Elektrokolo

Šikovný vynález pro všechny cyklisty: Za zlomek ceny promění každé jízdní kolo v elektrokolo

  • Ceny elektrokol jsou všechno, jen ne lidové
  • Proč ale kupovat nové, když je tady Clip

Newyorský startup Clip přišel na cenově dostupné řešení, jak z běžného kola udělat elektrokolo, a to během několika desítek sekund. Stačí jednoduchý díl připevnit na přední kolo a bez větší námahy ujedete až 20 kilometrů. Je to docela chytrý způsob, jak se vyhnout zbytečnému vyhazování peněz, když chcete jezdit na elektřinu.


Nepřehlédněte: Americký profesor prý vyřešil, jak cestovat časem do minulosti. Inspiroval se Einsteinem


Z obyčejného kola udělá elektrokolo

Elektrokola jsou fantastickým vynálezem. Pro koho jsou nejvhodnější? Ve zkratce pro všechny, kteří rádi jezdí na kole, ale nechtějí při tom úplně vypustit duši. Investice do elektrokola však není zanedbatelná. Lepší e-kola se pohybují někde kolem 100 tisíc korun. Ale dají se samozřejmě sehnat i levněji. Přesto počítejte s tím, že z peněženky vytáhnete minimálně 50 tisíc korun.

Alternativu ke klasickým elektrokolům může představovat vynález ze Spojených států. Clip je newyorský startup, jehož cílem je nabízet přenosné řešení pro okamžitou modernizaci jakéhokoli běžného kola s ráfky 26 až 28 palců na elektrokolo. Pro srovnání, nejnovější sada pro přestavbu od společnosti Swytch se dodává se čtyřmi komponenty, které je třeba nainstalovat, včetně předního kola s motorem, které nahradí stávající kolo.

Clip, elektrokolo
Zdroj: Clip

Lidem stačí dvě ruce

Oproti tomu řešení společnosti Clip spočívá v instalaci pouze dvou dílů a nevyžaduje žádné nářadí. Prvním komponentem je pohonná jednotka, která se doslova „připne“ na přední kolo. Druhým pak dálkový ovladač, jenž se připevňuje na řídítka a kterým se zapíná motor a rekuperace při brzdění.

Clip se dodává ve dvou verzích. Varianta Commuter s baterií o kapacitě 96 Wh umožňuje ujet až 10 kilometrů. Ale lze pořídit i dospělejší provedení Explorer s dvojnásobnou kapacitou baterie a dojezdem až 20 kilometrů. Obě verze poskytují maximální rychlost až 25 km/h, což je u elektrokol standard.

Případní zájemci však musí počítat s jistými kompromisy. Za prvé, řešení Clip má ve srovnání s konkurencí mizivý dojezd. Společnost však vysvětluje, že její „cílovkou“ jsou lidé dojíždějící do práce ve městech na vzdálenost maximálně 5 kilometrů.

Pro srovnání, přestavbové sady Swytch nabízejí díky efektivnější konstrukci až 60 kilometrů jedno nabití. Za druhé, stav baterie u řešení startupu Clip nelze sledovat, zatímco sady Swytch obsahují velkém přehledný LCD displej.

Zdroj náhledové fotografie: KBO Bike / Unsplash, zdroj: techSpot

Total
0
Shares
9 komentářů
  1. hezke ale kdy a kde se to da koupit. v pohode vim kde ziju

  2. „*Za zlomek ceny promění každé jízdní kolo v elektrokolo*“
    Ne, zcela jistě nepromění v elektrokolo každé jízdní kolo. Ostatně, výrobce to sám uvádí.

  3. Člověče jste normální??
    50 000Kč je pro vás zlomek ceny?Jestli ano,vraťte peníze co jste dostal za tenhle blábol.

    1. To vy nejste normální, když ani neumíte pořádně číst, jen se zesměšňujete. No jo no, nemáte to holt jednoduché.
      V článku se jasně píše tohle:
      *„ Lepší e-kola se pohybují někde kolem 100 tisíc korun. Ale dají se samozřejmě sehnat i levněji. Přesto počítejte s tím, že z peněženky vytáhnete minimálně 50 tisíc korun.“*

      A pak máte v článku odkaz kde se píše:
      *„Kit Swytch Air přijde na 604 dolarů, v přepočtu asi 13 000 tisíc korun, zatímco Swych Max s větší baterií si výrobce cení na 756 dolarů (16 500 korun). Ceny jsou tedy mnohem nižší než v případě nákupu standardního elektrokola. Sadu navíc můžete kdykoli odmontovat a použít na úplně jiném kole.“*

  4. Ta udávaná větší kapacita baterie je tak na úrovni baterie do herního notebooku, pochybuju, že se s tím dá ujet ta vzdálenost… A u té menší je to už z kategorie snů – nebo možná po dokonalé rovince s pogumovaným asfaltem a větrem v zádech 😀

  5. Já jsem přestavěl kolo Merida Max u toku 2006 na elektrokolo pomocí přestavbové sady za 25 000 i s baterkou. Ověřený dojezd 120 km, víc moje pozadí nevydrzelo.

  6. Nejlevnější elektrokola se dají pořídit již od 12000Kč s dojezdem 50-70km, tak pro kupovat takovouto opičárnu na jízdu do práce, to si raději koupím celé kolo. Někdo asi chce vydělat peníze na neznalosti druhých.

  7. Jet se s tím dá! Ale jak rychle zastavit, když se na vás třeba řítí autobus 😂👎A pohon vás žene pod kola!

Comments are closed.