Měsíc, NASA

„Je prakticky všude kolem.“ Vědci na Měsíci našli klíčovou látku pro život

  • Výzkumníci objevili stopy vody na povrchu Měsíce.
  • Nachází se i tam, kde to vůbec nečekali.

Pokud jde o vodu, Měsíc je možná tak trochu překvapivě černým koněm lidstva. Podle nové analýzy se totiž voda a hydroxyl – molekula složená z vodíku a kyslíku – vyskytují v mnoha oblastech a dokonce i tam, kde jsou vystaveny přímému slunečnímu záření.


Nepřehlédněte: V USA vzniká jedinečný kosmolet Radian One. Startovat bude z raketových saní


Lidstvo našlo na Měsíci vodu

„Budoucí astronauti mohou být schopni najít vodu i v blízkosti rovníku. Dříve se mělo za to, že pouze polární oblasti, a zejména hluboce zastíněné krátery na pólech, jsou místem, kde lze nalézt vodu v hojném množství,“ říká planetární vědec Roger Clark z Planetary Science Institute. „Znalost míst, kde se voda nachází, nám pomáhá nejen pochopit geologickou historii Měsíce, ale také to, kde by ji astronauti mohli v budoucnu najít.“

Měsíc se zdá být suchý a bez vlhkosti, a v jistém ohledu tomu tak i je. Na jeho povrchu nejsou žádná jezera nebo řeky. Studie však stále častěji ukazují, že Měsíc má v sobě ukrytou spoustu vody.

Předchozí práce, které zkoumaly, kde všude by se mohla skrývat, naznačovaly, že obrovské množství vody se nachází hluboko v měsíčních kráterech, zejména ve vysokých zeměpisných šířkách. Těchto hlubokých kapes se nikdy nedotýká přímé sluneční záření a teplo, což znamená, že mohou ukrývat ložiska ledu o tloušťce několika metrů.

Měsíc, Hydroponický systém
Zdroj: ESA

Jiné nedávné studie však zjistily, že voda by se mohla nacházet i v jiných oblastech Měsíce. A nejnovější výzkum Rogera Clarka a jeho kolegů tato zjištění podporuje. Zdá se, že voda a hydroxyl jsou na Měsíci vázány v minerálech, které tvoří horniny na povrchu našeho přirozeného satelitu. Vědci využili v rámci studie data z přístroje Moon Mineralogy Mapper (M3) sondy Čandraján-1, která v letech 2008 a 2009 obíhala Měsíc a pořizovala spektroskopické snímky jeho povrchu.

Lidstvo poprvé v historii vyrobilo vodu z měsíčních hornin

Připomeňme, že čínský tým expertů vyvinul nedávno inovativní techniku získávání vody z lunárních hornin, která by mohla zásadně ovlivnit schopnost lidstva navštěvovat vzdálené světy. Vědci zjistili, že v některých typech hornin ve střední zeměpisné šířce na Měsíci jsou molekuly vody přítomny v množství asi 120 ppm a v jiných až 180 ppm.

Když horniny, které na Měsíci odebralo robotické vozítko Čchang-e 5, v návratovém modulu přistály na Zemi, odborníci z Čínské akademie věd provedli experiment a došli k překvapivému objevu – když měsíční půdu zahřáli na velmi vysokou teplotu, uvolnila vodní páru.

Zdroj náhledové fotografie: Nicolas Thomas / Unsplash, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..