Větrná turbína

Revoluce ve výrobě elektřiny? Na mořích vyrostou lapače větru vyšší než Eiffelova věž, které zaopatří celé město

  • Blíží se soumrak klasických větrných turbín?
  • Na mořích vyrostou speciální lapače větru

Norská společnost Wind Catching Systems představila plovoucí soustavu větrných turbín nazvanou Wind Catcher, která může být využita k napájení až 80 000 domácností, píše server Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: Netflix začne šikanovat zákazníky. V Česku po nich bude vyžadovat kód pro sledování, když nebudou doma


Krocení větru zajistí speciální lapače

Norsko je jedním ze světových lídrů v postupném přechodu na stoprocentní využívání energie z udržitelných zdrojů. S tím úzce souvisí i ambiciózní projekt speciální větrné elektrárny umístěné na vodní hladině, který představila společnost Wind Catching Systems.

Netradiční řešení se skládá z velkého kovového rámu, na který je namontováno několik desítek menších větrných turbín. Celá konstrukce vyrábějící elektřinu pak je umístěna na velké plovoucí plošině ukotvené na mořském dně.

Wind Catching Systems (WCS)
Zdroj: se souhlasem Wind Catching Systems (WCS)

Větrná elektrárna větší než Eiffelova věž

Wind Catcher tvoří struktura se 126 turbínami o výkonu 1 MW. Pro zajímavost: Souhrnný výkon jedné takové konstrukce 126 MW odpovídá celkovému výkonu všech fotovoltaických elektráren ČEZ na území ČR.

V konceptu konstruktéři počítají s 324 metrů vysokým rámem, který stojí těsně nad otevřeným mořem a svou výškou překonává i slavnou Eiffelovu věž. Zástupci Wind Catching Systems (WCS) odvážně tvrdí, že životnost systému bude až 50 let, čili o 20 let více než je běžné v případě gigantických větrných turbín.

WCS dále uvádí, že systém skvěle funguje i při vyšších rychlostech větru nad 12 m/s. Když více fouká, extrémně vysoké turbíny, jako je třeba dánská Vestas V236, mají tendenci naklánět lopatky, aby nedošlo k jejich mechanickému poškození.

V případě sestavy Wind Catcher nic takového nutné není. Elektrárna využívající menší turbíny oproti jedné velké proto ročně vyrobí až o 500 % více energie.

Zdroj náhledové fotografie: Sander Weeteling / Unsplash, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Opět další vynález jak rozvrátit klima na planetě.

Comments are closed.