Měsíční sonda

Takhle jste Zemi ještě nikdy neviděli. Americká soukromá sonda na Měsíci poprvé otevřela oči

  • Takhle jste Zemi ještě nikdy neviděli.
  • Americká sonda na Měsíce poprvé otevřela oči.

Modul Blue Ghost americké soukromé společnosti Firefly Aerospace přistál úspěšně s nákladem amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) na Měsíci. Hladké přistání znamená, že jde o druhou komerční misi, které se podařilo přistát na přirozené zemské družici. Před rokem dosedl na měsíční povrch lander Nova-C Odysseus od Intuitive Machines.


Nepřehlédněte: Konec vybitých telefonů? Výdrž prodlouží unikátní solární panel na zadní straně


Americká sonda je připravena plnit úkoly

„Vše šlo jako po drátkách, a to i když jsme přistáli,“ napsal generální ředitel Firefly Jason Kim. Sonda poslala svůj první snímek z měsíčního povrchu asi 40 minut po přistání, je na něm vidět měsíční prach a Země v dálce. Jak samotné přistání vlastně probíhalo?

Nejprve byl lander Blue Ghost naveden na sestupovou dráhu, technici v pozemním středisku tak snížili letovou výšku modulu ze zhruba 100 kilometrů nad lunárním povrchem na pouhých 10 kilometrů. Následně pak bylo zahájeno motorické přistání.

„Tento neuvěřitelný úspěch dokazuje, jak NASA a americké společnosti udávají směr ve výzkumu vesmíru ku prospěchu všech,“ uvedla k úspěšnému přistání úřadující administrátorka NASA Janet Petro.

Další americký úspěch

Na inženýři NASA a Firefly Aerospace čeká nyní hodně práce. Jako první musí na povrchu našeho přirozeného satelitu přistávací modul rozvinout svou anténu pracující v pásmu X, aby mohl odesílat na Zemi všechna data, která shromáždí.

Během následujících 14 dní bude Blue Ghost provádět různé experimenty, včetně testování půdy a jako první přistávací modul se pokusí zachytit západ Slunce na Měsíci.

Konkrétně se pokusí natočit na video ve vysokém rozlišení takzvanou „záři měsíčního horizontu“ – pozoruhodný jev, při kterém prach levituje nad měsíčním povrchem a který astronauti poprvé pozorovali během mise Apollo 15.

Zdroj náhledové fotografie: Grok (AI), zdroj: PetaPixel

Total
0
Shares
1 komentář
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..