Facebook

Ruský soud zakázal provoz sociálních sítí Facebook a Instagram. Prý šíří nenávist

  • Sociální sítě nemají v Rusku na růžích ustláno
  • Tamní soud nyní rozhodl, že škodí společnosti

Tverský soud v Moskvě zakázal v Rusku s okamžitou platností Facebook a Instagram za údajnou extremistickou činnost. Upozornil na to novinář Alexandr Mitrofanov na Twitteru.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous napadli ruský Facebook. Lidem na VKontakte poslali zprávu


Facebook, Instagram a další

Rusko, respektive cenzurní orgán Roskomnadzor, už dříve zablokoval přístup k Facebooku. Učinil tak v souvislosti s invazí ruských vojsk na Ukrajinu a kvůli nespokojenosti s tím, jaké informace se o invazi objevovaly na sociálních sítích a v dalších médiích.

O něco později, konkrétně 14. března, došlo k blokaci Instagramu. Ruská prokuratura k omezení přístupu vyzvala poté, co vyšlo najevo, že společnost Meta, pod kterou tato populární sociální síť spadá, umožnila uživatelům v některých zemích vyzývat k násilí proti ruským vojákům a Putinovi.

Svoboda dostává na frak

Svobodných médií v Rusku od začátku invaze na Ukrajinu, ke které došlo 24. února, povážlivě ubylo. Naštěstí v zemi fungují stále různí VPN klienti, kteří poskytují internetové připojení přes virtuální privátní síť, která aplikace spustí jako obvykle.

Stahovat VPN programy mohou Rusové z oficiálních zdrojů, jako jsou obchody Google Play pro Android a App Store pro telefony iPhone, nebo alternativních katalogů jako je třeba APK Pure. Vhodnou alternativou v Rusku může být i Amazon App Store.

Zdroj náhledové fotografie: Solen Feyissa, Unsplash

Total
1
Shares