Cestovatel v čase, budoucnost

Americký profesor prý vyřešil, jak cestovat časem do minulosti. Inspiroval se Einsteinem

  • Vědec přišel na to, jak cestovat časem
  • Potvrdí jeho slova další výzkum?

Americký fyzik Ronald Mallett se domnívá, že k realizaci svého převratného vynálezu potřebuje jen asi 230 tisíc eur a dostatečně výkonný laser. Pak bude moci přijímat zprávy z budoucnosti nebo cestovat zpět v čase.


Nepřehlédněte: Čínské vesmírné plavidlo umístilo na oběžnou dráhu neznámý objekt. Nikdo netuší, co to bylo


Vědec tvrdí, že ví, jak sestrojit stroj času

Emeritní profesor a teoretický fyzik přišel o otce, když mu bylo pouhých deset let. Jeho celoživotní touhou je sestrojit stroj času, který by ho s jeho zesnulým rodičem znovu spojil. Ačkoli to zní nereálně, Ronaldu Mallettovi se to prý podařilo. Při své práci se inspiroval pracemi Alberta Einsteina a zjistil, že klíčem jsou černé díry.

Jeho tvrzení není tak směšné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mnoho akademických pracovišť, například Centrum času na univerzitě v Sydney, se možností cestovat v čase seriózně zabývá. Samozřejmě také existuje mnoho vědců, kteří se domnívají, že cestování v čase, nebo alespoň cestování do minulosti, je nemožné.

„Ukázalo se, že rotující černé díry mohou vytvářet gravitační pole, které by mohlo vést k vytváření časových smyček, jež by umožnily cestovat do minulosti,“ říká Mallet.

„Ze studia Einsteinových teorií jsem věděl, že silná gravitace rotujících černých děr může ovlivňovat čas. A zajímalo mě, zda by gravitace cirkulujícího světelného záření vytvářeného silnými lasery mohla napodobit podmínky rotujících černých děr a posílat informace do minulosti nebo budoucnosti,“ vysvětluje.

Červí díra, černá díra
Zdroj: Genty / Pixabay

Budeme jednou cestovat do minulosti?

Mallet věří, že s dostatkem peněz (v jeho případě asi 230 tisíc eur, které se v současné době snaží získat) by mohl v blízké budoucnosti postavit zařízení zvané prstencový laser, které dokáže vytvořit intenzivní a nepřetržitě rotující paprsek světla.

„Světlo může vytvářet gravitaci a pokud gravitace může ovlivňovat čas, pak i samotné světlo může ovlivňovat čas. Řekněme, že máte právě teď před sebou šálek kávy. Začněte kávu míchat lžičkou. Kapalina se začala vířit, že ano? Přesně to dělá rotující černá díra. V Einsteinově teorii spolu prostor a čas souvisejí. Proto se mu říká prostoročas. Takže když se černá díra otáčí, způsobuje to, že se čas stáčí,“ dodává Mallet.

Někteří kritici však tvrdí, že jeho stroj času by musel být velký jako známý vesmír, což je samozřejmě nereálné. V tuto chvíli lze říci pouze to, že jeho vynález, ať už bude jakkoli velký, bude vypadat jako válec rotujících světelných paprsků. Otázkou je samozřejmě také financování celého projektu. Přesto Mallett zůstává optimistou. „Přišel jsem na to, jak to udělat. Teoreticky je to možné,“ uzavřel.

Zdroj náhledové fotografie: TheDigitalArtist / Pixabay, zdroj: Earth, NDTV

Total
0
Shares
25 komentářů
  1. Já osobně si myslím, že čas jsou pouze změny v prostoru, nikoli samostatný rozměr, tudíž se jím nedá cestovat. Byl bych rád, kdyby se to povedlo, ale zatím si žádné iluze nedělám.

    1. Cestování jako takové ne, ale vzhledem k různým časovým dispozicím při pohybu je možné stárnout rychleji/pomaleji než vztažený prostor vůči tomu pohybu. laicky řečeno cestovatel se může vrátit za nějakou dobu na stejné místo mnohem mladší než je jeho dcera…

  2. Čas se nikdy nemění, zpomalí se nebo zrychluje se jen děj.

