Cenzura, PC, počítač

Reddit dostal v Rusku pokutu za pravdu. Dle Kremlu šíří dezinformace o válce na Ukrajině

  • Obavy se potvrdily, Putinův režim si došlápl na Reddit
  • Populární diskuzní fórum dostalo v Rusku první pokutu

Provozovatel internetového fóra Reddit dostal v Rusku první pokutu, dle Kremlu šíří dezinformace o invazi na Ukrajinu, upozornila stanice CNN.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence dokáže krást hesla s přesností 95 %. Poslechne si, jak píšete na klávesnici


Reddit vyfasoval první pokutu

Je to vůbec poprvé, co provozovatel fóra Reddit dostal pokutu. Platforma se tak přidala k rozsáhlému seznamu podobných webových stránek, které již v Rusku podobným sankcím čelily. Patří mezi ně například internetová encyklopedie Wikipedia, streamovací služba Twitch nebo společnost Google.

Pokuta pro Reddit činí dva miliony rublů, v přepočtu asi 450 tisíc korun. Zároveň moskevský soud znovu pokutoval provozovatele Wikipedie, i ten dostal pokutu dva miliony rublů. Společnost dostala podobnou pokutu již poněkolikáté, například letos v dubnu, v únoru či loni v listopadu.

Reddit
Zdroj: Brett Jordan / Unsplash

Obávaný Roskomnadzor

Moskva od února loňského roku podniká kroky k regulaci a omezení vlivu sociálních médií a velkých technologických společností. Za zprávy, které ruskou agresi na Ukrajině nazývají jinak než „speciální vojenskou operací“, hrozí v Rusku až 15 let vězení.

O tom, co je považováno za „lživé zprávy a dezinformace v Rusku“, rozhoduje federální služba pro dozor v oblasti telekomunikací, informačních technologií a masmédií Roskomnadzor.

Roskomnadzor nechal už dříve zablokovat sociální sítě Facebook a Twitter, ruskojazyčnou stanici BBC News, informační portál Meduza, rádio Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda (RFE/RL) nebo stanici Hlas Ameriky. Později Rusové přišli o Instagram, YouTube nebo Messenger.

Blokádu západních internetových médií lze naštěstí obejít například pomocí VPN, tedy služby poskytující internetové připojení přes virtuální privátní síť, která aplikace spustí jako obvykle.

Podle serveru Appfigures stahují ruští uživatelé VPN aplikace z mobilních obchodů App Store a Google Play jako o život. Krátce po invazi na Ukrajinu nejoblíbenější VPN klienti v Rusku zaznamenaly nárůst stahování o více než 1 200 procent.

Zdroj náhledové fotografie: Brett Jordan / Unsplash, zdroj: Life, CNN, PCMag

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Ano !!! Naprosto stejné jak tady v Čechách..Používám také Švýcarský Proton VPN a mám také všechny informace mimo cenzuru a režimní lži!!! A protože mne je 75 let,tak vím co mohu čekat od komunistů až po Globalisty!!!

Comments are closed.