FRB, signál

Kdo ho poslal? Z hlubin vesmíru přiletěl k Zemi dosud nepozorovaný signál, oznámili vědci

  • FRB jsou extrémně krátké výtrysky rádiových vln
  • Poprvé je vědci zaznamenali v roce 2007

Astronomové odhalili extrémně rychlý rádiový záblesk (tzv. fast radio burst, FRB) vycházející ze vzdálené galaxie. Podle nového výzkumu je tento vesmírný objekt ve srovnání s jinými detekcemi rádiových záblesků v posledních letech velmi „osobitý“, píše server Phys.org.


Nepřehlédněte: Na české telefony s Androidem útočí špionážní virus. Lidé si ho stahují sami, varují experti


Vědci zachytili záblesk z vesmíru

Rychlé rádiové záblesky (FRB) jsou extrémně krátké a vysokoenergetické pulsy elektromagnetického záření, které obvykle vznikají mimo naši galaxii. Většina z nich trvá od jedné tisíciny sekundy do tří sekund, během nichž vyzařují tolik energie, jako 500 milionů našich Sluncí.

První FRB byl detekován v roce 2007 a od té doby byly objeveny stovky dalších. Astronomové si nejsou zcela jisti, co je způsobuje. Existují důkazy, že přinejmenším některé rádiové pulsy pocházejí z magnetarů, což je typ hustých neutronových hvězd s extrémně silným magnetickým polem. Jiní vědci navrhují, že FRB mohou být důsledkem splynutí neutronových hvězd, energetických supernov, gama záblesků nebo dokonce technosignatur mimozemských civilizací.

Výzkumníci dlouho tušili, že zřejmě existují ještě kratší a rychlejší FRB, které zatím zůstávají nedetekovány. „Během setkání naší skupiny jsme o tom často mluvili,“ říká astronom z Amsterodamské univerzity a autor studie Mark Snelders. „Náhodou jsem zjistil, že existuje veřejný soubor dat, který bychom mohli použít.“

Analýzou 30 minut rádiových dat z dalekohledu Green Bank Telescope v Západní Virginii objevil Snelders se svými kolegy osm ultrarychlých FRB pocházejících ze zdroje vzdáleného 3 miliardy světelných let. Každý energetický puls trval pouhých 10 miliontin sekundy nebo méně – jedná se o dosud nejrychlejší záblesky, jaké byly kdy detekovány.

Nyní, když mají vědci důkaz, že tyto ultrarychlé FRB existují, mohou hledat další, ale nic snadného na ně nečeká. Aby osm signálů objevili, museli každou sekundu pozorování rozdělit na půl milionu snímků. Datové soubory mnoha jiných radioteleskopů jednoduše nejsou dostatečně sofistikované, aby je bylo možné „rozřezat“ na tak malé kousky. Pátrání pro extrémně krátkých FRB tedy nebude nic jednoduchého.

Radioteleskop
Zdroj náhledové fotografie: bertomic / Pixabay

Co FRB vytváří?

Od počátku výzkumu FRB patří k hlavním podezřelým magnetary. Magnetar je neutronová hvězda s extrémně silným magnetickým polem. Když se supernova zhroutí do neutronové hvězdy, síla jejího magnetického pole dramaticky vzroste.

Vědci prozatím nejsou nejsou schopní říci, jestli jsou magnetary jediným zdrojem FRB nebo je možných zdrojů v kosmu více. Zatím je pravděpodobnější druhá možnost.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: Live Science, Phys.org

Total
0
Shares