  3. Ogar je skromný, ale za ty prachy to nezbastli ani český všeuměl udělej si sám. tož kluci osedlejte tu černú ďúru šeckým natruc

  4. Tak já mu věřím, nakonec zjistí, že ten válec musí rotovat větší rychlostí než je světlo a aby ji dosáhl bude potřebovat motor co bude mít nekonečný tah, no a až ho vynalezne tak bude moct sestrojit i raketu cestují rychlostí světla OH WAIT…

  5. Ano, určitá změna v prostoru za dobu kterou jsme my definovali jako sek min hod atd. Cestovat se da, z bodu A do bodu B, ale vždy bude trvat nějaký čas které nemůže byt záporný. Muže ale pro někoho, pocitové byt kratší a pro jiného delší. To že měřidla jsou ovlivněna gravitací, neznamená že čas je jiny, a tady podle mně dělají chybu. Čas má byt pevná konstanta nezávislá na gravitace, doba děje je ale ovlivnitelná gravitací.

    1. To jste špatně pochopil tu teorii relativity. Ta měřidla nejsou ovlivněná gravitaci, počítají ten čas správně, jen se ten čas jinak vztahuje k té odlišné gravitaci. Tady máte krásný příklad maníka který si pořídil césiové hodiny a leze s nimi po horách.
      http://leapsecond.com/pages/atomic-tom/

      V žádném případě ty hodiny na horách nejdou jinak než ty co nechal doma.

  6. Ale cas neexistuje.
    Minulost, soucasnost a budoucnost jedno je.
    Vse se deje soucasne.
    Jen nase vnimani je ruzne.

  7. Problémy dělá Boltzmann se svou entropií. Čas je legrace, ale entropie roste…. A mně i panděro 🙂

  8. Pokud by bylo možné ..” cestovat časem ” .. tak se stejně člověk dál … ( než do doby -roku – měsíce svého narození ) … nedostane , protože Moje minulost před datem narození…. neexistuje . Ovlivnit a třeba i nasměrovat život svého mladšího JA taky nejde protože by to mohlo mít třeba i tragické následky pro mně samotného .

    1. Před narozením si byl embrio, před tím vajíčko a spermie a atomy že kterých si složený jsou tu už miliardy let…

  9. Čas je relativní a pokud se dá spočítat lze ho i obejít. Problém je jen ten že člověk není schopen dosáhnout nikdy těchto poznatků neboť by z takového člověka byl bůh a mohl by změnit vše a to stvořitel zařídil tak že lidem poskytuje znalosti ale nedovolí aby lidstvo dosáhlo moudrosti všemocného BOHA. Lidi mohou stavět,ničit,dávat život i brát a tvořit jen to co už dostali darem dědictví. Čas je pro nás i přírodu dán tak aby jsme ani po milionů let nemohli dosáhnout dokonalosti neboť už jednou nám byl dán ten dar ale lidstvo zklamalo a zatáhlo do své zkaženosti vše na co sáhlo. Reálnější je že člověk nalezne léky aby mohl žít déle než ovládání času.

    1. Netahal bych do technického článku náboženství které není dokázané 😊

  10. Musel by vstoupit do něčeho co by se dalo nazvat “jinou dimenzí” nebo časoprostorem. Něco ve smyslu, že existuje nekonečný počet vesmírů kde se odehrává něco podobného jako zde na Zemi ale je to prostě trochu “posunuté”. Může max. vstoupit do něčeho co bude opravdu věrně napodobovat minulost nebo současnost. Bude mi nabídnuta max. opravdu věrná “kopie” a emulace . Nikoli skutečný přesun časem. Protože cestování do minulosti aniž by tam cokoli změnil by i znamenalo její (třeba i velmi nepatrné) ovlivnění a zásah do časoprostorové kontinuity což by následně ovlivnilo i současnost. Myslím že v tomto směru je vesmír dobře chráněný. Něco takového prostě nedovolí a max. ho v té minulosti nebo buducnosti uvězní aby se nemohl vrátit. A i kdyby se mu to podařilo, asi minimálně vyžaduje ohromné (ale opravdu) značné množství energie a technologii kterou prostě nemá k dispozici. I kdyby věděl “jak na to” tak prostě nebude mít k dispozici prostředky a technologii která by mu umožňovala cestovat tam a vrátit se zpět. Může se stát, že uvázne “někde na půli cesty” v nějakém poločasoprostoru apod. Mohou nastat nepředvídatelné důsledky se kterými nepočítá.

