Apple iPhone 14

Ruský trh se smartphony čeká kvůli Ukrajině zemětřesení, shodují se analytici

  • Ruská invaze v Ukrajině pokračuje
  • Technologické firmy hlásí odchod
  • Jak dalece to ovlivní ruský trh?

Aktuální situace nenechává nikoho na pochybách, že špatně je snad úplně všechno. Na ruskou invazi na Ukrajině reaguje spousta velkých technologických firem. Ať už z vlastní vůle (Apple, Microsoft, Google, Twitter) nebo proto, že byly odejiti (Facebook).

V souvislosti se smartphony se nabízí otázka, jak moc válečný stav na ruském trhu ovlivní nabídku / poptávku. A podle analytiků může být propad v nejbližších týdnech a měsících doslova katastrofální. Tu a tam se sice doprodají současné zásoby, ale pak nastane tristní situace.


Nepřehlédněte: Na Rusko si kvůli Ukrajině došlápli Google, Facebook i Twitter


Samsung Galaxy S22 Ultra
ilustrační (Zdroj: Samsung)

Smartphony v Rusku čeká pád

Jak informuje Android Central, jedinou možností je „přátelská výpomoc“ Číny, která měla v předchozím roce kumulativní podíl okolo 46 % (Xiaomi, Realme a HONOR plus drobky od Vivo a Oppo). Když si odmyslíte zbytek, jenž tvoří víceméně no-name výrobci, je tu ještě Apple se 13 procenty, respektive Samsung s 30 %.

Zatímco postoj Applu je zřejmý, stále se čeká na postup jihokorejského protějšku. Pakliže Samsung zvolí stejný přístup, potenciálně hrozí více jak třetinový propad nabídky. Je však otázkou, jak zareagují ruští zákazníci. Vzhledem k okolnostem je možné, že se více orientují na výrobky čínské provenience (reakce Číny není v tomto směru zřejmá) nebo budou mít odlišné priority.

Zdroj náhledové fotografie: Jeremy Bezanger / Unsplash (ilustrační)

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Vzhledem k tomu, ze vsichni zminovani cinsti vyrobci (Xiaomi, Oppo, VIVO, Realme, Honor) pouzivaji cipy od Qualcommu nebo MediaTeku, ktere tito vyrobci prodavaji za dolary, tak si Rusak muze poustet nanejvys holuby.

Comments are closed.