Teleskop Jamese Webba

Teleskop Jamese Webba nahlédl do hlubin vesmíru a času. Takhle to vypadalo před 13 miliardami let!

  • Supermoderní Webbův teleskop znovu v akci
  • Vědcům nabídl neuvěřitelný pohled k počátkům vesmíru

Jak si představit velikost vesmíru? Těžko, ale můžete to zkusit s novou fotografií z Webbova teleskopu, nazývanou Hubbleovo ultrahluboké pole neboli Hubble Ultra Deep Field (HUDF). Snímek zachycuje zhruba pět a půl tisíce galaxií různého stáří včetně opravdu velmi starých. Není těžké se v něm ztratit… a přitom fotografie pokrývá jenom jednu třicetimiliontinu oblohy.


Nepřehlédněte: Neuvěřitelné, co Číňané dokázali: Zapnuli umělé Slunce, které je pětkrát žhavější než skutečné


Podívejte se, co je na „konci“ vesmíru

Teleskop Jamese Webba se znovu vyznamenal, když pořídil nový snímek Hubbleova ultrahlubokého pole (HUDF) – oblasti vesmíru, která se nachází v souhvězdí Pece (Fornax) a navždy změnila naše chápání kosmu.

Hubbleovo ultrahluboké pole neboli Hubble Ultra Deep Field (HUDF) představuje snímek malé oblasti v souhvězdí Pece (Fornax) a dovoluje nám nahlédnout přibližně 13 miliard roků do minulosti a hledat galaxie, které existovaly 400 až 800 milionů let po Velkém třesku.

Webbovo pozorování vedlo k objevu nových galaxií, ale mnohem působivější je to, že samotný snímek se nejmodernějšímu teleskopu podařilo pořídit za desetinu pozorovací doby, kterou na to potřeboval Hubble.

To je monumentální úspěch, protože Hubbleovu teleskopu trvalo pořízení fotografie HUDF 11,3 dne (expoziční čas). Webb stejnou část vesmíru vyfotil za něco málo přes 20 hodin. A protože Webb je mnohem výkonnější než Hubble, odhalil také nové galaxie, i když ne v takové míře, jak se možná čekalo.

Astronomové říkají, že Webbův pohled do HUDF umožňuje pozorovat horký ionizovaný plyn, díky čemuž mohou přesně určit, kde probíhá tvorba nových hvězd. Díky aktualizovanému snímku se také mohou podívat na hvězdy, o kterých již vědí, že existují a zjistit, co nového se objevilo.

Webb, HUDF
Zdroj: NASA

Kde se Webbův teleskop nachází?

Sedmitunové zařízení jménem JWST pozoruje vesmír z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2) 1,5 milionu km daleko, tj. čtyřikrát dále, než je Měsíc, kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: BGR

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Zázrak,už před 13 miliardami let viděli ve vesmíru kabelky,boty,játra a tlustý břicho🤔

Comments are closed.