NASA

Čínské vesmírné plavidlo umístilo na oběžnou dráhu neznámý objekt. Nikdo netuší, co to bylo

  • Čína zase všem zamotala hlavu
  • Na oběžné dráze má experimentální plavidlo
  • A s ním i jeden neznámý objekt

Přísně utajované čínské experimentální vesmírné plavidlo Shenlong vypustilo na oběžné dráze další neidentifikovaný objekt. Vědci jen hádají, co to mohlo být – jasnou odpověď nemají.


Nepřehlédněte: Pravda o přistání na Měsíci: Jak se lunární vozidlo vtěsnalo do přistávacího modulu Apollo?


Čínské vesmírné plavidlo Shenlong

Peking aktivně rozvíjí svůj národní vesmírný program. Vyvíjí meteorologické, komunikační a navigační družice a také technologie pro průzkum Měsíce. V roce 2019 se Čína stala první zemí, která přistála s kosmickou lodí na odvrácené straně Měsíce. Tím ambice asijského draka ale rozhodně neskončily.

Před několika dny Čína do kosmu znovu vypustila svůj experimentální letoun Shenlong (v překladu Božský drak). Po několika dnech strávených ve vesmíru tato kosmická loď umístila na oběžnou dráhu Země další neznámý objekt.

„Dne 24. května vypustilo čínské kosmické plavidlo Shenlong neidentifikovaný létající objekt ve výšce 600 kilometrů nad zemským povrchem. Odborníci přesně nevědí, o jaký objekt se jedná, ale domnívají se, že by mohlo jít o malou družici,“ píše server Live Science.

O vesmírné lodi Shenlong je známo jen málo, ačkoli se zdá, že je podobná Boeingu X-37B, který postavili Spojené státy. Shenlong poprvé odstartoval v roce 2020 a na oběžné dráze se udržel pouhé dva dny. Během své druhé cesty, která začala koncem roku 2022, se však jeho mise již protáhla na 276 dní. To je známkou toho, že Číňané dělají pokroky.

Spekuluje se, že se plavidlo používá k průzkumu, ke koordinaci činnosti čínských špionážních družic nebo je určeno k vyřazování nepřátelských satelitů z provozu. Čínské letectvo ale nijak činnost nekomentuje.

Boeing X-37
Zdroj: NASA

Není to poprvé, co na sebe čínský experimentální raketoplán upozornil. Vloni v prosinci umístil na oběžnou dráhu Země šest neznámých objektů. A některé z nich vysílaly signály, zjistili po čase vědci. O pět měsíců dříve ve vesmíru dokonce dokoval k neidentifikovanému objektu.

Američané jsou napřed

Zatímco čínská utajovaná mise pokračuje, na oběžné dráze Země se dnes nachází také plavidlo X-37B americké armády. Tento raketoplán vynesla do vesmíru 28. prosince raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX. Skutečnost, že obě mise fungují současně, „pravděpodobně není náhoda“, řekl časopisu Air & Space Forces šéf vesmírných operací B. Chance Saltzman.

Zdroj náhledové fotografie: 12019 / Pixabay, zdroj: Live Science, NASA

Total
0
Shares
1 komentář
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..