Větrná turbína

Rekordní čínská větrná turbína bude jedním z největších strojů v historii lidstva

  • Čína postaví impozantní větrnou turbínu
  • Bez problémů zaopatří tisíce domácností

V souboji o to, kdo vyrobí nejvýkonnější větrnou turbínu na světě, jsou zatím nejúspěšnější Číňané. Oznámili, že postaví gigantickou větrnou turbínu, která nebude mít konkurenci.


Nepřehlédněte: Kdo ho poslal? Z hlubin vesmíru přiletěl k Zemi dosud nepozorovaný signál, oznámili vědci


Rekordní turbína z Číny

Zvyšování výkonu větrných turbín je jednou z cest, jak snížit náklady na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Proto v posledních letech několik předních výrobců představilo své nové modely, které svou výškou hravě předčí ikonické stavby jako Big Ben nebo Socha Svobody.

Rozměry, kterých některé větrné turbíny dosahují, jsou vskutku impozantní. Například mořská turbína H260-18MW, kterou v současné době staví společnost CSSC, je skutečně obrovská. Lopatky měří 128 metrů, zatímco průměr „větrníku“ dosahuje 260 metrů a plocha, na které „nože“ rotují, má 53 tisíc čtverečních metrů – to odpovídá několika fotbalovým hřištím.

Dosud nejvýkonnější mořská turbína společnosti Mingyang Smart Energy, MYSE 18.X-28X, používá 140 metrů dlouhé lopatky s obtokovou plochou 66 tisíc čtverečních metrů, což je 53 olympijských plaveckých bazénů.

Dogger Bank, turbína
Zdroj: Nicholas Doherty / Unsplash

Stroj vysoký jako mrakodrap

Za dva roky však čínská společnost uvede do provozu skutečné monstrum s výkonem 22 MW a průměrem rotoru 310 metrů – to odpovídá 75 tisícům čtverečních metrů, nebo chcete-li šedesáti olympijským plaveckým bazénům.

Čínští inženýři počítají s tím, že lopatky se budou otáčet v uctivě vzdálenosti od mořské hladiny, proto turbína bude vyšší než newyorská Chryslerova věž (319 metrů) nebo Eiffelova věž v Paříži (324 metrů).

Ve skutečnosti tak půjde o jedno z největších pohyblivých zařízení, které kdy bude postaveno. Přestože Velký hadronový urychlovač s obvodem 27 kilometrů drží titul celkově největšího stroje na světě, je ukryt pod zemí a urychlované částice nejsou vystaveny na obdiv lidem. U mořských turbín je tomu přesně naopak.

Zdroj náhledové fotografie: Sander Weeteling / Unsplash, zdroj: New Atlas, Bloomberg

Total
0
Shares