El Ali, meteorit

Senzace je na světě! Kanadští vědci našli v meteoritu El Ali dva mimozemské minerály

  • Velký meteorit ukrýval dva minerály
  • Na Zemi jsme je nikdy neviděli

Zkoumání úlomku z 15tunového meteoritu nazvaného El Ali, který dopadl do východoafrického Somálska, odhalilo dva zbrusu nové, na Zemi dosud neobjevené minerály.


Nepřehlédněte: Skončí internet? Profesor tvrdí, že je rozbitý a lidé z něj dřív nebo později odejdou


Meteorit obsahuje dva neznámé nerosty

Podle zprávy vědců univerzity v kanadské Albertě, kteří část devátého největšího meteoritu, jaký byl kdy nalezen, zkoumali, obsahuje kosmický balvan minerály, které se na Zemi vůbec neobjevují.

Chris Herd, kurátor univerzitní sbírky meteoritů, obdržel vzorky vesmírné horniny, aby ji mohl klasifikovat. Při zkoumání ho zaujalo něco neobvyklého – některé části vzorku nebyly mikroskopem identifikovatelné. Požádal proto o radu Andrewa Lococka, vedoucího univerzitní laboratoře elektronové mikroskopie, který má s popisem nových minerálů zkušenosti, píše sever CNN.

„Hned první den, co úlomek analyzoval, řekl: ‚Jsou tam nejméně dva nové nerosty.‘ Bylo to úžasné. Většinou objevení nového nerostu zabere mnohem víc práce,“ řekl Herd.

Název jednoho nového minerálu elaliit je odvozen od samotného meteoritu, kterému se přezdívá El Ali, protože byl nalezen poblíž stejnojmenného somálského města. Druhý minerál vědci nazvali elkinstantonit, a to podle výzkumnice Lindy Elkinsové-Tantonové, která stojí v čele plánované mise Psyche amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). 

Už mají jméno: elaliit a elkinstantonit

„Lindy odvedla spoustu práce, aby objasnila, jak vznikají jádra planet, jak vznikají tato železná a niklová jádra, a nejbližší analogií, kterou máme, jsou železné meteority. Proto mělo smysl pojmenovat po ní minerál a ocenit její přínos vědě,“ vysvětluje Herd.

„Kdykoli najdete nový minerál, znamená to, že skutečné geologické podmínky, chemické složení hornin, byly jiné než co bylo dříve nalezeno,“ řekl Herd. „Proto je to tak vzrušující: V tomto konkrétním meteoritu máte dva oficiálně popsané minerály, které jsou pro vědu zcela nové.“

Locockova rychlá identifikace byla možná jen díky tomu, že podobné minerály byly synteticky vytvořeny již dříve a on byl schopen porovnat složení nově objevených minerálů s jejich protějšky vytvořenými člověkem, uvádí se ve zprávě kanadské univerzity.

Vědci nadále zkoumají část meteoritu a kromě elaliitu a elkinstantonitu momentálně analyzují i třetí, potenciálně nový nerost.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem University of Alberta / Duke University, zdroj: sci-news, CNN

Total
0
Shares