Exploze, nova

Na obloze se brzy objeví nová hvězda. Poprvé o ní píšou ve středověkém rukopise

  • Oblohu rozzáří hvězdná exploze
  • Vidět bude i bez dalekohledu

Podle odborníků americké NASA se na nebi brzy objeví nová hvězda. V soustavě Coronae Borealis exploduje nova a my budeme mít možnost tuto velkolepou událost, která se stane jednou za život (nebo dvakrát, pokud máte neuvěřitelné štěstí), sledovat dokonce i bez použití dalekohledu, tedy pouhým okem, píše odborný server IFLScience.


Nepřehlédněte: Vzdálené galaxie jsou na dosah. Warpový pohon nás k nim dostane za pár minut, říkají vědci


Na nebi se ukáže nová hvězda

Experti se domnívají, že nova bude podobně jasná jako Polárka. „Jakmile dosáhne nejvyšší jasnosti, bude to vypadat, jako by se na nebi skutečně objevila nová hvězda,“ říkají. Jedinečná událost nastane v souhvězdí Severní koruny a unikátní jev bude viditelný v malém oblouku mezi souhvězdími Pastýře a Herkula – vyskytujících se též v severní části oblohy.

Explozivní systém T Coronae Borealis (T CrB) se skládá z bílého trpaslíka – relativně malého, hustého hvězdného pozůstatku – a většího červeného obra v pozdní fázi hvězdného vývoje.

„Hvězdy jsou si natolik blízké, že jakmile se červený obr stane nestabilním kvůli rostoucí teplotě a tlaku a začne vyvrhovat své vnější vrstvy, bílý trpaslík tuto hmotu shromáždí na svém povrchu,“ vysvětluje NASA.

„Mělká hustá atmosféra bílého trpaslíka se nakonec zahřeje natolik, že dojde ke spuštění termonukleární reakce, až vznikne nova, kterou uvidíme ze Země.“

Exploze, nova
Zdroj: NASA

Dalekohled nebude potřeba

K nebeské show dochází přibližně každých 80 let. Vědci to vědí díky pozorováním z let 1866 a 1946, kdy se hvězdný systém nebývale zjasnil a stal se viditelným pouhým okem. K dispozici je však zřejmě i mnohem starší popis novy.

„O události z roku 1217 existuje zpráva, ve které jistý Abbott Burchard z Upsbergu informuje o rychle vycházejícím bodovém hvězdném zdroji v Coronae Borealis, který zářil jasným světlem a trval po mnoho dní,“ napsal Bradley Schaefer, emeritní profesor na katedře fyziky a astronomie Louisiana State University, v článku z roku 2023 publikovaném v časopise Journal for the History of Astronomy.

Na základě získaných dat astronomové očekávají, že k nově dojde v období mezi současností a zářím. V následujících dnech, týdnech a měsících proto sledujte souhvězdí Coronae Borealis (nebojte se, je nepravděpodobné, že byste novu propásli, až k ní dojde) a budete svědky události, ke které došlo pravděpodobně již v roce 1217.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: IFLScience,The Space, Science Alert, NASA 

Total
0
Shares