Počítač, malware, Windows

Umělá inteligence dokáže krást hesla s přesností 95 %. Poslechne si, jak píšete na klávesnici

  • Výzkumníci vytrénovali AI
  • Dokáže krást hesla a vysokou přeností

Server BleepingComputer informuje, že odborníci vytrénovali umělou inteligenci (AI) natolik, že dokáže krást hesla s přesností až 95 %. Stačí aby poslouchala, co právě píšete na klávesnici.


Nepřehlédněte: Češi, Samsung má extrémní slevy! Galaxy S23 teď koupíte za neuvěřitelných 14 tisíc


Umělá inteligence získá vaše heslo

Výzkumníci z Cornellovy univerzity nechali model umělé inteligence naslouchat tomu, co a jak lidé píší na klávesnicích svých počítačů, až se AI se naučila identifikovat zvuky, které vydávají jednotlivé klávesy.

Aby tým získané schopnosti AI pořádně proklepl, testoval schopnost umělé inteligence prolomit heslo poslechem hovoru v aplikaci Zoom. V tomto testu AI reprodukovala stisky kláves s 93% přesností. Přes Skype byl model přesný na 91,7 % a s telefonem položeným u PC dokonce na 95 %.

Než začnete z prozrazení hesla obviňovat hlučnou klávesnici vašeho počítače, hlasitost psaní má s útokem ve skutečnosti společného poměrně málo. Umělá inteligence pracuje spíše tak, že identifikuje průběh, intenzitu a čas stisku každé klávesy.

Na základě vašeho stylu psaní tak AI například pozná, že máte tendenci mačkat jednu klávesu o zlomek sekundy později než ostatní.

Výzkumníci k útoku použili CoAtNet, což je klasifikátor obrazu umělé inteligence, a model vycvičili na 36 klávesách MacBooku Pro, z nichž každá byla stisknuta 25krát.

hacker, macbook, apple
Zdroj: Azamat E / Unsplash

Před útokem ochrání správce hesel

Tento nový typ útoku je obzvláště znepokojivý, protože jej lze provést pomocí běžně dostupného zařízení. Záškodník může jednoduše umístit smartphone s mikrofonem do blízkosti klávesnice a pomocí AI ukrást vaše hesla a další citlivé informace.

Proti podobnému typu útoku se lze bránit používáním správce hesel, který generuje silná hesla a ukládá je. Uživateli pak stačí autorizace pomocí biometrických údajů (např. otisk prstu, Touch ID a Face ID), aby se dostal ke svému účtu; pak nemusí ručně zadávat heslo.

Zdroj náhledové fotografie: Elisa Ventur / Unsplash, zdroj: BleepingComputer, arXiv

Total
0
Shares