  11. Do minulosti? Proč? Středověk? Války, špína, chudoba? Do budoucnosti? Aby viděl technologie kterým nerozumí? Aby se dostal do úplně odlišného světa který už nebude pro něj? Proč? Prostě Ne. Každý má být prostě tam kde momentálně je a případné přesuny se mají dít jen na pokyn stvořitele a vesmíru v souladu s jeho zákony. Ocitl by se v (rizikových) situacích které by jako člověk nebyl schopen řešit.
    Proto to nejde a proto se to (asi) ještě nikomu nepodařilo.

  12. Ano, jsme jen vzpřímení savci dýchající kyslík na kamenné rotující planetě v obrovském hvězdném vesmírném moři. Ale asi je to tak dobře, že jsme tady a že se tam nemůžeme a nedokážeme dostat, protože v hlubokém vzdáleném vesmíru mohou panovat úplně odlišné podmínky než např. v naší galaxii a číhat rizika jejich řešení může být zcela mimo lidské možnosti.

  13. Jsou dvě možnosti.
    1. Cestovat do minulosti nejde.
    2. Jde, ale lidstvo se vyhubilo dříve, než tuto možnost objevilo.
    Jinak by zde už někdo z budoucnosti byl.

  14. Čas pracuje vždy proti nám . Vzdálenosti v rozpínajícím se vesmíru jsou tak obrovské , že musíme mluvit o rychlosti světla které hmotné bytosti nedosáhnou ale elementární částice rovné světlu jsou schopny přiblížit se jeho rychlosti . Teoreticky tak umíme odeslat zprávu rychlostí světla . Ovšem ještě žádná černá díra nám ji nepředala zpátky ani nevedla k urychlení světla do “nadsvětelné” rychlosti .
    Pokud bych sázel na vědecké pokusy s časoprostorem , tak právě hrátky se světlem bych tu čekal ….

  15. Myslím , že nejde cestovat časem zpět ani vpřed ! A kdyby e to někomu podařilo tak je borec !

  16. Problém je, že čas jako veličina neexistuje, je to jenom něco “pomocného” pro výpočty jediná “časová” veličina je současnost. My sice vidíme nějakou hvězdu, ale ve skutečnosti už dávno neexistuje. Tedy z pohledu té “hvězdy” žijeme v minulosti. Řekněme, že by bylo teoreticky možné se dostat ke hvězdě v době zániku a byly bychom schopni cestovat rychleji, než se šíří to světlo a tím pádem bychom byli schopni několikrát pozorovat zánik této hvězdy. A rychle bychom cestovali zpět na zemi a řekli, že ta a ta hvězda zanikne za X dní (doba letu paprsků). Znamená to tedy, že jsme cestovali z budoucnosti do minulosti? NE, hvězda už je dávno zaniklá, jenom se na zemi ta informace ještě nedostala.

  17. Jeden můj známý vynalezl létající talíř, kde by palivem byla močůvka. Nerezový talíř o průměru 2 kilometry by se naplnil močůvkou, která by v něm kvasila a to by se využilo k reaktivnímu pohonu. Zatím to nerealizoval, ale kdyby dostal 320 tisíc eur, určitě by to dotáhl do konce. Močůvka by se už sehnala, létat se bude podle přání do minulosti i budoucnosti. Kdyby na něj pan Mallet potřeboval kontakt, tak hvězdné městečko Kosmonosy.

  18. 3. Lze a cestovatelé z budoucnosti jsou, ale dokážou se skrývat tak, že o nich nevíme.

    Ale podle mě je stejně nepravděpodobnější, že minulost lze teoreticky pozorovat, něco jako dokonalý trojrozměrný film, ale nelze do ní vstupovat. Vlastně něco jako u toho filmu (pokud jej sledujete a nejste střihač, do té role se podle mě nikdy nedostaneme). A i na to sledování by bylo potřeba tolik energie, že považuju za extrémně nepravděpodobné, že ji někdy jako lidstvo budeme mít k dispozici.

  19. Cha, to umím taky a zvládnu to levněji. Stačí mi 200 tisíc €. Sice to nedokážu a někdo mi rozbije hubu, ale zároveň tím dokáže že to dokážu, protože jsem to právě předpověděl

Comments are closed.