WhatsApp

WhatsAppu a Viberu hrozí zákaz! Vývojáři nechtějí, aby vláda mohla lidem číst zprávy

  • Kontroverzní zákon by úřadům umožnil číst zprávy uživatelů
  • Zástupci WatsAppu, Signalu nebo Viberu však mají jiný názor

Vývojáři populárních aplikací, které slouží pro zasílání šifrovaných zpráv, včetně WhatsAppu a Signalu, se spojili proti kontroverznímu zákonu britské vlády o bezpečnosti na internetu.


Nepřehlédněte: Astronomové zachytili záhadný signál ze vzdálené galaxie! Jsou to snad ufoni?


WhatsApp, Signal a Viber řekli jasné NE

Vedoucí představitelé jednotlivých společností podepsali otevřený dopis, v němž žádají britskou vládu, aby urychleně přehodnotila části chystaného opatření a zajistila, že bude v souladu s „deklarovaným záměrem vlády chránit end-to-end šifrování a respektovat lidské právo na soukromí“. 

Britský návrh zákona o bezpečnosti na internetu je nový soubor zákonů, jejichž cílem je chránit děti a dospělé na internetu tím, že společnosti provozující sociální média budou odpovídat za bezpečnost uživatelů.

Návrh je od začátku široce kritizován za to, že může umožnit vládě Velké Británie a jejímu komunikačnímu regulačnímu orgánu OFCOM (Office of Communications) zneužívat nově nabyté pravomoci při moderování online platforem. 

Jedno z ustanovení vyžaduje, aby společnosti nabízející služby koncového šifrování zpráv skenovaly komunikaci uživatelů a hledaly v ní materiály týkající se sexuálního zneužívání dětí, což by podle kritiků a vývojářů ohrozilo samotné šifrování a soukromí uživatelů.

Společnosti WhatsApp a Signal již dříve uvedly, že pokud bude zákon v současné podobě schválen, raději ve Velké Británii ukončí svou činnost, než aby narušily a oslabily své šifrovací systémy. Později se k nim přidala i švýcarská aplikace Threema, když informovala, že oslabení zabezpečení „jakýmkoli způsobem, v jakékoliv podobě nebo formě je zcela vyloučeno“.

Otevřený dopis britské vládě podepsali vedoucí představitelé společností WhatsApp, Signal, Threema, Element, Wire, Session a Viber – tedy všech služeb, které svým uživatelům poskytují technologii end-to-end šifrování.

Chatovací aplikace Signal
Zdroj: FONETECH.CZ

Co je end-to-end šifrování

Pod pojmem šifrovaná konverzace typu end-to-end se rozumí to, že obsah vašich zpráv a hovorů je chráněn od okamžiku, kdy opustí vaše zařízení, až do okamžiku, kdy doputuje k zařízení příjemce. To znamená, že nikdo jiný, včetně vývojářů, nemůže vidět ani poslouchat to, co bylo řečeno nebo napsáno.

Zdroj náhledové fotografie: antonbe / Pixabay, zdroj: The Verge

Total
0
Shares