- Stává se to jednou za 80 let.
- Vesmírný výbuch uvidíme ze Země pouhým okem.
O tom, že se na noční obloze rozzáří nová hvězda, slýcháme už téměř rok. Přesto k fascinujícímu kosmickému úkazu zatím nedošlo. Nova T Coronae Borealis neboli T CrB, která by měla být viditelná i pouhým okem, si dává na čas. Podle odborníků exploduje zhruba jednou za 80 let.
Nepřehlédněte: HyperOS 2.1 nebude dostupný na těchto telefonech Xiaomi, Redmi a POCO. Není mezi nimi i ten váš?
Na nebi se ukáže nová hvězda
Experti na vesmír uplynulý rok opakovaně hlásili, že by noční oblohu měla rozzářit exploze novy vzdálené zhruba tři tisíce světelných let od Země. A naznačovali, že pokud budeme mít štěstí na počasí, na nebi uvidíme pouhým okem „novou hvězdu“ zářící podobně jako Polárka, a to po dobu přibližně jednoho týdne, než opět pohasne. K ničemu takovému však nedošlo. Nejprve se hovořilo o konci října, pak o listopadu a nakonec se nic nestalo ani na sklonku roku 2024.
Nyní jsou však vědci zpět, když tvrdí, že jsme nově blíž něž kdykoli předtím. Astrofyzik Gesesew Reta z Národního centra pro základní vědy S. N. Boseho analyzoval spektrální data a zaznamenal významné změny v emisi vodíkových čar, konkrétně ve spektru H-alfa. To svědčí o zvýšení teploty a rychlosti akrece (přenosu hmoty v dvojhvězdném systému), což je typický předstupeň novy.
Nebeská show bude viditelná i pouhým okem
Připomeňme, že bílý trpaslík Coronae Borealis je za normálních okolností příliš slabý na to, abychom jej mohli vidět bez dalekohledu. Ale přibližně jednou za lidský život nahromadí tolik vodíkového a heliového plazmatu ze svého souputníka, většího červeného obra v pozdní fázi hvězdného vývoje, až dojde ke spuštění termonukleární reakce. Světlo z výbuchu šířící se vesmírem pak způsobí, že na noční obloze se na několik dní zdánlivě objeví nová hvězda.
Prozatím je předčasné spekulovat, kdy k nově dojde. Odhady se různí, protože novy jsou nepředvídatelné a když k nebeské show dojde, samotné načasovaní mnohdy překvapí i samotné vědce. K explozi T CrB může dojít příští týden nebo také až v průběhu roku. Přesnou odpověď nikdo nemá.
Víme, že za normálních okolností má T Coronae Borealis jasnost 10 magnitud, což je příliš málo na to, aby byl bílý trpaslík pozorovatelný pouhým okem. Avšak v okamžiku, kdy dojde k explozi, se magnituda změní na 2, což znamená, že na obloze bude zářit přibližně stejně jasně jako známá Polárka.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: ScienceAlert
Ne, že se to nestalo – ono se to už jistě stalo, a to už víc než tisíc let před našim letopočtem. Jenom čekáme, až nám světlo tu informaci doručí 🙂
S tím už strašíte(média) tak půl roku nazpět. Koukám,koukám a pořád nic. To bude nějaký fejk 😀
Bylo by užitečné sdělit, kde se na obloze má objevit, pro mě jedna hvězda navíc, je jehla v kopce sena.
Ono to nebude tak horké s tou nebeskou show nebo magickou podívanou. Amatérský astronom bude vědět, kde. Běžný čtenář nepozná nic.
No, Polárka nepatří zrovna k nejjasnějším hvězdám, kdyby člověk nevěděl, kde jí hledat, tak jí i přehlédne. 🙂 Takže to nebude určitě zase taková hitparáda. Možná by ještě chtělo trochu přiblížit, kam se koukat.