myslí, že za zmatečnými daty nestojí závada, ale mimozemská civilizace. Apeloval proto na vědce, aby celou věc nezavrhovali a připustili, že jde možná o řízený signál, za kterým stojí vyspělá mimozemská civilizace.

Zdroj náhledové fotografie: NASA / SETI, zdroj: The Space

Total
0
Shares