Čína, reaktor, Tokamak HL-2M

Neuvěřitelné, co Číňané dokázali: Zapnuli umělé Slunce, které je pětkrát žhavější než skutečné

  • Umělé Slunce vytvořené v Číně se znovu překonalo
  • Teplotu o hodnotě desítek milionů stupňů Celsia vyzařovalo 7 minut

Čínští vědci zaznamenali významný úspěch, když se jim ve fúzním reaktoru podařilo udržet plazmu na teplotě přes 70 milionů stupňů Celsia po dobu 7 minut. Informoval o tom server EurasianTimes.


Nepřehlédněte: WhatsAppu a Viberu hrozí zákaz! Vývojáři nechtějí, aby vláda mohla lidem číst zprávy


Tokamak je cestou k čisté fúzní energii

Čínská státní média informují, že vědci provedli další test tokamaku – jaderného fúzního reaktoru EAST. Z dostupných informací vyplývá, že se zanedlouho chystají učinit důležitý krok k výrobě soběstačné jaderné fúze, která by vytvořila neomezenou čistou energii.

Jaderná fúze je založena na myšlence, že energii lze uvolňovat spíše spojováním atomových jader, než jejich oddělováním, jako je tomu u štěpných reakcí, které pohánějí stávající jaderné elektrárny.

Číňanům se průlomovým způsobem podařilo v experimentálním pokročilém supravodivém tokamaku (EAST) ve východočínském městě Che-fej vyrobit a udržet plazmu po dobu 403 sekund, čímž překonali svůj vlastní předchozí rekord 101 sekund z roku 2017, uvedla CGTN.

Energie, elektřina
Zdroj: Solen Feyissa / Unsplash

Umělé Slunce nemusí být jen sen

Tokamak je zařízení, ve kterém vědci zkoumají jadernou fúzi jako možný zdroj energie, jenž by v budoucnu mohl nahradit nejen fosilní zdroje, ale díky své efektivitě také dnešní obnovitelné zdroje energie.

Navzdory desetiletím výzkumu si ale bude muset lidstvo ještě chvíli počkat, než se to stane realitou. V čem spočívají její výhody? Reaktory replikují fyziku skutečného Slunce a vytvářejí obrovské množství energie. Pro tento proces však nejsou potřebná fosilní paliva a na rozdíl od procesu jaderného štěpení neprodukuje žádný nebezpečný odpad. 

Podle fyziků při něm zároveň vzniká mnohem menší riziko environmentální katastrofy. Čínský reaktorový tým zároveň poskytuje technickou podporu dalšímu megaprojektu jaderného fúzního reaktoru (ITER), který se v současnosti realizuje ve francouzském Marseille.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Southwestern Institute of Physics, zdroj: EurasianTimes

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.